Prvé príznaky ochorenia sa prejavia spravidla 3 dni po nakazení. V prípade priaznivého priebehu ochorenie prejde do 5 – 7 dní. U starších ľudí, ako aj u ľudí s oslabeným organizmom často vznikajú komplikácie, z ktorých najčastejšia a často aj najnebezpečnejšia komplikácia je zápal pľúc.
O rozšírenosti chrípky hovorí aj fakt, že v sezóne 2014/2015 navštívilo ambulancie lekára s týmto ochorením približne 200 000 ľudí.
Chrípkovú epidémiu zaznamenávame aj tento rok. V 6. kalendárnom týždni bolo hlásených v rámci Žilinského kraja spolu 9064 akútnych respiračných ochorení (ARO),t. j. chorobnosť 2170,5/100 000 obyvateľov. Celkovo sme v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zaznamenali mierny vzostup chorobnosti o +10,8 %. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2,7 % chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal prínosových dutín.
Možnosti ochrany
Najefektívnejší spôsob prevencie je pri tomto ochorení očkovanie. Očkovanie výrazne znižuje počet komplikácií ochorenia a taktiež znižuje aj množstvo vylučovaných vírusov, a tým aj cirkuláciu ochorenia v populácii. Očkovacia látka sa pripravuje aktuálne pre každú chrípkovú sezónu. To je dôležité preto, že vírusy chrípky sa často menia. Zloženie očkovacej látky určuje Svetová zdravotnícka organizácia na základe celosvetového sledovania aktuálnych kmeňov vírusov.
Z ďalších preventívnych opatrení je dôležitý dostatok vitamínov a zdravý životný štýl, ktorý posilňuje imunitu organizmu.
Vírus Zika
Ďalším aktuálnym problémom súčasnosti je ochorenie vírusom nazývaným vírus Zika. Nejde o nové ochorenie, jeho prvá identifikácia bola už v roku 1947 u opíc v Ugande. V súčasnosti sa do popredia záujmu dostal preto, že je spájaný s vyšším výskytom vrodených chýb u narodených detí, hlavne v Brazílii.
Zika vírus sa prenáša infikovanými komármi rodu Aedes Aegypti. Našťastie, podľa dostupných informácií komár Aedes sa v Európe nevyskytuje. Medziľudský prenos sa uskutočňuje len vo veľmi obmedzenej miere. Najčastejšie ide o prenos z matky na dieťa počas tehotenstva, pričom matka bola nakazená od komára. V dvoch prípadoch celosvetovo je podozrivý aj prenos vírusu pohlavným stykom.
Nebezpečenstvo ochorenia spočíva v tom, že príznaky sú často mierne, všeobecné, chrípke podobné, najčastejšie ide o bolesť hlavy, teplotu, bolesť kĺbov a svalov, kožné vyrážky.
Ako sa môžeme chrániť
V prvom rade je potrebné poznať krajiny, ktoré sú postihnuté výskytom nakazených komárov. Ich zoznam je na stránke www.uvzsr.sk, prípadne aktualizovaný zoznam možno nájsť na stránke http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/zika-outbreak/Pages/Zika-information-travellers.aspx.
Pri ceste do postihnutých oblastí by sme mali používať repelenty, nosiť vhodný odev chrániaci pred komármi (dlhé rukávy, nohavice) a hlavne vyhýbať sa oblastiam, ktoré sú zamorené komármi.
Tehotným ženám sa vzhľadom na možnosť trvalého poškodenia plodu do postihnutých oblastí cestovať neodporúča.
V každom prípade, pri výskyte príznakov po návšteve postihnutej oblasti je vhodné vyhľadať ošetrenie u lekára a informovať ho o tejto skutočnosti.
Ilustračná snímka