Tá sa za mnoho rokov stala významným informačným zdrojom o pamiatkach i dianí v meste Žilina. S Jožkom ma kedysi dávno zoznámil svetoobčan Arieh Klein, pôvodom z Terchovej, neskôr občan Jeruzalema. On bol iniciátorom pamätníka holokaustu v Žiline „Bez návratu“ , ktorý stojí symbolicky na mieste, kde bol v roku 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských občanov z celého Slovenska do nacistických koncentračných táborov, pri terajších kasárňach. Symbolizuje koľajnice, ktoré vedú len jedným smerom. S Jozefom sme sa zúčastnili na viacerých akciách súvisiacich so židovskou tematikou. On sám kresťan katolík si obľúbil židovskú komunitu a nevynechal žiadnu akciu, ktorá sa týkala tejto komunity. Fotografia Jozefa s fotoaparátom je z roku 2022, kedy bola v obci Varín odhalená tabuľa s menami obyvateľov Varína, ktorých životy boli ukončené v koncentračných táboroch. Na fotografii v čapiciach je spolu z Ariehom Kleinom.
Snímku urobila jeho rodinná priateľka Katarína Puškášová v múzeu SNP v Banskej Bystrici. Portál Žilina Gallery Jozef Feiler založil v roku 2005 a dnes ho tvorí množstvo textov a fotografií. Venoval sa pamiatkam i významným udalostiam, ktoré sa odohrali v Žiline, či blízkom okolí. Na stránke má uvedené, že obsahuje 113 652 fotografií.
Žilinská radnica mu v roku 2018 udelila Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta. Svoje vedomosti o histórii Žiliny uplatnil ako spoluautor viacerých kníh. Chodil aj po žilinských školách, kde realizoval rôzne prednášky z histórie a kultúry Žiliny. Zostáva po ňom manželka Anna, dcéra Jana a syn Richard.
Verím, že sa nájde niekto z rodiny, alebo mesta, kto prevezme štafetu udržiavania portálu, ktorý je na pomery Slovenska jedinečný.
autor: ĽUBO BECHNÝ