Krajské kultúrne stredisko v Žiline otvorilo zaujímavú výstavu bratov Muchovcov z Terchovej pod názvom Mucha, muchy, Muchovci. Výstava bola zároveň pozvánkou na 53. ročník terchovského medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni.
K významným súčasným rodom na Slovensku bezpochyby patria Muchovci z Terchovej. Pochádzajú z neho chýrni folkloristi, muzikanti, speváci, rezbári, výrobcovia hudobných nástrojov, fotografi, výtvarníci, básnici, filmári, speleológovia, kňaz. „Všetkých prirodzeným spôsobom spája skutočnosť, že hoci majú odvahu byť vždy iným „tvorivcom“, ostávajú stále tými istými principiálnymi ľuďmi,“ vyslovil na adresu známych súrodencov Peter Cabadaj, kurátor výstavy Mucha, muchy, Muchovci, ktorú v posledný júlový deň otvorili v Makovického dome v Žiline.
Z tvorby bratov Muchovcov.
Multižánrový zážitok
Na výstave, František, Alojz a Štefan Muchovci, predstavujú výtvarné diela, drevené plastiky, fotografie a hudobné nástroje. Svojím charakterom a záberom ide o unikátnu prezentáciu artefaktov, ktorá sa už s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy a nikde viac nezopakuje. „Ten, kto si ju príde pozrieť azda hlbšie pochopí, že pravým zmyslom umenia môže byť aj snaha prirodzene spájať vnímavého človeka s inou časopriestorovou dimenziou,“ povedal Peter Cabadaj, „otvárať mu pomyselné dvere a dostávať ho z horizontálneho pohybu, keďže sa stále za niečím naháňame.“
Vo vystavených dielach je množstvo symboliky. „Muchovci nemajú veľa rečí okolo ich muziky ani okolo ich výtvarných prejavov,“ vyslovil Cabadaj a pokračoval: „Pochopili už dávno, že hovoriť o umení je veľmi komplikované. Pretože platí: najlepšie o umení je nepovedať nič, ale si ho precítiť, prežiť na vlastné oči, všetky vnemy a zmysly.“
„Duša“ Muchovcov
„Chceli sme v týchto komorných priestoroch navodiť atmosféru, v ktorej by ste spoznali dušu Muchovcov,“ uviedol Alojz Mucha na vernisáži. „Tridsať rokov sme ukazovali klasickú archaickú terchovskú muziku, dnes nastal čas, aby sme vám ukázali aj niečo iné.“
František Mucha, najstarší zo súrodencov dodal: „V tom, čo tu visí na stenách, som nehľadal umenie, ale skôr také poctivé remeslo. A snažil som sa zdokumentovať ľudí, s ktorými som žil, ktorých som obdivoval, ktorých som mal rád a o ktorých som sa aj učil.“
Riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline na margo výstavy povedala: „Diela, ktoré u nás bratia Muchovci prezentujú vás všetky pohladia. V dnešnej dobe stretnúť človeka, kde je v symbióze skromnosť, človečenstvo, láska a nielen k deťom, manželke, rodičom, ale všetkým ľuďom naokolo, nie je jednoduché. U členov rodiny Muchovcov tieto hodnoty nájdete. Stretávam sa s nimi už niekoľko rokov a vďaka nim som sa naučila rozumieť folklóru a zamilovať sa doň.“
Príbeh silného rodu
Bratia Muchovci sú ľudia, ktorí dokážu sprostredkovať krásu, tajomno, ale aj nové poznanie. „Čím viac o ich dielach viete, v rôznych súvislostiach, tým viac sa vám vynorí príbeh jedného silného rodu, ktorý už dávno svojím posolstvom, obsahom presiahol hranice rodu nášho kraja, Žiliny, Slovenska a stal sa súčasťou kultúry európskej,“ doplnil Cabadaj.
Výstavu si môžete prísť pozrieť do Makovického domu do 26. augusta.
Katarína Kvašňovská
Snímky Pavol Ďurčo