V roku 2003 sa vedenie Slovenského vysokohorského turistického spolku (SVTS) rozhodlo, že Hoblík je vhodné miesto na realizovanie kurzov základov vysokohorskej turistiky. „Dohodli sa s Klubom turistov a horolezcov Javorník vedeným Ladislavom Novákom o vybudovaní stanovíšť na cvičenie. Jedným zo stanovíšť mala byť aj ferrata. Partia nadšencov okolo predsedu KTH Javorník postupne do roku 2005 vybudovala niekoľko cvičebných stanovíšť vrátane súčasných ferrát,“ opisuje Peter Kostelanský, inštruktor horolezectva a skialpinizmu.
SVTS uzavrel zmluvu s miestnym urbárom o projekte zaistených ciest na Hoblíku. „V začiatkoch sme projekt rozbiehali spolu s Lacom Novákom, neskôr sa pridali Maroš Borza, Martin Požár a Mišo Juríček. Navrhli sme líniu ciest, menovite Laco, Martin a ja,“ dodáva.
Ferraty je možné využívať prakticky v každom ročnom období. „V zime sú podmienky, samozrejme, náročnejšie. Vzhľadom na to, že mnoho alpských ferrát sa nachádza aj v lete nad nulovou izotermou, je aj zima vhodná na reálny tréning,“ pokračuje Peter Kostelanský.
Peter Kostelanský
Tieto trasy sú pomerne náročné. „Na klasifikáciu ferrát existuje viacero stupníc – rakúske, talianske, švajčiarske a pod. Ale tým, že sú obidve tieto ferraty kratšie, ťažko určiť ich presnejšiu náročnosť. V každom prípade ich môžeme radiť k tým extrémnejším a ťažším, takže po ich absolvovaní vás už v reáli máločo prekvapí,“ podotýka.
Vyskúšať si ich môže v podstate ktokoľvek a kedykoľvek, ale mal by to byť človek skúsený a znalý problematiky pohybu na ferratách. „Lezecký terén, v ktorom sú ferraty vybudované, sa pohybuje okolo šiesteho stupňa náročnosti podľa UIAA, čiže ťažký lezecký terén. V prípade zhoršených podmienok nastávajú ďalšie komplikácie a v prípade menej skúsených ľudí je preto potrebný odborný dohľad. A, samozrejme, prislúchajúci výstroj a výzbroj,“ pripomína Peter Kostelanský, ktorý má na konte letné a zimné výstupy vo Vysokých Tatrách či Alpách, bol účastníkom prvej slovenskej horolezeckej expedície na himalájsky vrchol Tilicho Peak (7134 m n. m.) a má za sebou početné výstupy v bolívijských Cordillierach. Pre zaujímavosť, vystúpil aj na Mt. McKinley (6194 m n. m.) v Severnej Amerike, ktorý následne zlyžoval a absolvoval skialpinistickú expedíciu na Muztagh Ata (7546 m n. m.) v Číne, kde dosiahol výšku 6900 m n. m.
Hory navštevuje čoraz viac ľudí
Richard Zaprihač, záchranár a inštruktor horskej služby, inštruktor skialpinizmu a skalného lezenia upozorňuje, že v žiadnom prípade nemožno zabúdať na bezpečnosť. „Ferraty môžu byť bezpečnou zábavou iba vtedy, ak pri pohybe na nich dodržujeme všetky bezpečnostné pravidlá a nutný výstroj. V prípade výstroja nie je priestor na slovenskú zručnosť a vynaliezavosť. Je potrebné používať výbavu, ktorá je pre pohyb na ferratách presne určená,“ hovorí odborník. Ak ňou nedisponujeme, je veľa možností, kde si ju zapožičať.
Rovnako netreba zabudnúť na to, že pred prvým výstupom je potrebné sa informovať a nacvičiť si zaobchádzanie s výstrojom. „Tu padne vhod rada inštruktora, poprípade výcvik v niektorom z lanových parkov. Metóda pokus – omyl nie je práve vhodnou pre zoznamovanie sa s týmto krásnym športom,“ dodáva.
