Ručne vyrobené alebo moderne nazývané „handmade“ veci sa v našej krajine tešia veľkej obľube. Mnoho ľudí dokážu chytiť za srdce. Sú i vysokocenené, pretože človek, ktorý niečo vlastnoručne vyrába, do toho vkladá svoj čas, no hlavne svoje srdce i dušu. Príjemnou voľnočasovou aktivitou Márie Ďuranovej z Kysuckého Nového Mesta sa stalo šitie. „Čerstvo narodenému dieťatku v rodine som chcela vyrobiť originálny darček a keďže šitie patrí medzi moje záľuby, pokúsila som sa ušiť vankúš v tvare motýľa. Vydaril sa a začal oň byť záujem aj medzi známymi. Postupne začali prichádzať objednávky a ja som sa tomu začala venovať viac,“ prezradila.
ZDRAVŠÍ VANKÚŠ
Z počiatočnej záľuby sa postupom času stala vedľajšia zárobková činnosť, ktorej sa Mária Ďuranová venuje už asi rok. „Vankúše vyrábam zo 100 % bavlny, ktorá je príjemná na dotyk. Sú plnené antialergickým dutým vláknom,“ povedala. O tom, že je takýto ručne vyrobený vankúš zdravší, niet pochýb. „Látka nie je napustená žiadnymi chemickými prísadami, ako je to neraz pri bežne dovážanom tovare. Povrch je veľmi príjemný, hebký a vankúš je vzhľadovo zároveň milý a aj pohodlný. Práve veľkého motýľa s rozmermi 75 x 70 cm zvyknú objednávať mamičky pre svoje čerstvo narodené dieťa, ale nie je určený len bábätkám, naopak, obľubujú ho aj veľké deti, lebo je pekným doplnkom detskej izby.“ Využiteľný je však i v záhrade, v aute, na chate, kdekoľvek doma, kde chceme mať príjemne mäkučko. „Vankúš je dobre poprešívaný, aby vydržal celé roky. Čo sa týka údržby, stačí ho hodiť do práčky a po vyschnutí, ak treba, trochu prebehnúť parou z naparovacej žehličky, stále bude ako nový,“ vysvetlila.
DUDUŠOVSKÉ VANKÚŠE
Spraviť si takýto vankúš nie je zložité. Ako hovorí Mária Ďuranová: „Treba k tomu hlavne predstavivosť, dobrý a kvalitný materiál a trochu zručnosti. Som už starší ročník a za našich čias bolo bežné, že sa dievčence učili štrikovať, šiť na šijacom stroji, vyšívať, háčkovať... Ak sa chceli parádiť a dobre obliekať, museli si neraz niečo aj vyrobiť podľa módneho časopisu. Tiež som sa doma ako dievča naučila šiť a ušila som si blúzku, sukňu, dokonca aj kabát. Rokmi to už nebolo potrebné, pekných vecí začalo byť dosť aj v obchodoch, ale stroj som stále využívala, keď bolo nutné niečo opraviť, skrátiť. Keďže rada vymýšľam, vznikli aj Dudušovské vankúše.“
„ZVIERATKOVSKÉ“ MOTÍVY
Ľudia sa najviac zaujímajú o motýľa, zajka, mačičku, ale aj o ochranné panely do detskej postieľky. „Často dostávam objednávky na celú darčekovú sadu. Tú tvorí vankúš motýľ, malý zajko a štyri kusy štvorcových vankúšov, ale dá sa do sady nakombinovať aj iný tvar vankúša. Výber farby nechávam na zákazníka, najviac je žiadaná sivo-biela kombinácia, nežná ružová farba alebo čokoládová,“ vyslovila. „Zvieratkovské“ tvary sú in. Sú prosto hravé a patria do detského sveta. „Zajkovi hovoríme vankúš Dudušo, lebo deti s ním rady spinkajú a „mojkajú sa“. Nie je to len ich vankúš, ale aj kamarát. Robím aj menšieho, aby si ho mohli vziať do kočíka či na prechádzku s mamou,“ priblížila nám Mária Ďuranová. Vankúš motýľ je zasa odlišný tým, že je omnoho väčší, nie je to len vankúš, ale zároveň aj podložka, opierka, podsedák. Má prosto mnohoraké využitie. Tak čo, skúsite si taký ušiť aj vy?