Ste spevák, gitarista, producent, ale zároveň vás môžeme označiť aj ako multiinštrumentalistu. Hudbu ste študovali na konzervatóriu v Žiline. Týmto smerom ste aj neskôr v štúdiu pokračovali?
Hrám ešte aj na basgitaru, na bicie a perkusie, ktoré zvyknem aj nahrávať do produkcií. Párkrát som si nahrával do skladieb aj klávesy, ale neboli to nijaké vážne party.
Vyštudoval som konzervatórium a po dvojročnej prestávke, počas ktorej som učil na súkromnej aj štátnej ZUŠ v Žiline, som sa rozhodol skúsiť JAMU v Brne, odbor jazzová interpretácia. Prijali ma, ale vydržal som študovať iba rok, prevážila u mňa túžba tvoriť a budovať kapely, ktoré už vtedy existovali - Darkness Positive a Basie Frank Band.
Keďže ste aj so sestrou umelecky zameraní, asi ste mali podporu od rodiny, venovať sa umeniu.
Presne tak, ale naši rodičia nemohli nasledovať svoje umelecké sny, tak to dopriali aspoň mne a sestre. Podporovali nás a vďaka tomu sa môžeme živiť umením - čo síce nie je úplne ľahké, ale venujeme sa tomu, čo nás napĺňa.
Možno vás Žilinčania poznajú hudobne najmä zo spomínaných kapiel Darkness Positive, Basie Frank Band alebo vďaka projektu s Vecom, ale vy máte za sebou viacero hudobných spoluprác.
Môžem spomenúť napríklad Supu z Mojej reči, ktorého som si prizval k jednej skladbe na mojom debutovom EP. 5 rokov som hrával s Funkiez, čo je zoskupenie, ktoré vzniklo po zániku Made 2 Mate. Niekoľkokrát som vystúpil s Igorom Kmeťom mladším, so speváčkou Nicole McCloud...
Dá sa vybrať niekto, koho si zo spomínaných najviac ceníte?
Asi najviac si cením moju sestru a chalanov z našich kapiel, s ktorými hrávam. Nebyť ich, nemohol by som realizovať všetky svoje nápady a nemal by som príležitosť toto robiť, hudba by ostala len mojím hobby. Moja sestra mi dala také pomyselné žezlo, že nech sa páči, rob hudbu. Pre seba aj pre mňa.
V septembri ste vydali svoj druhý sólový hudobný počin, EP s názvom Stres z Ex. Ako dlho trvala jeho príprava?
Už v roku 2021, keď sme s Vecom nahrali album Hudba k láske, tak v tom istom roku som dokončil aj svoj prvý sólo album Hot. Skladby som mal dlho rozrobené a nemal som čas venovať sa im. Nakoniec to nebolo na škodu, pretože dozreli spolu so mnou. Po dokončení prvého albumu mi ostali nejaké skladby, ktoré som použil na svoje EP - obsahuje 4 songy a je úplne iné. Postupne sa učím robiť si aj producenta, mám vlastné štúdio a snažím sa dostať svoju hudbu medzi ľudí.
Takmer všetku hudbu som si nahrával sám, okrem klávesov v skladbe Len s ňou – tie mi nahral veľmi talentovaný Peter Kunzo a posunul ju presne tam, kam som potreboval. Hlavný textár piesní Len s ňou a MMTRD je môj kamarát, ktorý žije ďaleko odtiaľto, v Nice a vôbec sa hudbe nevenuje.
Ešte čerstvé EP ste zverejnili v online priestore. Je to bežná prax hudobníkov? Nie je to pre vás kontraproduktívne?
Dnes je takýto postup bežný. Všetci sú si vedomí toho, že dostupnosť digitálnych streamovacích platforiem zničila hudobný biznis. Eliminovala tržby z predaných albumov a hudobníci prevažne zarábajú koncertovaním, čo nie je zlatá baňa, ak nie ste Michal David alebo IMT Smile.
Vybrali ste si tú náročnejšiu cestu, ako robiť umenie, čiže nie mainstream. Médiá vás nezaradia do hlavného vysielacieho času a už vôbec nie tie komerčné. Aká je potom možnosť zviditeľniť vašu tvorbu?
