Môžete nám povedať, ako funguje bezpečnostná služba v našej nemocnici?
Naša práca spočíva v tom, že v nemocnici zabezpečujeme nepretržitý dohľad. Máme 12-hodinové zmeny, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. V tíme nás je štrnásť. Našou úlohou je nonstop starostlivosť o bezpečnosť celého areálu nemocnice. K dispozícii sme cez telefón, komunikujeme aj cez vysielačky. Naša práca sa začína skoro ráno na parkovisku, kde zabezpečujeme plynulosť, kontrolujeme dodržiavanie poriadku a pomáhame tiež vodičom nájsť parkovacie miesto. Areál tiež monitorujeme prostredníctvom kamier, pravidelne kontrolujeme oddelenie urgentného príjmu, kde bývajú najčastejšie problémy.
Takže urgentné oddelenie je asi najnáročnejšou časťou vašej práce?
Dá sa povedať, že áno. Vznikajú tam incidenty najmä so sociálne slabšími ľuďmi, no občas sú neprispôsobiví aj „bežní“ občania. Jeden pracovník je vždy na stanovisku priamo pri urgentnom príjme a pokiaľ je to potrebné, ďalší dvaja dokážu byť na mieste do pár minút. Často tiež zasahujeme napríklad na oddelení psychiatrie či na ďalších oddeleniach. Živo si spomínam na nedávny zásah na oddelení vnútorného lekárstva, kde neprispôsobivý pacient napádal sestričky, kopal do nich, správal sa arogantne...
Máte celú nemocnicu pod dohľadom cez kamery?
Áno, areál máme kompletne monitorovaný. Nič nám neujde.
Koľko zásahov máte denne? Je to niečo, čo je bežné, alebo sa situácia zhoršuje cez víkendy?
Zásahy máme pravidelne, ale víkendy bývajú náročnejšie. V praxi pozorujeme, že najviac incidentov je v čase výplat alebo vyplácania sociálnych dávok, to máme odsledované. Situácia s agresivitou pacientov sa, bohužiaľ, zhoršuje. Od začiatku roku 2024 sme mali už približne 85 vážnych incidentov.
Ako sa vám javí správanie ľudí v nemocnici? Vnímate nejaké zmeny?
Určite áno. Robím tu dva roky, ale moji kolegovia, ktorí tu pracujú desať či pätnásť rokov, hovoria, že agresivita pacientov sa výrazne stupňuje. Mám pocit, že je to horšie z mesiaca na mesiac. Neviem, čo sa s ľuďmi deje. Často prídu so zranením najprv na ošetrenie, potom začnú všetkým naokolo nadávať, zrazu sa už nechcú dať ošetriť. Potom si to rozmyslia, pričom o chvíľu už opäť odmietajú spolupracovať a dokonca sú voči zdravotníkom agresívni.
Ste často v ohrození?
Áno, stáva sa to. Asi pred dvomi rokmi si jeden pacient vytiahol krvavú kanylu zo žily a zranil ňou kolegu, pichol mu ju tesne pod oko. Kolega musel veľmi dlho chodiť na rôzne vyšetrenia, aby sa uistil, že nedostal infekciu. Takých prípadov je, žiaľ, viac. Mne osobne jedna pani napľula do tváre, keď som ju upozornil, aby nekričala na oddelení, kde sa vykonával operačný zákrok.
Čo by pomohlo zlepšiť vašu situáciu?
Pomohol by nový zákon na ochranu zdravotníkov, ktorý by nám umožnil lepšie chrániť nemocničný personál. Nás pracovníkov bezpečnosti chrániť netreba, my si vieme poradiť. Ale Žilina je naozaj veľká spádová oblasť, premelie sa tu veľké množstvo pacientov z celého kraja, čím sa automaticky zvyšuje možnosť negatívnych incidentov. Neviem si predstaviť, ako by to v nemocnici bez nás fungovalo. Situácia je naozaj vážna, a to aj v iných slovenských mestách.
Ako riešite situácie s osobami, ktoré sú pod vplyvom alkoholu alebo drog?
