Rekonštrukcia Slnečných schodov na sídlisku Hájik sa začala tento rok. Nie všetkým obyvateľom sa pozdáva, ako práce prebiehajú.
ŽILINA. „Sú to chvályhodné stavebné aktivity, lebo ich cieľom je vylepšiť a skrášliť tieto komunikačné objekty. Ľudia s pochopením a nádejou, že sa uvedená pešia zóna vylepší, obchádzajú rozrytý terén, z ktorého sa odstránili panely dlažby, betóny aj zábradlia, ktoré sa tam montovali pred rokom,“ hovorí pán Pokorný z Hájika. Už pri prekládke plynového potrubia sa však podľa neho vyskytli nedostatky. „Plynové potrubie s profilom 150 mm sa má pokladať do predpísaného pieskového lôžka s dôkladným zásypom nad potrubím. Ináč môže byť rýchlo narušené a poškodené tlakom zeminy, kameňmi a pod. Staré potrubie, bolo oveľa lepšie a odbornejšie uložené a obsypané,“ hovorí. Rozbité betóny a kamene tiež mali hádzať pracovníci do blízkej kanalizačnej šachty. „Tá je dôležitým objektom systému odvádzania vôd. Takto ho vlastne znefunkčnili. Uvedené tvrdenie je možné kedykoľvek technicky preveriť,“ dodáva pán Pokorný.
Podľa hovorcu mesta Pavla Čorbu prekládku STL plynovodu realizovala spoločnosť, ktorá je oprávnená takéto práce vykonávať. „Postup realizácie bol kontrolovaný prevádzkovateľom, t. j. SPP Žilina (podsyp, uloženie a zásyp plynového potrubia) a bol prevádzkovateľom protokolárne prevzatý. A až po tomto úkone dalo SPP súhlas k ostrému prepoju plynovodu a následnému zásypu,“ hovorí.
Čo sa týka kanalizačných šácht, hovorca mesta tvrdí, že nevedia, o ktoré ide. „Zhotoviteľ stavby nemá dôvod ničiť šachty, do ktorých sa bude dopájať. Ak by sa tak predsa len stalo, pred ukončením a odovzdaním diela je povinný ich vyčistiť. V rámci stavby sa budujú nové uličné vpuste, ktoré bude zhotoviteľ odovzdávať, čisté a funkčné, šachty a uličné vpuste je možné skontrolovať, pokiaľ sa bude vedieť, o ktoré ide,“ dodáva.
Mládež s vandalskými sklonmi
Podľa pána Pokorného tiež málokoho trápi to, že na odpočinkových terasách sa týždenne rozbije niekoľko desiatok sklenených fliaš, odhodí množstvo plastových obalov a odpadov. Tie tam vraj ostávajú aj celý mesiac. „Lavičky v odpočinkových zónach sú často obsadzované čudnou mládežou s vandalskými sklonmi, ktorí ničia, čo im padne do oka, otravujú a dokonca ohrozujú okoloidúcich starších ľudí, deti, mladé dievčatá. Vedia, že im v tom nezabráni ani správca týchto priestorov ani polícia - pred tou stačí na pár minút ujsť. Tieto úvahy chcú naznačiť, že ľuďom nie je jedno, keď pekné a užitočné časti mesta určené hlavne slušným obyvateľom sú poškodzované a devastované jedincami, ktorých je síce menej, ale nikto si s nimi nevie dať rady. Nie je nám jedno, že správca týchto hodnotných majetkov nie je schopný (alebo ochotný?) tieto hodnoty riadne spravovať a ochraňovať,“ tvrdí.
Podľa vyjadrenia Pavla Čorbu sa mesto opätovne obracia na verejnosť, že ak sú svedkami akéhokoľvek vandalského činu, aby túto skutočnosť ihneď ohlásili na mestskú alebo štátnu políciu. „Mestská polícia vykonáva svoju činnosť v tomto smere a ak je zistený priestupok, je riešený v blokovom konaní. V takýchto prípadoch je potrebné, aby páchateľ priestupku bol prichytený priamo pri čine, kedy okrem policajtov, kamerového systému, môžu byť nápomocní aj občania,“ uzatvára hovorca.
Veronika Cvinčeková
Snímka autorka