Ide to jedine pomocou vlastných kanálov na sociálnych sieťach, ktorých častá nevýhoda však je, že máme určitý nemenný počet fanúšikov. Čiže sa tam vytvorí komunita, ktorá sleduje, že stále niečo robíme. Momentálne máme na Slovensku jedno rádio, ktoré dáva priestor alternatíve s heslom: Počúvaj, čo chceš, ale s vlastnou sólo tvorbou sa mi zatiaľ nepodarilo presadiť. Môj hlas teda v rádiu zaznieva iba v spolupráci s iným umelcom. Ja ale verím tomu, že toto raz prelomíme. Myslím pozitívne, uvedomujem si, že tu mám skvelú robotu a partiu ľudí okolo seba, mám čo robiť. Viem, že hudba, ktorú robím, je pre poslucháčsku menšinu, na druhej strane, keď sa stretnem s ľuďmi na našich koncertoch, je to hneď láska na prvý pohľad. Máme si čo povedať, sme na rovnakej vlne.
V minulosti ste sa zúčastnili speváckej súťaže The Voice. Čo bolo pre vás hlavným dôvodom ísť na konkurz?
Išlo mi najmä o skúsenosť, zároveň som si myslel, že mi to pomôže zviditeľniť sa a bude sa mi lepšie propagovať moja hudba. Prípadne že sa mi naskytne spolupráca ako sólo umelcovi. Myslím, že keby som na casting nešiel, tak by som si doma potom pokladal otázku, prečo. Táto súťaž mi nevyšla presne tak, ako som možno predpokladal, aj keď som sa dostal medzi 10 najlepších. V tom čase som bol dosť vyťažený, pretože sme mali veľa koncertov s Funkiez a pomedzi to som jazdil do Prahy na The Voice. Bolo to vyčerpávajúce, čo sa zrejme odrazilo aj na mojej nálade a na tom, že som sa málo usmieval – čo mi bolo vyčítané (smiech). Som ale veľmi rád, že som to zažil.
Nejaký čas ste žili v Bratislave. Prečo ste sa vrátili naspäť do Žiliny? Máte tu dostatok možností na uplatnenie ako hudobník?
Možností je tu menej, ale mám pocit, že tu vediem hodnotnejší a zmysluplnejší život. V Bratislave som fungoval v rámci už zabehnutej kapely ako gitarista aj spevák, čo mi naozaj pomohlo, pretože vďaka tomu som sa pretransformoval do už hotového interpreta. To bol pre mňa vynikajúci štart. Po piatich rokoch ma ten život, keď sme išli naozaj naplno a stále sme koncertovali, prestal napĺňať. Mal som pocit, že už nebol priestor na zlepšenie sa a posúvanie sa vpred.
Keď som sa vrátil do Žiliny, bol to trochu aj stres. Tým, že som sa nevenoval spočiatku iba hudbe, našiel som si prácu. Najskôr som rozvážal jedlo ako kuriér na bicykli, skúsil som aj prácu montéra. Lákala ma aj práca v realitách, ale nakoniec som to nikdy robiť riadne nezačal. Všetko beriem ako veľkú skúsenosť a školu, pomohlo mi to uvedomiť si, aké mám šťastie, že sa môžem venovať svojej vášni, hudbe. Teraz popri hraní učím na súkromnej ZUŠ-ke v Martine.
Čo vás čaká v najbližšom období?
Momentálne máme turné s mojou sestrou a jej kapelou Basie Frank Band. Dokončil som pre ňu aj novú skladbu Bez dotykov, ktorá je už teraz dostupná online. V decembri sa „zvianočnieva“, takže odohráme so sestrou niekoľko vystúpení na firemných eventoch a koncerty na vianočných trhoch v Trenčíne a Nitre.
Kto je Šimon Švidraň (32)?
Hobby: gastronómia, turistika, posilňovanie, zdravá strava
Obľúbený interpret: Anderson Paak, Jordan Rakei, John Mayer
Obľúbené miesto v Žiline a okolí: Podhradské more
Cestovateľský sen: Karibik