Galéria Plusmínusnula 16. mája poslednýkrát odštartovala výstavu v priestoroch na Mydlárskej ulici - ďalšie výstavy budú vystavované v priestoroch žilinskej synagógy. Autorom konceptu výstavy Biely šum je Ján Gašparovič.
Zariadenie sa podarilo nainštalovať spolu s technickým poradcom Petrom Strekom. Táto neoficiálna výstava je súčasťou festivalu Multiplace 2014, ktorý sa koná na viacerých miestach v strednej Európe.
Zaujíma vás život tajného agenta či bezpečnostnej služby? Ste nadšencom napätia a adrenalínu? Fascinuje vás tajomnosť a inkognito? Tak ste na správnej adrese. Už len samotný názov výstavy Biely šum hovorí o tom, že tentoraz pôjde naozaj o nečakanú výstavu. Názov je odvodený od skutočného bieleho šumu – náhodného zvukového signálu s rovnomernou výkonovou spektrálnou hustotou, ktorý je vystavovaným dielom tejto expozície. Áno, naozaj sa pôjdete pozrieť na šum, teda vypočuť si ho. „Biely šum sa nazýva bielym šumom, lebo sa prirovnáva k bielemu svetlu, i keď v skutočnosti ide o frekvenciu počuteľnosti od 20 do 20-tisíc Hz,“ vysvetľuje autor Ján Gašparovič. Jeho originálnou vlastnosťou je, že dokáže vyrušiť a úplne znegovať zvuky či hlas. Práve kvôli tejto jedinečnej schopnosti sa často využíva ako prostriedok na znemožnenie odpočúvania. A to nie je jediná výhoda! Biely šum sa využíva i na medicínske účely – napr. dokáže odstrániť pískanie v ušiach. Opäť platí zaužívané: Klin sa klinom vybíja.“ Ďalšou zvláštnosťou je, že síce ide o šum, viacerí ho odporúčajú ako uspávanku pre deti či dokonca ako relaxačné hudobné nahrávky!
Kde sa vzal, tu sa vzal
Autor a hlavný koordinátor výstavy sa stretol prvýkrát s pojmom biely šum v roku 2006 pri písaní svojej diplomovej práce, v ktorej sa zaoberal zvukom a hlukom. Neskôr sa Ján Gašparovič s týmto zariadením opäť stretol tu v Žiline, kde bol práve takýto protiodpočúvací systém nájdený na žilinskej radnici po odchode Jána Slotu. Na tento podnet začal autor konať. „Zámerom bolo zrekonštruovať toto zariadenie v domácich podmienkach,“ hovorí Ján Gašparovič.
Myšlienkou výstavy nie je šokovať verejnosť, ako by si možno mnohí pomysleli pri návšteve tejto naozaj avantgardnej expozície, ale prebudiť u ľudí impulz na hlbšie uvažovanie. Výstava má byť preneseným významom na celý súčasný svet, ktorý nám v podstate neposkytuje žiadnu ochranu. „Paradoxom je, že do galérie ide človek, aby videl niečo viac, ale tu je to naopak – galéria je akoby odizolovaná od celého sveta, minimálne zvukovo,“ hovorí kurátorka výstavy Katarína Gatialová. Táto paranoidná inštalácia je akoby šitá pre tých, ktorí hľadajú miesto, na ktorom by mohli niekomu šepnúť do ucha svoje najtajnejšie tajomstvá. Lepšia príležitosť už naozaj nebude. Môžu si byť istí, že sa to na 100 percent ďalej nedostane, ani cez tie najkvalitnejšie ploštice!
Umenie v konštrukcii
Šum nie je jediné, čo vás môže ohúriť na tejto výstave. Nenecháte na nej len uši, ale aj oči. Práve precízna práca celej inštalácie stojí za povšimnutie. Príjemné prostredie, ktoré pôsobí esteticky na zmysly vďaka svojej jednoduchej linke a presným vzdialenostiam jednotlivých piezo meničov, vytvára skutočné umelecké dielo 21. storočia. „Ľudia si môžu dokonca skúsiť, ako dielo na nich reaguje!“ popisuje Katarína Gatialová.
Vernisáž výstavy oživilo koncertné vystúpenie dua pod názvom 8,5, ktoré zahralo na modulárny syntetizátor, ktorý si sami vytvorili. Prekvapivé a tajuplné zvuky, tóny vyprodukované modulovým systémom, šumy a ich remixové prepojenie – takáto zaujímavá kombinácia bola obsahom tohto jedinečného koncertu, ktorý sa naozaj nepočuje často. Výstavu si môžete pozrieť v Galérii Plusmínusnula do ±13. júna.
Otváracie hodiny galérie
Pon – pia: 15.00 -18.00 h. Vstup je voľný.
Denisa Košarišťanová
Snímka Natália Zajačková