
Aké boli vaše začiatky na bicykli? Začali ste bicyklovať ako úplne malé dieťa?
Bude to asi prekvapením, no v detstve som bicykel neznášala a bolo priam nemysliteľné ma naň dostať. Ku športu som bola vedená odmalička, a myslím si, že zlomový bod nastal, keď sa tomuto športu začala venovať moja staršia sestra, a ja som vždy chcela robiť to, čo ona. Priviedol nás k tomu strýko. Neskôr som začala jazdiť preteky, až som sa dostala sem.
Koľko ste mali rokov, keď ste začali jazdiť?
Konkrétne enduru som sa začala venovať v desiatich rokoch, kedy som štartovala na svojich prvých pretekoch. Predtým som už párkrát pretekala maratóny, no nebolo to nič pre mňa, chýbal mi adrenalín.
Venovali ste sa v detstve aj iným športom?
Ako som spomínala, rodičia ma viedli ku športu od detstva, za čo som im nesmierne vďačná. Chvíľu som sa dokonca venovala aj baletu, no neskôr som začala vyhľadávať akčnejšie športy. So sestrou sme hrávali hokej, ale najväčšiu časť detstva som strávila hraním futbalu.
Ste rodáčka z Lozorna. Ako a kedy ste sa dostali do Žiliny a tímu OKOEVERYWHERE?
V roku 2020 sa konali v Žiline majstrovstvá Slovenska v endure, kde som získala titul majsterky, a neskôr po tomto preteku sa mi ozvali Natália a Michael z OKOEVERYWHERE s ponukou jazdiť za ich tím. V ten moment som neváhala, pretože som vedela, že budú pre mňa tou najlepšou voľbou.
Ako prebiehala Vaša spolupráca? Bol to Váš prvý profesionálny tím? Prišli ste žiť do Žiliny?
OKOEVERYWHERE nie je profesionálny tím, ale projekt, hoci sme fungovali takmer ako profi tím. Cieľom projektu bolo ma dostať do sveta, čo sa aj podarilo, a tak sme naplnili očakávania. V Žiline som nežila, no trávila som tu naozaj veľmi veľa času, pretože Žilina a jej okolie ponúka pestré možnosti na trénovanie.
V uplynulých rokoch ste mali aj rôzne zdravotné problémy, pre ktoré by to mnohí vzdali. Kde ste našli silu prekonať to, a kto vám najviac v tej dobe pomohol?
Predovšetkým to bola vášeň k tomuto športu, ktorú doteraz v sebe mám. Nebudem klamať, že som bola viackrát odhováraná od endura. No nerobila by som to, keby som nechcela. Boli to veľmi závažné zdravotné problémy, ktoré neboli spôsobené športom, akoby si mnohí mysleli. V týchto časoch som pochopila, kto sú tí správni ľudia – rodičia, tím, kamaráti...
Aký je život profesionálnej jazdkyne? Musíte dodržiavať napríklad špeciálnu stravu pred pretekmi a počas nich?
Myslím si, že podobný pocit som zažívala aj keď som bola v OKOEVERYWHERE, kde bolo o mňa veľmi dobre postarané. No teraz je to zase niečo nové, a na dobré sa zvyká rýchlo. Čo sa týka stravy, myslím si, že v tejto oblasti nemám problém, až kým neprídu preteky. Tesne pred pretekmi a počas nich je veľmi dôležité prijať veľké množstvo sacharidov. Osobne mám pred pretekmi veľký stres, a veľakrát sa mi stalo, že som sa nevedela naraňajkovať, alebo rýchlo zjesť to, čo som mala počas pretekov. Preto trénujem žalúdok už počas zimnej prípravy, aby som bola schopná lepšie jesť, kedy to najviac potrebujem.
V roku 2024 ste ako jediná Slovenska v histórii vyhrali svetový pohár v endure v kategórii žien do 21 rokov. Aký je to pocit?
Ak by mi niekto na začiatku sezóny 2024 povedal, že vyhrám celkovo svetový pohár, určite by som mu neverila. Bolo to pre mňa nepredstaviteľné, no počas sezóny sa to začalo pomaly stávať realitou. Pocit to bol fakt super, a som nesmierne vďačná tým, ktorí mi pomohli na tejto ceste. No viem, že toto je len začiatok.
Ktoré kolo svetového pohára bolo vaše najobľúbenejšie, a na ktoré sa najviac tešíte tento rok?
Určite to je svetový pohár v Poľsku, Bielsko-Biala. Minulý rok sa mi tam podarilo vyhrať, no hlavne som tam stretla veľa slovenských a českých fanúšikov. Cítila som sa ako na domácej pôde, bol to skvelý pocit.
Čo považujete za svoj najväčší úspech?
Popravde to bude celá cesta – comeback – kedy som sa vracala z viacero zranení a zdravotných problémov, až po celkové víťazstvo na svetovom pohári.
Ako vníma svetová cyklistická obec, že ste s maličkým slovenským tímom dosiahli celkové víťazstvo vo svetovom pohári?
Veľa ľudí bolo prekvapených, keď som sa začala objavovať každý svetový pohár na pódiu. Ako OKOEVERYWHERE sme fungovali s niekoľko-násobne menším rozpočtom, ako hociktoré profesionálne tímy, a stále sme sa vedeli porovnávať s tými najlepšími.
Na čo sa v profi tíme tešíte najviac?
S prestupom do „profi“ tímu prichádzajú samozrejme nové možnosti. Spoznávam veľa nových ľudí, taktiež budeme veľa cestovať a otvára mi to dvere zase do iných sfér. Najviac sa teším na nové zážitky, pretože v tíme sme super kolektív a určite sa nudiť nebudeme.
