Ak v tomto období nejaká spoločnosť na Slovensku oslavuje 60-ročnicu, znamená to, že ustála spoločenské, politické aj ekonomické zmeny. OSBD Žilina prežilo „nežnú revolúciu“ v roku 1989, rozdelenie spoločného štátu Slovákov a Čechov i prechod z plánovaného hospodárstva a úspešne pôsobí na súčasnom trhu.
Áno, v dnešnej dobe OSBD Žilina poskytuje svoje služby v prostredí trhovej ekonomiky. A pritom stále pracujeme aj na družstevnom princípe, ktorý sa nám podarilo udržať – ako jednému z najväčších bytových správcov na Slovensku. Na počiatku tu boli nadšenci, zakladatelia malých družstiev, ktorí chceli stavať nové byty. Dnes sme profesionálnym bytovým správcom: v roku 2024 spravujeme 286 bytových domov s viac než 12-tisíc bytmi a nebytovými priestormi nielen v Žiline, ale aj v obciach od Terchovej až po Rajec. Takmer všetky byty sú už vo vlastníctve (zväčša členov družstva), iba 51 bytov zostalo družstevných (najviac na žilinskom sídlisku Solinky). Ďalej spravujeme štyri vlastné, samostatne stojace objekty vrátane budov Polikliniky Rajec, 570 výťahov, 39 kotolní a 7 bytových domov so 178 nájomnými bytmi mesta Rajec.
Čo si čitatelia majú predstaviť pod pojmom „družstevný princíp“?
Najmä výhody pre vlastníkov bytov. Družstvo má viac ako 9 a pol tisíc členov a členovia sú zároveň jeho akcionármi. Družstvo sa snaží všetky svoje činnosti vykonávať efektívne, aby správa a údržba bytov boli pre vlastníkov čo najmenej finančne náročné. Ako družstvo dokážeme pre vlastníkov zabezpečiť služby týkajúce sa bývania mnohokrát lacnejšie ako za trhové ceny, výhodnejšie ceny energií, dostupnú havarijnú službu, veľmi výhodné poistky pre domy v našej správe a ďalšie. Kľúčové dokumenty, napríklad stanovy, schvaľujú „družstevníci“ – najvyšším orgánom družstva je Zhromaždenie delegátov. Delegáti sú zástupcovia jednotlivých domov, teda členských samospráv, a sú zvolení spomedzi bývajúcich členov družstva v samospráve. Keďže pracujeme v prospech členov družstva a vlastníkov bytov a nebytových priestorov, teda s ľuďmi, je pre nás veľmi dôležitý ľudský prístup. Sme teda profesionálmi, pre ktorých je ľudský prístup prvoradým.
Čo je v súčasnosti pre bytové družstvo najdôležitejšie, čo určuje to, kým ste dnes?
Prvoradou je pre nás orientácia na zákazníka, na jeho konkrétne potreby a požiadavky. Aj preto už desať rokov – od roku 2014 – poskytujeme vlastníkom bytov a nebytových priestorov takmer všetky dôležité služby v zákazníckom centre, jednom z prvých svojho druhu na Slovensku. Naše vzťahy sú založené na vzájomnej dôvere, otvorenosti a individuálnom prístupe. A hovorím nielen o vzťahoch so zákazníkmi, ale aj s dodávateľmi, obchodnými partnermi a externými spolupracovníkmi, projektantmi, komunálnymi a štátnymi inštitúciami a bankami a v rámci družstva s členmi predstavenstva i kontrolnej komisie, s delegátmi Zhromaždenia delegátov, predsedami členských samospráv, zástupcami vlastníkov i domovníkmi. Naše úspechy sú spoločným dielom, za čo všetkým patrí vďaka.
V istom období bolo na žilinských sídliskách vidieť, akej obnove domov sa ako správca najviac venujete... intenzívne zatepľovanie bytových domov sa pre ich nové a farebné fasády nedalo prehliadnuť.