Ak je niekto agresívny, spacifikujeme ho, upokojíme ho, posadíme ho na vozík, prípadne vyvedieme von, aby sa „predýchal“ a snažíme sa situáciu zvládnuť. Bohužiaľ, niektorí sa stále vracajú. Máme tu osoby, ktoré už poznáme, a opakovane spôsobujú problémy. Väčšinou sú pod vplyvom alkoholu alebo iných látok, čo je náročné zvládnuť bez záchytiek, ktoré celoplošne chýbajú. Ľudia niekedy nechcú odísť, sú útoční, záchytka by tento častý problém vyriešila. Napríklad nedávno prišiel na urgent mladý muž pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok. Lekári sa mu vyše hodiny venovali, ošetrovali ho, dokonca mu vyšli v ústrety a dali mu aj sadru, aby si zranenie neškrabal. Keď vyšiel von, začal kričať a napadol nás. Museli sme ho spacifikovať, čo je pri ľuďoch nabudených omamnými látkami vždy veľmi náročné.
Spôsobujú tieto incidenty častejšie muži alebo ženy?
Väčšinou sú to muži, ale vyskytnú sa občas aj ženy, s ktorými to býva často aj ťažšie. Ženy pod vplyvom alkoholu alebo iných látok sú viac hysterické, vulgárne, kričia, majú veľakrát horšie správanie ako muži.
Neodrádza vás alebo kolegov, že čelíte stálemu nebezpečenstvu?
My s tým žijeme, sme na to zvyknutí, je to súčasť našej práce. Samozrejme nás hnevá, ako sa niektorí pacienti správajú. Namiesto vďaky sú k personálu arogantní, agresívni až vulgárni. Bohužiaľ s tým nič neurobíme. Naším poslaním je personál chrániť. Nemocnica nám zabezpečila očkovanie, aby sme boli počas stretov s pacientmi aspoň takto chránení a vyhli sa napríklad nákaze hepatitídou. Toto očkovanie sme, samozrejme, uvítali a sme zaň vďační, lebo je pravdou, že sme sa obávali rôznych chorôb. Rád by som ešte doplnil, že mám veľmi dobrý a skúsený kolektív, na ktorý som hrdý. Sú to odborníci na správnom mieste.
FUNKCIE SLUŽBY
Vlastná ochrana FNsP Žilina má široké spektrum úloh, ktorých cieľom je zabezpečiť bezpečnosť a ochranu na pracovisku. Ich náplň práce zahŕňa najmä:
Ochrana majetku a osôb – zabezpečenie nemocničného majetku a dohľad nad bezpečnosťou pacientov, zamestnancov a návštevníkov nemocnice.
Prevencia kriminality a incidentov – dohľad nad bezpečnostnou situáciou v priestoroch nemocnice s cieľom predchádzať krádežiam, vandalizmu a iným bezpečnostným incidentom.
Kontrola vstupov a východov – monitorovanie osôb vstupujúcich do priestorov nemocnice, vrátane kontroly prístupových bodov a zabezpečenia, aby do nemocnice nevstúpili osoby s nevhodnými úmyslami.
Riešenie bezpečnostných situácií – okamžitá reakcia na vzniknuté konflikty alebo problémy, či už ide o verbálne konflikty, fyzické incidenty alebo zvládanie agresívnych pacientov či návštevníkov.
Spolupráca s políciou a záchrannými zložkami – v prípade potreby je vlastná ochrana pripravená spolupracovať s miestnymi bezpečnostnými zložkami a poskytnúť pomoc pri väčších incidentoch alebo ohrozeniach.
Asistencia personálu – poskytovanie asistencie zdravotníckemu personálu pri riešení situácií, ktoré môžu predstavovať bezpečnostné riziko.
KTO JE MARTIN LEŠKO?
Vek: (smiech)... V roku 1974 som mal 15 rokov, keď som prvýkrát stál v ringu, som bývalý vrcholový športovec
Skúsenosti: 30 rokov pôsobenia v bezpečnostných zložkách - „ochranka“.
Deti: 4
Citát: Sen, ktorý nemáš, sa ti nemôže nikdy splniť.
Rád počúvam: Freddie Mercury
Cestovateľský sen: prešiel som kus sveta a ešte mám jeden sen, a to vidieť Čínu.
Najlepší relax: milujem prírodu.
Obľúbené jedlo: sviečková na smotane