Momentálne žijete a trénujete v Taliansku. Ako sa vám tam páči?
Do Talianska som sa vydala na 4 mesiace kvôli zimnej príprave, pretože na Slovensku zatiaľ nemáme podmienky svetového merítka. Jazdím tu na svetových tratiach a snažím sa z toho vyťažiť maximum. Je tu super počasie, jedlo, ľudia, a nič viac si nemôžem priať.
Vaším trénerom je stále Michael Kolář, pracujete spolu online. Ako taký online tréning prebieha?
S Mišom spolupracujem už veľmi dlho, a presne vie, čo v danej chvíli potrebujem. Vďaka jeho skúsenostiam z profi cyklistiky viem, že som v dobrých rukách. Online tréningy mi zadáva prostredníctvom aplikácie TrainingPeaks, kde presne vidím kedy, koľko a ako má vyzerať tréning.
V nadchádzajúcej sezóne už budete jazdiť v elitnej kategórii. Bude to veľká zmena a výzva?
Samozrejme to bude obrovský krok, budem pretekať s najlepšími z najlepších. No už sa neviem dočkať prvých svetových pohárov.
Prídete si ešte občas zajazdiť aj do Žiliny?
Žilina OKO Trails patrí k jedným z mojich najobľúbenejších miest na jazdenie. Takže určite sa budem veľmi rada vracať späť.
Predstavte si, že by ste sa nestali profi jazdkyňou. Aké by asi bolo vaše povolanie?
Som si viac než istá, že by to bolo povolanie v oblasti športu, konkrétne trénerka, či už na „bajku alebo vo fitku“.
Kto je Simona Kuchyňková (20):
Rodné mesto: Lozorno
Vzdelanie: Gymnázium, FTVŠ UK
Úspechy: viacnásobná majsterka Slovenska v Endure a zjazde, 4-násobná víťazka svetového pohára a celková víťazka svetového pohára v endure
Záujmy: „fitko“ a kamaráti
Obľúbené jedlo: cestoviny na akýkoľvek spôsob
Obľúbené miesto v Žiline: Žilina OKO Trails
Môj životný sen: stať sa majsterkou sveta v endure
Životné motto: dobre bude
Kto je tím OKOEVERYWHERE RACING: Žilinskí enduro nadšenci s cieľom dobýjať svet
Slovenská horská cyklistika má svoje nové talenty – poloprofesionálny tím OKOEVERYWHERE RACING (OExCUBE RACING) zo Žiliny. Tento ambiciózny enduro tím pôsobí pod značkou OKOEVERYWHERE a sústreďuje sa na podporu mladých jazdcov, ktorým pomáha preniknúť na prestížne svetové preteky ako Enduro World Cup.
Okrem samotného pretekania tím organizuje tréningy cez program OE ACADEMY a aktívne sa podieľa na budovaní bike parku v regióne pod hlavičkou ŽILINA OKO TRAILS. Vďaka všetkým členom ŽILINA OKO TRAILS CREW má mesto Žilina svoje prvé legálne trasy pre horskú cyklistiku na neďalekom Hradisku.
Jednou z výrazných postáv tímu je práve Simona Kuchyňková, ktorá v roku 2024 dosiahla historický úspech a vyhrala Svetový pohár v endure v kategórii žien do 21 rokov.
Do tímu nedávno pribudol nový talent, o ktorom nám porozprávala spoluzakladateľka projektu Natália Šoltésová: „Pre túto sezónu 2025 vítame v našom OExCUBE RACING tíme Lukáša Vranáka, ktorý je primárne XCO (cross-country) jazdec, no na tento rok si dáva výzvu naučiť sa lepšie techniku, a preto bude s nami pretekať aj enduro disciplínu. Lukáš má 19 rokov, je niekoľkonásobný majster SR a reprezentant. O jeho tréningy sa postará znova Michael Kolář, ktorý žne úspechy vo svete na bicykli, ako aj z trénerského hľadiska, kde pomáha práve mladým talentom preraziť do zahraničných tímov. Veríme, že to klapne opäť ako Simonou, ktorej sme dopomohli dostať sa do profesionálneho zahraničného tímu v Nemecku.“
OKOEVERYWHERE RACING však nie je len šport, ale aj životný štýl. Tím prevádzkuje vlastnú značku oblečenia a výťažky z predaja produktov smerujú na podporu konkrétnych jazdcov. „V roku 2025 som okrem tímových vytvorila viac dizajnov nových dresov. Napríklad na podporu našich lokálnych trailov vznikol Žilina Oko Trails dres, ktorého dizajn je inšpirovaný obalom hudobného albumu. Názvy trailov som poňala ako názvy pesničiek a komunitu, ktorá sa podieľala na ich výstavbe, som zapracovala ako „feat“ alebo remix,“ vysvetľuje nadaná Natália Šoltésová. „Cieľom bolo ukázať, že jazdenie je viac než len šport – je to kultúra, kreativita a príbeh, ktorý tvoríme všetci spoločne.“
Okrem trailového oblečenia tento rok navrhla aj gravel dresy: „Gravel je pre mňa najväčšou radosťou z cyklistiky — o objavovaní, pokoji a voľnosti. Chcela by som, aby sa týmto smerom uberala aj naša značka. Dizajn dresu tiež inšpirovala hudba, ktorá ma sprevádza celý život — najmä tvrdšia, plná energie, chaosu a „noise“. Tento mix surovosti a neporiadku som pretavila do minimalistického dizajnu. Dres čoskoro predstavíme na webe spolu s prekvapením pre všetkých, ktorým je blízka komunita a náš prístup „ride & create“. Sledujte nás!“ dodáva Šoltésová.