Na Žilinskej univerzite ste získali titul Ing. pred 40-timi rokmi. Vedeli ste si vtedy predstaviť, že raz budete stáť na jej čele?
Vtedy som o niečom podobnom vôbec neuvažoval, priority boli úplne iné.
Ako sa za ten čas univerzita zmenila?
Univerzita za toto obdobie prešla výraznou zmenou. Stačí, keď prechádzate našim areálom na Veľkom Dieli, ktorý je plný zelene, odpočinkových zón pre študentov a veľkým parkoviskom. Celú infraštruktúru doplňuje Univerzitný vedecký park, Výskumné centrum a množstvo laboratórií. V apríli tohto roka sme otvorili Dopravné laboratórium Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, ktoré prešlo kompletnou trojročnou rekonštrukciou a odbor železničnej dopravy, ktorému sa venuje, má svoje prvenstvo a historické postavenie od vzniku univerzity. Určite mnohí Žilinčania vnímajú funkčný atletický štadión a výstavbu športového centra, v ktorom bude možné realizovať skoro všetky halové športy. Športové vyžitie našich študentov, obyvateľov mesta i profesionálnych športových klubov je dobrou vizitkou pre univerzitu i mesto Žilina, ktoré má v športe veľkú časť svojej historickej pamäti. V apríli sme otvorili prvé zážitkové centrum na popularizáciu vedy a techniky v Žilinskom kraji, ktoré dostalo meno MOTIO. Nachádza sa v priestoroch univerzity, návštevníci v ňom nájdu 38 interaktívnych exponátov, ktoré im prostredníctvom hier a pokusov objasňujú fyzikálne javy, ktoré sú každodennou súčasťou našich životov, aj keď si to neuvedomujeme. Tešíme sa z návštev základných aj stredných škôl, ktoré k nám už prichádzajú a od septembra sme otvorení aj pre širokú verejnosť. V máji sme spustili prihlasovanie do novootvorenej materskej školy, ktorá je určená pre deti vo veku od 4 do 6 rokov. Nachádza sa v areáli vysokoškolských internátov a výborne prepája detské a univerzitné prostredie, deti sa učia kreatívnou formou, cez bádateľské aktivity a experimenty.
Menia sa aj študenti?
Samozrejme, ale stále sú kvalitnejší a menej kvalitní. Veľmi to závisí od ich vzťahu k odboru, ktorý študujú.
Nechýba vám práca za katedrou?
Nikdy som neprestal prednášať, aj v súčasnosti prednášam niekoľko predmetov.
Sledujete životné cesty svojich študentov, aj keď opustia jej brány?
Vzhľadom na vnútorný systém kvality máme podchytenú aj oblasť uplatnenia našich absolventov v praxi, kde sme v porovnaní s ostatnými univerzitami v rámci SR umiestnení v prvej trojici. Mnohí absolventi Žilinskej univerzity nám robia dobré meno i v zahraničí, kde pôsobia v rôznych manažérskych pozíciách v renomovaných spoločnostiach. Taktiež v rámci Slovenska majú veľmi dobré uplatnenie vo firmách, ale aj v štátnej a verejnej správe. S mnohými sa stretávam na rôznych podujatiach a vždy ma poteší, keď vidím, že sú úspešní a spomínajú na univerzitu pozitívne.
Vo funkcii rektora ste od roku 2022. Ako hodnotíte toto obdobie?
Ako zložité, poznačené veľkými zmenami doma i vo svete. Na druhej strane ako pozitívne vo vzťahu k rozvoju univerzity.
Ste odborníkom na dopravu. Akými úspechmi sa môže v posledných rokoch popýšiť univerzita v tomto smere?
Univerzita pracuje na mnohých projektoch v doprave, ktoré sa venujú veľmi širokej problematike. Projekt predného brzdového svetla je už predmetom debát v europarlamente. V projekte HUMANITA spolu s organizáciami zo strednej Európy vyvíjame nové metódy monitorovania dopadu turistických aktivít na prírodu v chránených oblastiach a v projekte REMoT skúmame mobilnú dopravu a emisie v Žiline. Nie je možné pár slovami popísať všetky dosiahnuté výsledky a spomenúť všetky projekty. Našou snahou je prinášať odborné znalosti a praktické riešenia, ktoré majú zmysluplné využitie v praxi.
Vedeli by ste si vybrať, na ktorý úspech univerzity ste najviac hrdý?
Postavenie univerzity v hodnotiacich rebríčkoch a areál univerzity.
Ako vyzerá obyčajný deň rektora Žilinskej univerzity?
Práca, návštevy, zasadnutia. Časté cestovanie.
Počas akademického roka je univerzita pulzujúcim miestom. Ako to tu vyzerá počas leta bez študentov?
Okrem povinného čerpania dovolenky a užívania si zaslúženého odpočinku pracujeme na projektoch, príprave projektov, príprave výuky. Rozhodne leto neznamená zatvorenie školy v júli a otvorenie v septembri, ako si mnohí myslia.
Je čas dovoleniek. Kde najradšej trávite tento čas?
Na záhrade, v horách a pri mori. A prajem všetkým Žilinčanom, aby prežili príjemné a ničím nerušené leto, v dobrom zdraví a s pokojnou mysľou.
Kto je Ján Čelko (65)?
Pochádza z: Martina
Rodinný stav: ženatý, dve deti
Vzdelanie:
- 1983 Fakulta PEDaS, Vysoká škola dopravy a spojov, Žilina, odbor: Stavba, údržba a rekonštrukcia pozemných komunikácií (Ing.)
- 1993 Stavebná fakulta, VŠDS v Žiline, vedný odbor: 36-02-9 Teória a konštrukcia inžinierskych stavieb (CSc.)
- 1996 Stavebná fakulta, Žilinská univerzita, Žilina, odbor: Teória a konštrukcia inžinierskych stavieb (doc.)
- 2002 Stavebná fakulta, Žilinská univerzita, Žilina, vedný odbor: Teória a konštrukcia inžinierskych stavieb (prof.)
Funkcie:
- 1996 - 2002 - vedúci Katedry cestného staviteľstva, Stavebná fakulta Žilinskej univerzity
- 2002 – 2010 - profesor, dekan Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity
- 2010 – 2018 - prorektor Žilinskej univerzity pre vedu a výskum
- 2019 – 2022 vedúci Katedry cestného a environmentálneho inžinierstva SvF (do 2021 Katedry cestného staviteľstva)
Od 2022 rektor Žilinskej univerzity
Publikačná a odborná činnosť: 3 vedecké monografie, 7 vysokoškolských učebníc, 53 vedeckých prác v zahraničných a 127 v domácich časopisoch a zborníkoch, normotvorná činnosť, cca 30 realizovaných projektov a metodík, expertízna činnosť