Vyziabnutého dôchodcu s milým výrazom na tvári ste si na Národnej ulici možno všimli. Sedáva na lavičke a zbiera príspevky pre Bratstvo Sedembolestnej Panny Márie v Žiline. Práve tento spolok prevádzkuje v Závodí sociálny dom pre chudobných dôchodcov a týrané ženy. Momentálne poskytuje strechu nad hlavou piatim ľuďom. Jedným z obyvateľov je aj 74-ročný Ivan, ktorý do Žiliny prišiel z okresu Trnava, konkrétne z obce Dolná Krupá. Žiaľ, starý pán zostal na sklonku života bez domova. Ubytovanie našiel práve v našom meste. Je ale veľmi chorý, trápia ho najmä pohybové problémy. Aby mohol v Žiline navštíviť lekára, potrebuje tu mať nahlásený trvalý pobyt. „Ivana sme prijali pred troma týždňami. Išli sme mu na Mestský úrad v Žiline nahlásiť trvalý pobyt, ale pracovníčka na úrade nám povedala, že najprv musí doniesť potvrdenie o tom, že bol odhlásený na obci, kde mal doteraz trvalý pobyt. To je podľa mňa nezmysel, keďže zákon hovorí, že občanovi, ktorý si ide prihlásiť trvalý pobyt na úrad, v ktorého katastri sa už istú dobu zdržiava, stačí len občiansky preukaz. Fungovať by to teda malo tak, že odtiaľ, kde si občan nahlási nový trvalý pobyt, odošlú hlásenie o zmene na úrad, kde bol doteraz prihlásený. Pán je vážne chorý a potrebujeme ho zobrať k lekárovi, avšak bez trvalého pobytu v Žiline ho žiadny doktor, okrem pohotovosti, neošetrí a ťahať ho cez pol republiky by v jeho stave nebolo rozumné. Pomáhame mestu Žilina tým, že ubytovávame ľudí bez domova, dôchodcov a skôr by sme čakali, že nám pomôžu, ako nám budú klásť prekážky,“ poukázal na nepríjemnú skúsenosť Igor, predseda občianskeho združenia Bratstvo Sedembolestnej Panny Márie.
Na ohlasovni pobytu Mestského úradu Žilina sa podľa slov hovorcu mesta Pavla Čorbu riadia zákonom o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov SR. „Ak sa občan nemá kam prihlásiť na trvalý pobyt, môžeme ho prihlásiť na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava – v našom prípade na adresu „Žilina“ bez konkrétnej ulice, ale len za predpokladu, že ide o občana, ktorému bol za zákonom určených podmienok trvalý pobyt zrušený. Tento občan pri hlásení pobytu predkladá iba doklad totožnosti. Ak má spomínaný pán s trvalým pobytom v inej obci svoj trvalý pobyt na konkrétnej adrese, nemôžeme ho v meste Žilina prihlásiť na adresu iba „Žilina“ bez toho, že by mu bol doterajší trvalý pobyt v konkrétnej adrese v danej obci v zmysle zákona zrušený. Ak má trvalý pobyt v obci už len na adrese obce (teda trvalý pobyt na konkrétnej adrese mu bol zrušený), na počkanie ho po predložení dokladu totožnosti vieme prihlásiť na adresu len „Žilina“,“ vysvetľuje Pavol Čorba.
Hovorca nevie posúdiť, či v tomto prípade došlo k pochybeniu, keďže ohľadom aktuálneho trvalého pobytu spomínaného pána nemajú žiadne konkrétne informácie. „Výnimky z popísaného postupu vzhľadom na zdravotný stav občana zákon neobsahuje. V meste Žilina evidujeme k dnešnému dňu trvalý pobyt na adrese len „Žilina“ 2005 občanov SR. Pre týchto občanov je adresa sídla Mestského úradu Žilina adresou na účely doručovania písomností od orgánov verejnej správy a iných štátnych orgánov a na účely zápisu do zoznamu voličov. Mesto je povinné spôsobom v meste obvyklým, najmä oznámením na úradnej tabuli, upozorniť prihláseného občana, že mu bola alebo že mu má byť doručená písomnosť. V prípade mesta Žilina sa informácia o doručovaní zverejňuje na úradnej tabuli mesta a zároveň aj na internetovej stránke mesta,“ informoval Pavol Čorba.