Pestrých aktivít okolo rozprávok bolo už od začiatku tohto roka až–až. Od 1. do 15. marca sa napríklad mohli všetky deti i priaznivci tradičných slovenských rozprávok zapojiť do súťaže Deň ľudovej rozprávky. Treba pripomenúť, že 16. marec je neoficiálnym knižničným sviatkom, ktorý vznikol v rámci kampane Slovensko Dobšinskému pri príležitosti 180. výročia narodenia Pavla Dobšinského. Kampaň iniciovala Danka Bírová a rozbehla ju vtedajšia pracovná skupina zameraná na prácu s deťmi a mládežou. O jej naplnenie sa postarali knihovníci, ktorí mali možnosť navrhnúť tipy na knižničné oslavy narodenín Dobšinského s možnosťou hlasovať za ten najlepší. Knihovníci si vybrali práve nápad Petra Halásza, riaditeľa Knižnice pre mládež mesta Košice.
V žilinskej krajskej knižnici sa 31. marca konala akcia pre deti, ktorá ich učí odlišovať rôzne hudobné zvuky. „Učíme sa ich rozoznávať cez rozprávku. Nie je to iba o tom, že ja rozprávam, ale deti mi musia určitým spôsobom aj pomáhať. To znamená, že spievame, tancujeme, bubnujeme. Je to veľmi pekné,“ vysvetľuje knihovníčka Eva Tichá a dodáva, že popri snahe o interakciu s deťmi sa od nich vyzvedá, či vlastne vedia, čo to ten zvuk je. Hovorí im, že žijeme v kráľovstve zvukov, v ktorom máme krajinu ticha, ba aj krajinu hrmotu, čo sa deťom mimoriadne páči.
Aké zvuky im teda dávajú rozoznávať? Majú tam veľmi ťažký nehudobný zvuk, a to je zvuk veľryby. Pri tejto nahrávke Eva Tichá učí deti, že nielen ľudia používajú ako prostriedok na komunikáciu reč, ale aj zvieratká. Musia sa medzi sebou predsa dajako dorozumievať. Okrem zvieracích majú aj zvuky lesa: „Máme obzvlášť peknú nahrávku, je to ako keď naozaj idete do lesa. Je to o tom, ako sa má v podstate človek v lese správať – treba sa zamerať aj na ekológiu.“
O túto akciu majú veľký záujem i učiteľky v školách a škôlkach.
Petra Vörösová
Snímka autorka