Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -2°C

Spravodajstvo

Slováci v porovnaní s ostatnými krajinami triedia málo. Ak sa to naučia, od januára ušetria.

23.10.2015 | 11:51

V súčasnosti končí na skládkach    75 % odpadu. Do roku 2020 musí Slovensko zabezpečiť, aby bolo recyklovaného až 50 % vzniknutého komunálneho odpadu. Nový zákon o odpadoch má tomu napomôcť. Náklady na triedený zber budú totiž po novom hradené výrobcami prostredníctvom organizácií zodpovednosti výrobcov - OZV. Spoločnosť ENVI-PAK (ako OZV) radí samosprávam, ako pri novom systéme ušetriť na triedenom zbere.

 

 

Prečo majú byť výrobcovia zodpovední?


Výrobcovia sa po novom postarajú o svoj výrobok počas celého životného cyklu - od dizajnu, cez jeho výrobu, predaj, až po odpad. Hovoríme o obalových aj neobalových výrobkoch, pneumatikách, elektrozariadeniach či batériách. Výrobcovia zastupovaní OZV budú hradiť náklady spojené so zberom a recykláciou  odpadov, ktoré vznikajú z ich výrobkov a z obalov týchto výrobkov. To v  praxi znamená, že od januára OZV prevezmú existujúci systém triedeného zberu v obci alebo meste tak, ako je to zavedené. „Či už je to využitie zberných nádob alebo vrecový systém. Rozhodujúce slovo pri organizácii triedeného zberu bude mať aj naďalej obec, ktorá si nastaví prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia nakladanie s komunálnym a drobným stavebným odpadom,“ vysvetľuje Hana Nováková, riaditeľka spoločnosti ENVI-PAK, ktorá zastupuje výrobcov.

 

Ako ušetríte triedením odpadu?

Nový systém financovania triedeného zberu môže samospráve, ale aj občanom priniesť úsporu. A to hneď 2-krát. V prvom kroku, keď výrobcovia prostredníctvom OZV uhradia obci alebo mestu náklady na triedený zber. Druhýkrát, keď zvýšením množstva vytriedeného odpadu klesne množstvo zmesového komunálneho odpadu v obciach alebo mestách, za ktoré obyvatelia platia. Je len vecou samosprávy, aký efektívny systém zavedie.

 


Koľko Slováci vytriedia a vyprodukujú?


Slovensko vyprodukuje približne 1  700  000 ton odpadu za rok. Podľa štatistík  sme v triedení odpadu v rámci EÚ na chvoste. Na Slovensku sa však recykluje iba 4 % komunálneho odpadu.

 

Krajina PODIEL VYGENEROVÁNEHO ODPADU V KG NA OSOBU
Rumunsko 272
Poľsko 297
Slovensko 304
Nemecko 617
Dánsko 747

Zdroj: EUROSTAT, 2013

 

 

Krajina PERCENTO RECYKLOVANÉHO ODPADU NA OSOBU
Čierna Hora 1%
Rumunsko 3%
Slovensko 4%
Nemecko 47%
Slovinsko 55%

Zdroj: EUROSTAT, 2013

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod