Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -2°C

Spravodajstvo

Sirény sú opodstatnené v dnešnej dobe: Vedia o tom dobre aj v Žiline

Spravidla každý druhý piatok na poludnie zaznie v Žiline dvojminútový tón sirén. V meste sa tiež nachádza niekoľko podnikov, ktoré kvôli manipulácii s chemikáliami ako amoniak či chlór, zabezpečujú aj vlastný systém varovania obyvateľstva.

30.10.2024 | 10:19

Raz do mesiaca sa rozozvučia elektromotorické sirény. Ide o skúšku, ktorou sa preveruje ich funkčnosť. Stály tón sirén trvá dve minúty a býva vopred ohlásený prostredníctvom médií.

 

Ohrozenie identifikujeme podľa tónu                                                                                                                                                        

Varovanie obyvateľstva je jedným z najzásadnejších opatrení civilnej ochrany, ktoré pomáha chrániť životy a zdravie ľudí v prípade nečakaného ohrozenia.  Zvuk sirény, pokiaľ nejde o vopred ohlásenú skúšku, znamená vždy nebezpečenstvo.

Podľa tónu signálu a jeho trvania zistíme, pred čím nás siréna varuje. Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva definuje „všeobecné ohrozenie“, ktoré je ohlasované 2-minútovým kolísavým tónom sirén a „ohrozenie vodou“ 6-minútovým stálym tónom. „Koniec ohrozenia“ označuje 2-minútový stály tón sirén bez opakovania.

Varovanie obyvateľstva a vyrozumenie osôb činných pri riešení následkov mimoriadnej udalosti a obcí o ohrození  alebo vzniku mimoriadnej udalosti sa vykonáva sieťou sirén, ktorú tvoria elektronické a elektromotorické sirény a systém ich ovládania. V prípade poplachu informuje odbor krízového riadenia o dôvode poplachu médiá, preto je dôležité počúvať informácie z televízie, rádia alebo z obecného a mestského rozhlasu.

Zaujímavá je sieť sirén ako samostatný systém varovania obyvateľstva a vyrozumenia osôb na území ohrozenom rozrušením vodnej stavby I. a II. kategórie na ohrozenom území – teda vo vzdialenosti, ktorú dosiahne čelo prielomovej vlny do jednej hodiny od vzniku mimoriadnej udalosti. „Napríklad pri Vodnej stavbe Liptovská Mara je čas dobehu prielomovej vlny do Žiliny 6 hodín 36 minút a Vodnej stavby Nová Bystrica sú to 3 hodiny 22 minút,“ spresňuje vedúca Odboru krízového riadenia Okresného úradu  Žilina Miroslava Staníková.


 

Zodpovednosť firiem je dôležitá

Informovať médiá je však i povinnosťou tzv. „ohrozovateľa“, ktorý prevádzkuje autonómny systém varovania a u ktorého došlo v určitých súvislostiach k spusteniu zvukového signálu. V okrese Žilina sa nachádza niekoľko podnikov, ktoré kvôli manipulácii s chemikáliami zabezpečujú aj vlastný systém varovania obyvateľstva. „V územnom obvode Okresného úradu Žilina sa nachádza 11 podnikov s podlimitnými množstvami chemických nebezpečných látok - podnikatelia, ktorí svojou činnosťou môžu  ohroziť život, zdravie alebo majetok v súlade s ustanovením zákona o civilnej ochrane obyvateľstva. Je to napríklad zimný štadión pre manipuláciu s amoniakom, či Správa športových zariadení mesta Žilina krytá plaváreň pre manipuláciu s chlórom, atď.,“ uvádza vedúca odboru.

Sú tiež dva podniky na území žilinského okresu, ktoré vo svojej obchodnej činnosti vyrábajú, skladujú alebo manipulujú s chemickými nebezpečnými látkami v súlade so zákonom NR SR o prevencii závažných priemyselných havárii.

K varovaniu prostredníctvom sirény môže dôjsť napríklad pri úniku čpavku. V roku 2013 unikala táto látka z nákladného auta na Šibeniciach nad Vodným dielom. K evakuácii obyvateľstva však na území okresu Žilina ešte nedošlo.

Ako reagovať na zaznenie sirény?

V prípade reálneho ohrozenia siréna zaznie neohlásene. Pripravenosť je kľúčová a správna reakcia na varovný signál môže byť pre občanov rozhodujúca.

Pri každom zaznení sirény je dôležité zachovať pokoj a rýchlo sa ukryť v najbližšej budove. Ak sa nachádzate vonku alebo v aute, zaparkujte a vojdite do akéhokoľvek objektu, či už verejného alebo súkromného, a požiadajte o úkryt. V prípade ohrozenia chemickými látkami alebo hrozby povodní sa odporúča utesniť okná a dvere, vypnúť klimatizáciu a sledovať pokyny z miestnych médií. Treba postupovať podľa pokynov v doplňujúcej slovnej informácie, ktorá nasleduje po skončení varovného signálu elektronickými sirénami PAVIAN (600V, 1200V v okrese Žilina).

Neodporúča  sa vyzdvihovať deti zo školy – o ich bezpečnosť bude postarané. Obyvatelia by mali telefonovať iba v naliehavých prípadoch, aby sieť ostala voľná pre núdzové linky. Miroslava Staníková tiež odporúča ubezpečiť sa, či o situácii vedia všetci v okolí, napríklad staršie alebo osamotené osoby v dome. 

Okresný úrad Žilina pripomína, že každý občan by mal vedieť, čo robiť, keď zaznie siréna. Naša pripravenosť je najlepšou obranou v prípade krízových situácií.

Autor: Veronika Cvinčeková, redaktorka

Foto: autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod