ŽILINA. Povinnosť označovať sa reflexnými prvkami vyplýva chodcom z novely zákona o cestnej premávke, ktorá vstúpila do platnosti prvý deň v roku. Podľa nej musia chodci nosiť na sebe reflexné prvky za zlého počasia aj v obci. Ministerstvo vnútra chce tak dbať na ich bezpečnosť. Ak ale budú naďalej riskovať a neoznačia sa, v prípade stretu s policajtmi im hrozí peňažná sankcia.
„V prvých dňoch, tak ako pri akejkoľvek zmene v zákone, upozorňujeme nedisciplinovaných účastníkov bez pokuty. Ak napriek tomu budú neviditeľní, za takýto priestupok hrozí cyklistom, ako aj chodcom pokuta v blokovom konaní do 50 eur, v správnom konaní do 100 eur,“ informuje hovorkyňa Prezídia PZ SR Denisa Baloghová.
Označení by sme mali byť najmä vtedy, keď sa pohybujeme po okrajoch ciest. Môžeme na to použiť reflexnú vestu, ale aj pásky a rôzne iné reflexné prvky, ktoré si treba umiestniť na ruku, nohu, čiapku alebo prilbu. Naša čitateľka Zuzana si napríklad reflexnú pásku dala na kabelku, vraj aby na ňu nezabudla. „Dostala som ju od mamy. Keďže kabelky nosím všade, každú jednu som si takto označila,“ vysvetľuje.
Ak ešte nie ste majiteľom žiadneho reflexného prvku, môžete si ho kúpiť takmer v každom obchode, na internete či čerpacích staniciach. Počas dopravno–preventívnych akcií ich rozdávajú aj policajti.
Ak sa vám zdá celá vec ohľadom reflexných prvkov nezmyselná, možno vás presvedčia štatistiky z iných európskych štátov, kde je nosenie reflexných prvkov bežnou záležitosťou. Tu je dokázané, že používanie reflexných prvkov dokáže znížiť úmrtnosť v cestnej premávke o 40 až 50 percent. „Reflexné prvky zvyšujú viditeľnosť na približne 200 metrov, čo je už vzdialenosť, pri ktorej si vodič chodca všimne a stihne adekvátne zareagovať. Preto by nikto nemal podceňovať nosenie reflexných prvkov, pretože v mnohých prípadoch práve ich použitie zachráni život,“ vysvetľuje hovorkyňa Denisa Baloghová.
-ms-