„Som rád, že sa nám podarilo dohodnúť sa s majiteľmi pozemkov na kompromise. Návrh na vysporiadanie vlastníckych vzťahov v areáli žilinskej plavárne som na rokovanie zastupiteľstva predložil v súlade s koncepciou rozvoja areálu Mestskej krytej plavárne, ktorú na návrh primátora schválilo mestské zastupiteľstvo v novembri minulého roka. Záleží nám na ďalšom rozvoji plavárne, preto je našou snahou vysporiadať vlastnícke vzťahy v areáli žilinského kúpaliska tak, aby sme veľkú časť dnes ohradených a nevyužívaných pozemkov v súkromných rukách vrátili Žilinčanom. Chceme zväčšiť v minulosti poodkrajovaný areál kúpaliska o ďalší priestor na opaľovanie a športovanie. Žilinskému kúpalisku sme týmto rozhodnutím poslancov vrátili dva zo štyroch rohov plážoviska a mesto Žilina tým získa až 842 m2 lukratívneho pozemku priamo v areáli. Napriek tomu, že rokovania so súkromnými vlastníkmi pozemkov neboli jednoduché, chcem oceniť ich prístup. Veľmi ma teší aj fakt, že náš návrh podporili poslanci naprieč politickým spektrom,“ povedal bezprostredne po hlasovaní poslanec Martin Kapitulík (Sieť), ktorý predkladal návrh na mestské zastupiteľstvo. To ešte netušil, že ho primátor nepodpíše.
Za návrh vysporiadania vlastníckych vzťahov totiž hlasovali nielen opoziční poslanci, ale aj poslanci z klubu strany Smer. Mesto okrem pozemkov mohlo získať aj ďalšie benefity. Za cenu znaleckého posudku nehnuteľnosť (bufet) spolu so skladom. Tieto môže dlhodobo prenajímať zavedenému a spoľahlivému nájomcovi, prípadne vypísať výberové konanie či prevádzkovať vo vlastnej réžii za účelom zisku. Dôležitou súčasťou výmeny mali byť aj pozemky, na ktorých sa nachádzajú inžinierske siete. Tie sú pre mesto dôležité pre ďalší rozvoj kúpaliska a zložité vlastnícke vzťahy už nemuseli byť prekážkou možných investícií.
Igor Choma sa domnieva, že uznesenie je pre mesto zjavne nevýhodné. Nesúhlasí najmä s výmenou pozemku, ktorý v letných mesiacoch využívajú najmä starší ľudia a rodičia s malými deťmi, pretože sú tam stromy a pokojnejšie prostredie, pričom pozemok, za ktorý sa mal vymeniť, je až v rohu samotného areálu. A z tohto dôvodu nemožno hovoriť o jeho prebytočnosti. Areál plavárne podľa primátora už v minulosti utrpel nekoncepčným rozpredajom a v zmysle územného plánu je potrebné zachovať jeho celistvosť.
„Pozemok s výmerou 842 m2 bol mestom odpredaný za kúpnu cenu 16,60 eura za m2. Dnes sa však mestu navrhuje jeho odpredaj za cenu podľa znaleckého posudku, ktorá bude nepochybne niekoľkonásobne vyššia,“ dôvodil ďalej primátor. Vlastník tejto parcely však oponuje: „O spätné odkúpenie prejavil záujem osobne primátor Choma listom na aktuálneho vlastníka Ing. Miroslava Holienčíka. Ten predmetnú parcelu nadobudol pred cca troma rokmi za trhovú cenu, ktorá je po započítaní všetkých nákladov vyššia ako znalecký posudok, za ktorý je ochotný ju mestu odpredať v rámci navrhovaného vysporiadania!
Kto a za koľko nadobudol túto parcelu v roku 1994 a cez koľkých majiteľov medzi tým prešla, je preto dnes absolútne irelevantné voči prijatému uzneseniu.“ Podľa neho formálne označenie parcely ako prebytočnej je legislatívna podmienka na to, aby zámenu bolo možné uskutočniť. V minulosti bolo vraj týmto spôsobom uskutočnených niekoľko zámen aj počas funkčného obdobia primátora Igora Chomu a s jeho podporou. Dokonca údajne išlo o cesty, ktoré sú využívané 365 dní v roku a tu formulácia o prebytočnosti nebola prekážkou.
„Veľmi ma teší, že toto riešenie považujú poslanci za posun k lepšiemu využitiu predmetného územia, a taktiež to, že sa podarilo dosiahnuť konsenzus aj s poslancami za stranu SMER, ktorí návrh podporili. O to viac ma prekvapilo konanie primátora Chomu, ktorý aj napriek tomu odmietol uznesenie podpísať,“ napísal šéf volejbalového klubu Roman Holienčík, ktorý sa snaží o inštaláciu nafukovacej volejbalovej haly, ktorá by v zimných mesiacoch slúžila na plavárni aj pre verejnosť. Jej výstavbu Igor Choma nepodpísal už aj pred rokom.
Za uznesenie tentokrát hlasovalo 26 z 29 prítomných poslancov vrátane členov strany SMER.
Michal Filek
Snímka autor