Richard Zaprihač
Podľa záchranára hory navštevuje čoraz viac ľudí. Krásne výhľady a relax sú však len jednou stranou mince. „Z času na čas je človek nútený podať náročný športový výkon alebo sa vyrovnať s nie práve ideálnymi poveternostnými podmienkami. Dnešná doba je uponáhľaná. Ľudia chodia na hory nielen vtedy, keď sú na to vhodné podmienky, ale často je ich jediným dôvodom na výlet to, že práve majú čas. To má za následok, že sa stretávame s turistami, ktorí bývajú vyslovene zaskočení tým, ako môžu nevhodné podmienky skomplikovať, ba často až úplne znemožniť bezpečný pohyb,“ opisuje.
Návštevníci hôr by preto nemali podceniť výstroj a výzbroj (a ich správne používanie), ale aj prípravu a plánovanie výletu. Je jedno, či ide o jednodňovú turistiku alebo viacdňový horolezecký výstup. „Náhla zmena poveternostných podmienok býva veľmi častým dôvodom záchranných akcií. Rovnako devastačne pôsobí i alkohol. Skúsenosti z posledných záchranných a pátracích akcií nás presviedčajú o nepochopiteľnom nutkaní úplných horských laikov ohroziť seba i ostatných tým, že svoje mizivé šance na prežitie ešte obmedzia alkoholom. Rada je jednoduchá – správajte sa rozumne. Pri každej návšteve hôr netreba zabudnúť na to, že hlavným cieľom je pobyt si vychutnať a živý a zdravý sa vrátiť domov k svojim blízkym,“ uzatvára Richard Zaprihač.
Nič nenahradí hory
Marek Kubinec, inštruktor, koordinátor projektov Endorfun a chatár na Chate Žiar v Rajeckej Lesnej tvrdí, že v dnešnej uponáhľanej dobe je endorfínový a adrenalínový výplach skvelá vec na prečistenie hlavy.
Marek Kubinec
„Žilinský región, posadený v lone Malej Fatry, má naozaj kvalitnú ponuku prírodných i športových atrakcií, kde si svoju odvahu a schopnosť riešiť krízové situácie môžete vyskúšať. Bez základných vedomostí a výbavy však riskujete v lepšom prípade nesplnené očakávania a stratu ilúzií, v horšom zranenie i smrť,“ vysvetľuje. V súčasnosti jemne militantné zoskupenie (ako ho nazýva) Endorfun v spolupráci so záchranármi, horskou službou a športovými organizáciami regiónu ponúka širokej verejnosti bezpečný zážitok a adrenalín vo výcvikových centrách na Chate Žiar v Rajeckej Lesnej a v eXtreme Parku na Vodnom diele Žilina. „Adrenalínové atrakcie sú fajn, ale nič nenahradí hory. Intenzívny športový zážitok, plnohodnotný pocit sebauvedomenia – a nevyhnutnej pokory. Voľne parafrázujúc Peťa Kostelanského: Žiadny kopec nedobyjete, nezdoláte. Nikdy ste nad skalou nezvíťazili. Hora vás k sebe môže pustiť. A vy máte plný vďaky spracovať túto možnosť – a tešiť sa z nej,“ hovorí.
Preto organizuje kurzy lezeckého minima a prežitia. Čo to obsahuje? „V prvej fáze sa naučíte základné uzly, získate potrebné znalosti z prvej pomoci, zvládnete prácu s výstrojom na ferratu a absolvujete prechod lanovou dráhou. Naučíte sa zlaňovať na skalnom prírodnom trenažéri a skočíte si do prázdna na našej lanovke,“ opisuje. Práve na ferrate vo Višňovskej doline si záujemcovia v praxi skúsia, čo sa naučili. „Pokiaľ vás to chytí, môžete pokračovať v lezeckom výcviku na Slnečných skalách v Poluvsí alebo po príjemnom nocľahu vo Vrátnej v Dome Horskej služby vyleziete s odbornou asistenciou na dominantu Tiesňav – skalný monument Mních. Potom vám už nič nebude brániť, aby ste si preliezli krásnu ferrátku pod Martinskými hoľami, pokračovať môžete slovenskými i poľskými tatranskými ferratami a nádhernými trasami v slovinských, rakúskych i talianskych Alpách,“ menuje Marek Kubinec a na záver s úsmevom dodáva: „Aj karate a spoločenský tanec sú smrteľne nebezpečné – keď ich neovládate.“
Veronika Cvinčeková
Snímky Endorfun