Práve na zachovanie regionálnych zvykov a tradícií našich predkov je zameraný regionálny projekt materských škôl Kolovrátok, ktorý oslavuje svoje okrúhle jubileum – 15. ročník. Realizuje sa napr. pódiovými vystúpeniami detí materských škôl alebo formou interaktívnych výstav. Pri príležitosti 15. výročia založenia projektu regionálnej výchovy v materských školách – Kolovrátok zorganizovala Spoločnosť pre predškolskú výchovu – región Žilina 15. marca celoslovenskú odbornú regionálnu konferenciu pre pedagógov predprimárneho vzdelávania s názvom Možnosti aplikovania regionálnej výchovy v predprimárnom vzdelávaní.
Účastníci konferencie si v úvode vypočuli príhovory a pozdravy pozvaných hostí. Potom vstúpili deti materských škôl cez pomyselnú Zlatú bránu do sveta slovenských ľudových rozprávok a pohybových ľudových hier, vyčítaniek, rečňovaniek a rapotaniek. Stará mama pani učiteľka Anka Dubovcová privítala svoje vnúčatká – moderátorov z Materskej školy, Jarná 7 Žilina a spoločne roztočili Rozprávkový kolovrátok. Rozprávkové nitky na Kolovrátok súkali aj deti z MŠ v Rajeckej Lesnej. Vyčítankami a ľudovými hrami o zvieratkách zabavili účastníkov deti z MŠ v Kamennej Porube v rozprávočke o Kubovom zajacovi.
V ďalšej rozprávke O Jankovi a Marienke sa nám predstavili deti z MŠ Zádubnie. Rozprávku O sliepočke a kohútikovi zahrali a zaspievali deti z MŠ Brezany. Zábavnými prekáračkami chlapcov s dievčatami a tancom s valaškami si všetkých účastníkov získali deti z MŠ Suvorovova v rozprávke Koza rohatá a jež. Pozorne sme si vypočuli nasledujúcu rozprávku Aký bol ježko. Sledovaním hier, napríklad na žabky sme sa zabavili spolu s deťmi z MŠ Trnové. Na záver nám deti z MŠ Turie navili poslednú nitôčku na Rozprávkový kolovrátok cez hry s hrnčekom a vareškou v rozprávke O divotvornom hrnčíčku. Prerozprávala nám ju malá Klárka a cez Zlatú bránu sa napokon všetky deti vrátili späť do svojich materských škôl.
Po vystúpeniach detí z materských škôl inšpiratívne na odbornej konferencii materských škôl predniesli svoje referáty o regionálnej výchove a jej možnostiach využitia cez obsahové celky v teoretickej a v praktickej rovine odborná garantka Miroslava Gašparová a lektorky Barbora Kováčová a pani učiteľky Anka Dubovcová z DMS Žilina a Ľubica Kučerová z MŠ Strečno. S možnosťami využitia rozprávky v zážitkovom učení účastníčky workshopu oboznámila Barbora Kováčová. V tvorivých dielňach do krásy paličkovania účastníčky vtiahla svojím nadšením lektorka Anna Krčmáriková ako členka Klubu paličkovanej čipky Turie.
Na záver odbornej regionálnej konferencie by sme rady zdôraznili, že práve takéto formy zážitkového poznávania kultúrnych hodnôt našich predkov a pozitívneho vzťahu k nim sú veľmi dôležité pre kvalitný osobnostný rast každého malého i veľkého človeka. Zároveň ďakujeme všetkým sponzorom našej celoslovenskej regionálnej konferencie, ktorí prispeli k plynulému priebehu konferencie.