Kormorán veľký patrí na Slovensku medzi zákonom chránené živočíchy. Ministerstvo životného prostredia však udelilo výnimku na jeho odlov, ktorá bude platiť ešte dva roky. Počas zimnej sezóny je tak možné uloviť na Slovensku maximálne 900 kusov kormoránov, čo pri sume 30 eur za kus predstavuje 27 tisíc eur. Rybári to platia z „vlastného“, no stále sa im to vraj oplatí – 900 kormoránov totiž dokáže spôsobiť škodu až 500-tisíc eur.
Poľovníci nemajú záujem
Richard Štencl zo Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) – Rady v Žiline tvrdí, že jeden kormorán skonzumuje v priemere 0,5 – 0,7 kg rýb za deň a problém mu nerobí ani kilogramová ryba. Ďalšie ryby pri love poškodí. „Počas sčítania sme zaznamenali takmer 12 700 kusov kormoránov, to znamená že zo slovenských vôd zmizne v priemere 10 ton rýb denne. A to vrátane chránených a ohrozených druhov rýb. Štát pritom užívateľom rybárskych revírov neprepláca žiadne škody. Tie si môžu uplatňovať iba producenti rýb na tržné účely. Takže štát vlastne chráni živočícha, ktorý spôsobuje ekonomické aj ekologické škody, ale nenesie zaň žiadnu zodpovednosť, čo je neprijateľné,“ uvádza.
Preto sa rozhodli rybári riešiť problém po svojom, na čo im štát udelil výnimku. „Po zavedení tzv. zástrelného sa lokálne začalo s odlovom kormorána. Dovtedy sme nezaznamenali v tomto smere takmer žiadnu aktivitu,“ pokračuje. K dnešnému dňu však majú nahlásených len 52 ulovených kormoránov. „Sezóna lovu trvá do konca februára, v niektorých lokalitách po schválení Štátnou ochranou prírody SR do 15. marca. V každom prípade o lov kormorána nie je zo strany poľovníkov záujem. Odôvodňujú to komplikovanými podmienkami odlovu, ktoré stanovilo ministerstvo životného prostredia SR,“ podotýka odborník na problematiku.
Štátnej ochrane prírody treba poľovačku nahlásiť vopred, rovnako ako počet odlovených jedincov a takisto je potrebné byť nahlásený v poľovných knihách. Problémom môže byť aj to, že niektoré toky, kde sa zdržujú kormorány, sa nachádzajú blízko obytnej zóny.
Jediná efektívna ochrana pred predátorom
Za ostatné dve sezóny preto počet odlovených kormoránov rapídne klesol. Takéto znižovanie populácie kormoránov je však podľa Richarda Štencla jediný efektívny spôsob ochrany rýb pred rybožravým predátorom. „Slovenský rybársky zväz však nie je oprávnený na výkon poľovného práva a v tomto ohľade je závislý od poľovných združení. Pokiaľ ale poľovné združenie odmietne kormorána loviť, akákoľvek výnimka na odlov je zbytočná a rybársky zväz má v tomto zviazané ruky,“ dodáva.
Kormorány vie odradiť od lovu tuhá zima, pri ktorej vodná plocha zamŕza. Pri teplej zime majú u nás raj a obzvlášť na vodných priehradách. Ryby im prakticky do zobáka skáču samy. „V posledných rokoch evidujeme na Slovensku mierne zimy a tento rok môžeme považovať zimu dokonca za mimoriadne teplú. Bez ľadu sú aj severne položené nádrže ako Vodná nádrž Orava alebo Palcmanská Maša (Dedinky). V takýchto podmienkach je jedinou „výhodou“, že tlak kormorána sa rozloží na viacero vodných útvarov a nebýva koncentrovaný na niekoľko málo riek, ako to býva v prípade silných mrazov a zamrznutia väčšiny stojatých vodných plôch. Bohužiaľ, škody aj v tomto prípade zostávajú rovnaké, sú len rozložené na viacero revírov,“ uzatvára Richard Štencl.
SRZ pripomína, že pri ochrane revírov pred predátormi je potrebné zamerať sa aj na vydry, volavky či čajky. Hoci je u nás kormorán veľký zákonom chránený, rybári majú ambíciu zaradiť ho medzi pernatú zver. Tak to bolo kedysi a dnes kormorán vďaka svojim počtom nepredstavuje ohrozený druh.