„Čo sa týka nastupujúcich žiakov, presné počty žiakov v školách budú známe až po ukončení oficiálneho EDUZBERU, ktorý sa realizuje a vyhodnocuje k 15. septembru 2018, v tomto období sa na školách konajú aj opravné, komisionálne skúšky. Preto uvádzame len predbežné počty žiakov,“ informovala nás hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.
Podľa hovorkyne kraja nastúpilo z viac ako 5-tisíc prvákov stredných škôl 1088 na gymnáziá, 3996 na stredné odborné školy. V nadstavbovom, pomaturitnom či externom štúdiu malo začať študovať 1037 dospelých prvákov. „V školách na území celého Žilinského kraja by malo vo všetkých formách štúdia nastúpiť spolu 30 057 žiakov, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim školským rokom pokles celkového počtu žiakov o 938 žiakov, čo znamená pokles o 3 %.“
MATURITY
V školách v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK by malo na konci tohto školského roka maturovať 4576 žiakov a v nadstavbovom, pomaturitnom a externom štúdiu ďalších 599 žiakov. Keď k tomu prirátame aj súkromné či cirkevné školy, počet maturantov v kraji by mal dosiahnuť 5994 žiakov.
Externá časť maturitnej skúšky a písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční 12. marca 2019 (slovenský jazyk a literatúra), 13. marca 2019 (cudzí jazyk) a 14. marca 2019 (matematika). Ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční 20. mája 2019 – 7. júna 2019 (termíny určuje jednotlivým stredným školám okresný úrad v sídle kraja). V meste Žilina budú celkový počet žiakov navštevujúcich základné školy vedieť až po 15. septembri.
UČITEĽOV JE DOSTATOK. KOĽKO ZARÁBAJÚ?
V kraji aj v meste Žilina majú vyučovanie zabezpečené dostatočným počtom kvalitných pedagógov. „Zabezpečenie vyučovania je plne v kompetencii riaditeľov škôl a školských zariadení. Pedagógov zabezpečujú priebežne. Odbor školstva a mládeže Mestského úradu v Žiline nemá žiadne indície o nedostatku pedagogických zamestnancov,“ uviedla Barbora Zigová.
Priemerná mzda pedagogických zamestnancov v ZŠ a MŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina za 2. štvrťrok 2018 bola 1082,70 eura (brutto). Odmeny im vyplácajú riaditelia podľa vlastného uváženia a podľa finančných možností.
Aj na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK je vyučujúcich dosť. A to rovnako v stave vyučujúcich všeobecno-vzdelávacie predmety, ale i odborné predmety. Nedostatok sa však prejavuje u majstrov odbornej výchovy, ktorí zabezpečujú odborný výcvik a odbornú prax na stredných odborných školách.
„Priemerný mesačný plat učiteľa na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK za I. polrok 2018 bol vo výške 1183 eur. Priemerná výška odmeny učiteľa strednej školy v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK za I. polrok bola vo výške 357 eur,“ uviedla Martina Remencová.
ATRAKTÍVNEJŠIE ŠTUDIJNÉ PROGRAMY
V snahe zatraktívniť odborné vzdelávanie a prípravu ponúkajú stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK štúdium v nových študijných a učebných odboroch. „Stredná zdravotnícka škola v Žiline otvára v tomto školskom roku študijný odbor zdravotnícky laborant. Škola vybudovala pre tento odbor nové laboratóriá v celkovej investícii 120 000 eur. Jeho žiaci budú spolupracovať s pracoviskami Klinickej biochémie a Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. Na základe požiadaviek viacerých zamestnávateľov otvára Hotelová akadémia, Liptovský Mikuláš študijný odbor obchodný pracovník,“ uvádza Martina Remencová.
Pre žiakov s umeleckým nadaním ponúka Škola úžitkového výtvarníctva v Ružomberku nový študijný odbor dizajn interiéru. Na rozvoj a podporu jazykového vzdelávania je zameraný odbor gymnázium – bilingválne štúdium s druhým vyučovacím jazykom ruským, ktorý ponúka od tohto školského roka Gymnázium Antona Bernoláka v Námestove. Najväčšie gymnázium v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK sa tak stáva tretím gymnáziom s bilingválnym štúdiom.
„Na požiadavku praxe reagovala aj SOŠ dopravná v Martine-Priekope a v spolupráci so Železnicami SR, ako aj zástupcami Žilinskej univerzity – Katedry železničnej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a Štátneho inštitútu odborného vzdelávania v Bratislave otvára učebný odbor mechanik železničnej prevádzky, ktorý sa bude experimentálne overovať a po úspešnom overení bude zaradený do zoznamu učebných a študijných odborov. Rovnako z potrieb praxe vychádza otvorenie študijného odboru komerčný pracovník v doprave na Strednej odbornej škole dopravnej v Žiline,“ uzavrela hovorkyňa ŽSK.
ORGANIZÁCIA ŠKOLSKÉHO ROKA
Školský rok sa začal 1. septembra a školské vyučovanie 3. septembra. V I. polroku sa končí vyučovanie 31. januára 2019 a v 2. polroku sa končí 28. júna 2019. Jesenné prázdniny budú 31. októbra – 2. novembra (vyučovanie sa začne 5. novembra). Vianočné prázdniny sa začnú 22. decembra a do školy sa deti vrátia 8. januára. Polročné prázdniny budú od 1. februára, pričom vyučovanie v II. polroku sa začne 4. februára. Jarné prázdniny budú od 4. marca do 8. marca. Vyučovanie sa začne opäť 11. marca. Veľkonočné prázdniny budú 18. – 23. apríla. Vyučovanie sa začne 24. apríla. Letné prázdniny sa začnú 1. júla a potrvajú do 31. augusta.