Juhoamerická krajina privíta na svojom festivale folklórne kolektívy z Argentíny, Brazílie Bolívie, Ekvádoru, Kolumbie i Mexika. Z Európy sa podarilo získať pozvánku do Limy, hlavného mesta Peru, len dvom krajinám. Okrem Francúzska uspelo pre krásu svojho rozmanitého folklóru aj Slovensko. A práve Slovensko a tiež rodnú Žilinu na medzinárodnom poli reprezentuje v týchto dňoch, od 6. do 12. marca, FS Stavbár, folklórny súbor Žilinskej univerzity v Žiline.
Dvadsaťpäť žilinských členov súboru predstaví vo viac ako 11-tisíc kilometrov vzdialenom Peru veľkú časť malého, no folklórne veľmi rozmanitého Slovenska. Vďaka pestrosti ľudových tancov a piesní z Terchovej, Turzovky, Malatinej, Kostolca, Telgártu i Zamutova je spomedzi deviatich krajín slovenský folklór pre domácich juhoamerických divákov nepochybne veľkou exotikou, rovnako ako pre samotných Stavbáristov pohľad na peruánsky tanec La Marinera, ktorý vznikol na počesť peruánskych námorníkov, alebo Danza de Tijeras, v ktorom neoddeliteľnou súčasťou tanečníkov je pár nožníc slúžiaci ako hudobný nástroj.
Stavbáristi okrem hudby, tanca a spevu prezentujú Slovenskú republiku aj na veľkom remeselnom trhu prostredníctvom výrobkov slovenských ľudovoumeleckých remeselníkov. V spolupráci s Krajským kultúrnym strediskom v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja predstavujú predmety vyrábané tradičnými technikami, ale aj v kombinácii s novými modernými prvkami.
Textilné krojované bábiky, drôtované šperky či ručne maľované náušnice so slovenskými ľudovými motívmi a ornamentmi možno nájdu svojich majiteľov v exotických krajinách Južnej Ameriky.
Odlišné klimatické podmienky a 6-hodinový časový posun bude pre členov súboru určite tvrdým orieškom.
Stavbáristi však nebudú mať čas na oddych ani po návrate z juhoamerickej krajiny. Už týždeň po prílete, 22. marca, sa totiž verejnosti predstavia v galaprograme realizovanom pri príležitosti 20. výročia svojho pôsobenia pri Žilinskej univerzite v Žiline.
Podtitul folklórneho festivalu Mi Peru znie: Spájame srdcia z celého sveta. A vďaka FS Stavbár zo Žiliny budú mať možnosť veľké slovenské folklórne srdce spoznať aj v ďalekej juhoamerickej krajine Peru.