Primátor Igor Choma nedávno na tlačovej konferencii vyhlásil, že mesto už požiadalo o vyradenie ZŠ na Hollého zo siete škôl.„Predpokladám, že príde súhlasné stanovisko s vyradením tejto školy. Dá sa už s určitosťou potvrdiť, že k tomu dôjde,“ uviedol pred novinármi.
Bolo to po prvýkrát, kedy na verejnosti s určitosťou vyhlásil, že školu mesto zruší už po tomto školskom roku. Doteraz sa o tejto možnosti len diskutovalo. Nepáčilo sa to totiž rodičom rómskych detí, ktorí sa na novej škole obávali šikany a tiež toho, že nebudú mať začo so svojimi deťmi cestovať. Odkomunikované to mesto nemalo ani s rodičmi a vedeniami škôl, do ktorých budú deti po novom patriť. Predseda školskej komisie Peter Fiabáne pred niekoľkými týždňami hovoril, že situáciu je potrebné vyriešiť veľmi citlivo. Spomínal aj možnosť, že by sa najskôr zrušil len druhý stupeň a žiaci na prvom stupni by školu vychodili na Hollého.
Odteraz je všetko už definitívne. „Mesto požiadalo o vyradenie zo siete škôl a školských zariadení SR Elokované pracovisko, Hollého 66, Žilina ako súčasť ZŠ s MŠ, Do Stošky 8, Žilina k 30. 6. 2017,“ informoval Žilinský večerník hovorca mesta Pavol Čorba. Zaujímali sme sa o to, do ktorých škôl budú žiaci preradení a či to majú so všetkými prediskutované. „Žiaci budú umiestnení v piatich školách. V prípade, že si rodičia vyberú inú ako ponúknutú školu, nikto im nebude brániť v ich rozhodnutí. Názvy konkrétnych škôl zatiaľ nebudeme zverejňovať, a to z dôvodu, že ešte niekde neboli zvolané rady škôl. Tam, kde sa už rady škôl konali, neboli negatívne reakcie na prijatie žiakov z Hollého. Stretnutie s rodičmi žiakov na Hollého sa uskutoční do konca marca.“
Medzi rodičmi sa dokonca povráva, že časť detí umiestnia v špeciálnej škole. Podľa hovorcu to vraj nie je pravda. „Mesto Žilina nebude ani neplánuje, ani svojvoľne nemôže umiestniť žiakov do špeciálnej základnej školy, pretože tam sú prijímaní na základe žiadosti rodiča po odporúčaní Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie alebo Centra špeciálno-pedagogického poradenstva,“ uviedol.
Aj podľa Petra Fiabáneho je vyradenie ZŠ na Hollého z ekonomického hľadiska, vzhľadom na nízky počet žiakov, racionálny krok. „O tomto návrhu som bol ako predseda príslušnej komisie informovaný na sedení u primátora ešte v januári tohto roka. Vtedy som upozornil na citlivosť celej záležitosti a na problémy, ktoré tento krok vyvolá nielen na strane Rómov, ale aj na strane škôl, kde budú deti z tejto komunity po zrušení ich školy dochádzať. Je potrebné ich integrovať, čo môže byť bez aktívneho pozitívneho prístupu mesta a vedenia škôl problém. Reálne hrozí, že pri nezvládnutí celej záležitosti sa z týchto detí stanú záškoláci, a to spôsobí ďalšie problémy. Pani vedúce sociálneho odboru a odboru školstva, pod ktoré celé riešenie patrí, dostali za úlohu začať komunikáciu a pripraviť celý proces. Pokiaľ som dobre informovaný, tak vedenie mesta má záujem, aby sa všetko vyriešilo do septembra 2017. V objekte ZŠ na Hollého má vzniknúť kreatívne centrum,“ uzavrel Peter Fiabáne.