Niektorí učitelia sa vracajú k školským tabuliam, iní sa, naopak, pridávajú k štrajku. Nevyučuje sa na Hájiku, pre deti zabezpečili zbernú triedu.
Na Gymnáziu T. Ružičku zorganizovali minulý týždeň diskusiu ohľadne štrajku pre verejnosť.
ŽILINA. Štrajk je neobmedzený a nikto z učiteľov, riaditeľov škôl alebo zriaďovateľov nevie povedať, dokedy reálne potrvá. Kým niektoré školy nabehli po návrate učiteľov do bežnej prevádzky, iné fungujú v obmedzenom režime.
Od dnes, 2. 2., dostali pre nedostatočný počet vyučujúcich riaditeľské voľno žiaci zo ZŠ Námestie mladosti Hájik. Zároveň však ponúkajú rodičom, ktorí nemajú kam umiestniť svoje deti, možnosť zberných tried. Tie sú k dispozícii od 7. do 16. h. Žiaci 2. stupňa majú voľno v utorok a stredu, vo štvrtok sa vyučuje pre žiakov 8. a 9. ročníka podľa upraveného rozvrhu. V piatok 5. 2. sa na škole učia v skrátenom procese, potom deti čaká karneval a učiteľov ples.
Primátor Igor Choma uviedol, že učitelia majú ústavné právo na takúto formu prejavu nevôle, no tento postup sa mu zdá byť nepochopiteľný. „Nerozumiem tejto forme štrajku a stále ho považujem za politicky motivovaný. Je zvláštne, že štrajky končia v piatok a žiaden štrajk neprebieha v pondelok, lebo sú prázdniny, ale začína zase od utorka. Štrajk nikdy neprebieha cez prázdniny, kedy majú rodičia voľno. Zvláštne je aj to, že ZŠ na Hájiku nebude štrajkovať 5. 2., lebo majú ples. Ja to vidím všetko účelovo koordinované a pripadá mi to nekorektné voči rodičom a žiakom, najmä 8. a 9. ročníka, kde žiaci budú tento rok končiť a čaká ich monitor. Považujem deti za rukojemníkov,“ vyjadril sa.
Poznámka redakcie: Právo na štrajk je zakotvené v Ústave Slovenskej republiky. V zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní štrajkom sa rozumie čiastočné alebo úplné prerušenie práce zamestnancami. Protestné zhromaždenie či míting, ktorého sa zúčastnia zamestnanci vo voľnom (mimopracovnom) čase, však štrajkom nie je.
Igora Chomu ako medzičlánok obišli
Zo škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta fungovali minulý týždeň v obmedzenej prevádzke iba ZŠ s MŠ Limbová a ZŠ s MŠ Školská v Závodí.
Od dnes by mali fungovať normálne. „Ostatné školy sa zúčastnili skôr symbolicky 1 – 6 pedagógmi,“ dodal minulý týždeň primátor. Takisto zdôraznil: „Za mnou ako poslancom NR SR v kancelárii nebol ani jeden učiteľ a riaditeľ domôcť sa nejakým spôsobom svojich práv a povedať, čo cítia. Neboli za mnou ani ako za okresným predsedom strany SMER, ani ako za primátorom.“ Zároveň dodal, že učitelia za to nečakajú žiadne postihy, no je zvedavý, ako túto situáciu vyhodnotia rodičia pri zápise detí do škôl v apríli tohto roku.
Podľa zverejnenej mapy na stránke Iniciatívy slovenských učiteľov sa do štrajku zapojili učitelia zo 17 žilinských škôl vrátane cirkevných. Do zoznamu sú zahrnuté aj tie školy, z ktorých sa zapojil jeden zamestnanec, ako napríklad v ZŠ s MŠ Brodno, kde štrajkovala jedna pedagogička.
Veronika Cvinčeková
Snímky Ľubo Bechný