Od roku 1993 sa nám spoločne s vlastníkmi podarilo zatepliť už 237 z 285 domov. Investície sa medzičasom mnohým vrátili a vložili ich do ďalších obnov. Ako správca so 41 zamestnancami sa o domy staráme komplexne, o ich technický stav i ekonomiku. Navrhujeme riešenia pre úsporu energií a skvalitnenie bývania. Úspešne sme zvládli projekty financované úvermi zo Štátneho fondu rozvoja bývania, Európskej únie, rôznych úverových produktov, ale i z fondov opráv domov – teda z peňazí, ktoré si vlastníci našetrili. Modernizujeme meranie spotrieb (bez vstupov do bytov): 92 % domov má zabezpečené diaľkové meranie spotrieb kúrenia, 52 % domov meranie všetkých spotrieb, vrátane studenej a teplej vody. Staráme sa o 40-tisíc meračov PRVN (tepla) a 25-tisíc vodomerov s diaľkovým odpočtom. Za najúspešnejšie projekty sme získali ocenenia, napríklad „Najaktívnejší bytový správca na Slovensku ako najúspešnejší žiadateľ financií z programu SLOVSEFF“ určeného na obnovu bytových domov.
V minulosti stavebné družstvá pomohli celej generácii ľudí, ktorí sa v období po 2. svetovej vojne začali z vidieka sťahovať do miest za prácou a potrebovali byty – rýchlo a čo najlacnejšie. V takom prostredí vzniklo aj OSBD Žilina.
So zámerom stavať byty spočiatku zakladali nadšenci malé stavebné družstvá väčšinou pri stavebných podnikoch alebo jednotných roľníckych družstvách. Takto vzniklo už v roku 1959 prvé Stavebné bytové družstvo pri MsNV v Žiline – základný kameň vtedajšieho socialistického družstevníctva v okrese Žilina. Družstevné byty budovali dodávateľsky, v kombinácii so svojpomocou alebo ich členovia družstva spolu stavali s príbuznými úplne svojpomocne. Naše družstvo vzniklo oficiálne 1. marca 1964 ako Stavebné bytové družstvo č. 1 so sídlom v Žiline (SBD č. 1). Jednotlivé SBD sa od roku 1971 začali postupne zlučovať, SBD č. 1 sa 1. júla 1973 zlúčilo s SBD č. 2 a vzniklo Okresné stavebné bytové družstvo v Žiline. Jeho prvý predseda Karol Horník mal nespochybniteľnú zásluhu na spájaní družstiev.
Ako vyrastali bytové domy s družstevnými bytmi na žilinských sídliskách?
Byty na Hlinách sa začali stavať počas existencie Stavebného bytového družstva č. 1 a SBD č. 2, výstavbu Vlčincov a Soliniek už riadilo OSBD, ktoré sa podieľalo aj na výstavbe bytov na Hájiku. Tú však už nedokončilo, pretože Zhromaždenie delegátov v máji 1989 schválilo rozdelenie OSBD na dve družstvá: Okresné stavebné bytové družstvo v Žiline a Stavebné bytové družstvo v Žiline. V septembri 1993 rozhodlo Zhromaždenie delegátov o oficiálnej zmene názvu družstva z okresného na Obvodné stavebné bytové družstvo Žilina (keďže v okrese už nebolo jediné).
Na Slovensku sa nikdy nepostavilo také množstvo bytov ako počas éry komplexnej bytovej výstavby, ktorej súčasťou bolo aj OSBD Žilina. Takže bytová politika zrejme vystihla požiadavky vtedajšej doby. Navyše, väčšina obyvateľov Slovenska žijú v bytových domoch dodnes...
Štát poskytoval veľmi výhodné investičné úvery na výstavbu bytových domov či príspevky na výstavbu domov v sťažených podmienkach. Podniky prideľovali stabilizačné byty zamestnancom, ktorých si chceli udržať dlhé roky. Pri prideľovaní bytov fungovali aj poradovníky, ktoré zostavovalo predstavenstvo družstva a naliehavosť pridelenia bytu posudzovali „v súlade so zásadami štátnej bytovej politiky“. Veľkosť prideleného bytu závisela od počtu členov domácnosti. Najmä krátko po roku 1989 ľudia zvykli paneláky hanlivo označovať za „králikárne“. Napriek tomu dodnes bývajú v týchto bytoch, na výstavbe ktorých sa podieľalo aj naše družstvo.
V súčasnosti vlastníkom pomáhame obnovami zvyšovať komfort bývania a predlžovať životnosť bytových domov. Sprostredkúvame finančnú pomoc na obnovy zo Štátneho fondu rozvoja bývania aj z komerčných úverov.
Počas rokov vášho pôsobenia prijímate do správy ďalšie bytové domy... a v rámci vašej práce tiež ďalšie výzvy.
