Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -5°C

Zdravie a životný štýl

Šarlach, postrach z minulosti, stále medzi nami. Chorejú aj Žilinčania?

Aj keď je prípadov šarlachu na Slovensku oveľa menej ako pred polstoročím, stále nás toto ochorenie, najmä malé deti, prenasleduje. Aké sú jeho príznaky a ako ho liečiť? Sú nejaké aktuálne prípady aj v Žiline?

25.01.2016 | 12:48

Päťročnému Maximovi zo Žiliny diagnostikovali šarlach minulý týždeň. Vysoké horúčky a výsyp na celom tele, tak opisuje príznaky jeho mama. „V noci nemohol spať, ťažko sa mu dýchalo, bol celý rozhorúčený. Ráno sa mu na tele objavili červené vyrážky, utekali sme hneď na pohotovosť a tam nám lekárka oznámila, že malý má šarlach,“ hovorí mama Daniela. Pri oboch synoch zažila šarlach aj Marta z Nezbudskej Lúčky. „Obaja ho mali vo veku 5 rokov, mali vysoké horúčky a len mierny výsyp. Tiež ma prekvapilo, keď nám diagnostikovali šarlach. Obaja užívali antibiotiká a do niekoľkých dní boli v poriadku,“ spomína na nepríjemné ochorenie.
Aj keď je šarlach v našej populácii už na ústupe, pre príklad v roku 1952 bolo na Slovensku 7‑tisíc ľudí chorých na šarlach, v minulom roku len okolo 200, stále, najmä deti vo veku 5 až 9 rokov, ohrozuje. Čo ho vlastne spôsobuje? „Šarlach je infekčné, veľmi nákazlivé ochorenie vyvolané baktériami beta‑hemolytického streptokoka skupiny A, ktorá je pre človeka najnebezpečnejšia. Šarlach sa prenáša tzv. kvapôčkovou infekciou, teda slinami pri kýchaní, kašľaní, rozprávaní a priamym kontaktom cez ústa a hltan, dokonca môže prejsť aj cez otvorenú ranu. Preniesť sa môže i priamym kontaktom s nakazenou osobou a kontaminovanými predmetmi a inkubačný čas ochorenia je 2 až 4 dni,“ hovorí detský lekár Jiří Jura z Terchovej, ktorý sa so šarlachom stretol naposledy minulý rok, a to len v jednom prípade.
Typické červené vyrážky spôsobuje toxín, ktorý sa viaže na stenu krvných kapilár, spôsobuje ich rozšírenie a presakovanie krvi do kože. „Pacient je infekčný počas príznakov akútneho ochorenia, po začatí liečby antibiotikami prestáva byť infekčný do 48 hodín,“ vysvetľuje pediater.
Podľa údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline sa minulý rok vyskytlo v našom okrese len 5 prípadoch šarlachu, a to najmä u detí z vekovej skupiny 5 až 9 rokov. Za posledných desať rokov bolo v priebehu jedného roka diagnostikovaných najviac 18 prípadov tohto ochorenia. „Výskyt ochorenia je na ústupe. V prevencii je dôležité dodržiavanie základných hygienických návykov – časté a dôkladné umývanie rúk či izolácia chorého,“ hovorí epidemiologička Gabriela Košecká z RÚVZ v Žiline.
Z chorôb, ktoré kedysi trápili ľudstvo, sa medzi nami stále vyskytuje čierny kašeľ, v minulom roku bolo v Žilinskom okrese nahlásených 6 prípadov, a to u ľudí nad 45 rokov, ktorí neboli očkovaní pre vek.
 

Michala Stehlíková
Ilustračná snímka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod