ŽILINA. Mestská zeleň sa v súčasnosti rozprestiera na ploche ôsmich hektárov. V Žiline máme jeden mestský park, 5 menších parkov a vojenský cintorín. Aby zelene bolo viac, predstavilo mesto minulý rok projekt, ktorý ráta s rozšírením parku v Sade na Studničkách, a to konkrétne o pozemok bývalého vodného zdroja, ktorý je už dvadsať rokov nevyužívaný z dôvodu znečistenia podzemných vôd chemikáliami.
Park sprístupnia do konca roka
Mesto si pozemok, ktorý zväčší plochu parku takmer na jeden hektár, prenajalo od Severoslovenských vodární a kanalizácií (SEVAK), ktoré ho doteraz viedli ako prebytočný majetok. „V roku 2013 sa realizovala prvá etapa vegetačných úprav. V roku 2014 je plánovaná realizácia chodníkov, zrušenie komunikácie, realizácia verejného osvetlenia, druhej etapy vegetačných úprav a osadenie prvkov mobiliáru,“ uvádza hovorca mesta Pavol Čorba.
Ak bude mesto disponovať dostatočným množstvom financií, súčasťou vynoveného a rozšíreného parku by malo byť aj detské ihrisko a fontána s pitnou vodou. Toto všetko by chceli stihnúť do konca tohto roka, kedy plánujú park sprístupniť verejnosti.
Podľa tlačovej agentúry SITA by však ľudia uvítali možnosť, ak by vodný zdroj vyčistili. Navyše sa obávajú toho, že feťákov a bezdomovcov, ktorí sa už teraz na lavičkách v sade zdržujú, po rozšírení parku ešte pribudne. Mesto je však aj na takýto scenár pripravené. „Po rozšírení parku bude zo strany Mestskej polície Žilina zvýšená frekvencia kontroly, čím bude obmedzený vandalizmus. Aj preto mesto v spolupráci so spoločnosťou SEVAK pristúpilo k tomuto projektu,“ vysvetľuje hovorca mesta.
Pitná voda tu bola už od vzniku mesta
Park bude mať okrem hlavnej funkcie, a to oddychovo‑rekreačnej, aj edukačnú v podobe prezentácie bývalého vodného zdroja, ktorý kedysi dodával vodu najmä pre centrum mesta. Prvýkrát sa na mapách Žiliny objavil v 18. a 19. storočí, ale pitnú vodu poskytoval už prvým obyvateľom mesta. „Prameň na Studničkách im slúžil aj na remeselnícke účely – bola tu valcha poháňaná vodou, ktorou sa spracovávalo súkno – súkenníci boli najväčším cechom mesta a vývoz súkna bol najväčším zdrojom bohatstva mešťanov i mesta,“ rozpráva riaditeľ Štátneho archívu v Žiline Peter Štanský.
Park pri prameni vznikol koncom tridsiatych rokov 20. storočia, názov Sad na Studničkách nesie od roku 1992. O dva roky neskôr sa vodný zdroj Studničky prestal pre kontamináciu využívať. Znečistenie podzemných vôd spôsobili hlavne chlórované uhľovodíky pochádzajúce pravdepodobne zo vzdialenejších priemyselných podnikov chemického a ľahkého priemyslu. Objekt je v súčasnosti oplotený a do minulého roku bol neudržiavaný.
Michala Stehlíková
Snímka autorka