Šermiari sa počas neho predstavili v niekoľkých súťažných kategóriách, svoje šermiarske kvality v nich predviedli vrátane mužov dokonca i ženy. Dlhý Meč Open, Dlhý Meč Ženy a Meč a štítok. Až v troch súťažných kategóriách sa v sobotu 2. júna predstavilo množstvo športovcov z domova i zo sveta, medzi nimi napríklad šermiari z Česka, Maďarska či Talianska. „Pod globálnym označením HEMA rozumieme európske historické bojové umenia, ktoré vychádzajú z pôvodných manuskriptov starých majstrov z takzvanej Lichtenauerovej línie z prelomu 14. a 15. storočia,“ prezrádza počas turnaja Filip Višňovský, predseda Občianskeho združenia Cech Terra de Selinan a hlavný organizátor súťaže. Latinský názov Terra de Selinan vychádza z prvej písomnej zmienky o území Žiliny, členovia spolku sa venujú rekonštrukcii dobového života priamo v Žiline.
SVETOVÁ ÚROVEŇ
„Športovému prevedeniu sme sa začali venovať asi pred tromi rokmi, pretože na to, aby si človek mohol svoje techniky aj reálne otestovať, sa musí dostať k športového zápasu. Turnajovej činnosti sa však venujeme zhruba jeden rok, no v rámci Slovenska existuje viacero skupín, ktoré dnes v tomto športe vynikajú aj na svetovej úrovni,“ dopĺňa Filip Višňovský.
ŠERMIARI V PRVEJ STOVKE
Hoci je historický šerm v súčasnosti ešte „v plienkach“, po niekoľkých účastiach na turnajoch v rámci Slovenska a Česka sa žilinské združenie rozhodlo, že rovnaký turnaj po prvýkrát usporiada aj doma. „Zúčastnili sa ho šermiari zo ženskej aj mužskej vekovej kategórie, pričom ide o vyslovene seniorské kategórie. Čo sa týka fyzickej kondície, môžeme skonštatovať, že tejto činnosti sa dá venovať od približne pätnástich či šestnástich rokov. Napríklad najstarší účastník turnaja má okolo 40 rokov, najmladší zas 15.“ Organizátori žilinskej súťaže by z nej radi spravili tradíciu a slovenských či zahraničných šermiarov opäť privítali aj budúci rok.