Bývať priamo pri verejnom rozhlase má svoje výhody, ale aj nevýhody. Čo keď rozhlas „škrieka“ tak, že vám to až „píli“ uši? Aj s takýmito podnetmi sa zaoberá mesto. Na požiadavku občanov môže reproduktor stíšiť, ale aj vypnúť.
ŽILINA. Mať informácie z prvej ruky a v najlepšej kvalite nie je vždy len výhoda. Napríklad ak bývate rovno pri verejnom rozhlase. Niekedy totiž reproduktory hučia tak, že vám to môže až znepríjemniť život. Aj v mestských častiach Žiliny funguje verejný rozhlas, prostredníctvom ktorého sa dostávajú k obyvateľom informácie napríklad o prerušení elektriny, súkromnom predaji, smútočných rozlúčkach atď. Nie však každému lahodí mať rozhlas priamo pri dome. Napríklad naposledy dvaja obyvatelia Trnového žiadali svojich poslancov, aby dali stíšiť reproduktor, ktorý sa nachádza rovno nad ich oknami. Ako v takomto prípade postupuje mesto? „Bezdrôtový rozhlas sa dá stíšiť individuálne na konkrétnom hniezde (reproduktory + vysielač). Je tam biela skrinka, na ktorej je číslo, podľa ktorého vieme identifikovať uvedenú požiadavku. Pokiaľ je to technicky možné, snažíme sa občanom vyhovieť v čo najkratšom čase,“ vysvetľuje hovorca mesta Pavol Čorba.
Ak príde napríklad taká požiadavka, že obyvateľ chce úplne rozhlas vypnúť alebo ho premiestniť, aj tu vie mesto vyhovieť. „V takomto prípade sa snažíme reproduktor alebo hniezdo premiestniť tak, aby sme vyhoveli aj susedom, ktorí majú záujem počúvať hlásenia. Bezdrôtový rozhlas sa montuje na základe projektu vypracovaného odbornou vysúťaženou firmou,“ hovorí Pavol Čorba.
A čo všetko ovplyvňuje hlasitosť rozhlasu? Musí spĺňať nejaké normy, aby neškodil zdraviu? „Hlasitosť bezdrôtového rozhlasu sa nastavuje pri montáži a upravuje sa podľa požiadaviek občanov. Nastavenie je individuálne, podľa konkrétnych podmienok,“ dodal Pavol Čorba.
Nie každá mestská časť má však bezdrôtový rozhlas. Doteraz bol namontovaný len v niektorých mestských častiach, ako napríklad v Trnovom, Budatíne, v Bytčici a v minulom roku sa mal realizovať aj v Zádubní. Ostatné mestské časti majú stále klasický, drôtový rozhlas. „V roku 2016 plánujeme dať vypracovať projektovú dokumentáciu na bezdrôtový rozhlas pre mestské časti, v ktorých je starý drôtový rozhlas. Rekonštrukciu budeme realizovať podľa finančných možností mesta,“ uviedol Pavol Čorba.
-ms-, ilustračná snímka