Naše dlhoročné skúsenosti a rešpekt k pravidlám spolupráce s partnermi nám umožňujú venovať sa novým projektom. Neustále posúvame naše hranice a máme na konte zopár prvenstiev, napríklad sme ako prvé družstvo na Slovensku zaviedli elektronickú formu hlasovania na rokovaní Zhromaždenia delegátov. Naša práca oslovuje stále nových vlastníkov: od roku 2017 do roku 2024 sa nám rozhodli zveriť do správy 29 bytových domov (416 bytov a nebytových priestorov) v Žiline a okolí. Za povšimnutie stojí rok 2022, keď sme do správy prijali až 9 bytových domov. Novou výzvou sa pre nás stalo spravovanie 2 budov Polikliniky Rajec a nájomných bytov pre mesto Rajec.
Na začiatky – prideľovanie bytov, sťahovanie do nových domov a prvé roky bývania – si zaspomínali pamätníci v brožúre, ktorú ste sa rozhodli vydať práve v jubilejnom roku 2024.
Brožúra je súčasťou našej komunikácie s vlastníkmi a verejnosťou a zároveň poctou pre tých, ktorí sa o vznik OSBD Žilina zaslúžili. Informovanie o našej činnosti sa neustále snažíme zlepšovať, čo sa nám zrejme darí: časopis „OSBD Správca vášho domova“ získal dvakrát ocenenie v celoslovenskej súťaži podnikových médií ako „Najperspektívnejšie médium roka 2013“ a 3. cenu v kategórii Podnikové médium roka 2015 za externú komunikáciu. O svojich službách a aktivitách pravidelne informujeme prostredníctvom aktualizovanej webovej stránky www.osbdza.sk a jedinečného portálu o bývaní www.domovinky.sk a rozposielame newslettre.
Dnes využívate na informovanie o svojej práci a komunikáciu so zákazníkmi moderné technológie, no začiatky elektronizácie na bytovom družstve boli celkom dobrodružné...
V začiatkoch sa evidencia nájomného robila ručne, približne od roku 1978 už bol k dispozícii účtovný automat z podniku DATASYSTÉM Žilina. Keď sa družstvo presťahovalo do novej budovy – dnešného sídla na Tulskej 33 v Žiline, pribudla takzvaná SMEP-ka, počítač naozaj veľkých rozmerov oproti dnešným. Skratka SMEP znamená Systém malých elektronických počítačov. OSBD Žilina sa vďaka nemu stalo prvým bytovým družstvom s elektronickým spracovaním účtovníctva na vtedajšom území Slovenska. Po SMEP-ke sme začali v OSBD Žilina používať osobný počítač – PC (KODAS). Okolo prelomu rokov 1989 – 1990 si bytové družstvo dalo v KODAS-e vypracovať program na evidenciu tvorby a čerpania fondov opráv. V dnešnej dobe má každý zamestnanec nielen osobný počítač alebo notebook, ale časť agendy vie vybaviť aj na mobilnom telefóne.
Ako ste pri príprave brožúry prežívali stretnutia so zakladateľmi družstva a s ľuďmi, ktorí boli v začiatkoch bytovej výstavby a bývania v bytových domoch, ktoré dnes OSBD Žilina spravuje?
Cieľom brožúry je zmapovať 60-ročné pôsobenie nielen nášho družstva, ale prácu všetkých, ktorí sa pričinili o to, aby sme si dnes mohli užívať komfort bývania v bytových domoch a naďalej ho zvyšovať. Najmä v začiatkoch bytovej výstavby a bývania – koľko nových výziev mnohí z nich prijali bez zaručeného úspechu a aké odhodlanie vynaložili na „naštartovanie“ toho, čo je pre nás v súčasnosti bežné, neváhali priložiť ruku k dielu ani pri svojpomocnej výstavbe či zveľaďovaní novopostavených domov a okolia. Verili v princíp družstevníctva tak, že pretrval do dnešných čias, hoci sa odvtedy všetko zmenilo. Aj preto sme sa rozhodli mená členov predstavenstiev a kontrolných komisií uverejniť v prílohe brožúry, aj keď nebolo v našich silách zachytiť skutočne všetkých, ktorí si to zaslúžia – aj im patrí vďaka a uznanie. Stretnutia s týmito ľuďmi som si naplno užíval a so záujmom počúval ich príbehy a úspechy pri budovaní nielen družstva, ale aj bývania v Žiline.
Predsedovia predstavenstva v histórii OSBD Žilina
1. Karol Horník (1973 – 1982)
2. Ing. Vladimír Martinka (1983 – 1990)
3. Ing. Dušan Kaluža (1991 – 2011)
4. Bc. Milan Piliar (od 25. 10. 2011)