Rada sa smeje a rada rozdáva radosť aj ostatným ľuďom. Simona Salátová je súčasťou obľúbenej slovenskej stand-up comedy Silné reči. Známa je prevažne tým, že na vystúpeniach spomína príhody z manželského života, kvôli ktorým si niektorí ľudia myslia, že je zatrpknutá, ba až harpya. Nie je to však celkom pravda.
Čím vás zlákal stand-up?
Už od svojich pätnástich som cítila potrebu ukazovať sa, sebaprezentovať. Po 2 až 3 rokoch na naše Slovensko zavanul stand-up. Chodila som do dramatického krúžku a tým, že som bola vždy skôr samostatná jednotka, stand-up comedy bola pre mňa ako stvorená.
Kedy ste k stand-upu „privoňali“?
V Žiline sme mali scénu s názvom Že ťa huba nebolí, stand-up výstupy sme organizovali s naším lektorom. Vtedy sa nám ozval Jano Gordulič. Všimol si, že v Žiline niečo také robíme a zavolal nás do Bratislavy na Open mike, aby sme si naše vystúpenia vyskúšali pred ľuďmi. Osobne som na Open mike v klube Nu Spirit, čo bola ešte donedávna naša domovská scéna, bola trikrát. A potom ma Jano oficiálne zobral do skupiny.
Aké to bolo?
Fungovala som s nimi skoro rok. Teraz, keď si na to spomeniem, priznávam, že keď som mala 17, stand-up som robila trochu inak, ako ho robím teraz.
Ako inak?
Skôr herecky. Vždy som mala nejakú svoju postavičku, ktorá rozprávala. Potom som sa ale vydala, podnikala som a porodila syna. A urobila som si 5-ročnú pauzu.
Ale vrátili ste sa.
Keď som mala 23 (už sú to 2 roky), zavolali ma do Česko Slovensko má talent. Tam som sa prekonala, lebo som si myslela, že už to nikdy nebudem robiť. Zistila som, že by to šlo. Následne som sa ozvala Janovi Gorduličovi a bolo to skvelé rozhodnutie, lebo Silné reči sú teraz úplne niekde inde, ako boli pred 5 rokmi. Posunuli ma v tom, že svoje vystúpenia už robím úplne inak – robím ich sama za seba, to znamená, že hovorím svoje vlastné príbehy, vyjadrujem svoje vlastné pocity a to, ako vnímam svet. Silné reči sú teraz pracovná skupina, kde mám skvelých kolegov, ktorých mám rada aj ako ľudí. Jano je úžasný ťahač, vďaka nemu a jeho teambuildingom sme zohratí. A hoci sme tím, pracujeme každý za seba. Pomáhame si navzájom, stretávame sa na workshopoch, kde sa zdokonaľujeme v tom, čo robíme, skúšame si nový materiál a sledujeme, čo v ňom vylepšiť, upraviť, čo z neho vyhodiť a podobne. Pri tomto sa ukazuje, že sme tím, aj keď každý z nás ide sám za seba. Rozdielne je to napríklad v Česku. Tam sa s vami o novom materiáli nikto baviť nebude a keď niekomu poviete na jeho vystúpenie svoj názor, má tendenciu si myslieť, že mu skôr chcete škodiť, ako poradiť. Nie je u nich taká otvorenosť ako u nás. Povedala by som, že tam vládne väčšia konkurencia a všetci sú kamaráti iba naoko.
Ako stand-upistka chodíte po celej republike...
Áno, chodíme po celom Slovensku. No zavolali nás aj do Londýna, vystupovali sme v Prahe, ja osobne už dvakrát. V Česku si občas zavolajú na českú scénu slovenských komikov, ktorí sa im pozdávajú. Čiže sa snažím posúvať aj takto. Som rada, ako aj moji kolegovia, že Silné reči vnímajú aj v zahraničí.
Zvykli ste alebo zvyknete sledovať vystúpenia iných komikov?
Za to sa trošku hanbím, ale ja som nikdy nesledovala vystúpenia iných ľudí. Kolegovia majú komikov napozeraných veľa, aj tých zo zahraničia, ale ja som videla iba vystúpenia, ktoré mi ukázali oni so slovami: Toto si pozri, je to fakt fajn. Hoci, keď si teraz vybavujem, jednu komičku som registrovala už ako 17-ročná. Bola to Iva Pazderková z Na stojáka. Hrala takú blbú blondínu.
Pri svojich vystúpeniach často komici komunikujú s publikom. Ako ste na tom vy?
Snažím sa čím viac reagovať na publikum. Ľudia chcú byť súčasťou toho celého. Publikum je naša hybná sila. Vždy vravíme, že 60 % je to, čo dáš do toho ty a 40 % je nálada publika, čiže ľudia.
Pripravujete si texty dopredu?
Ja som z tých, ktorí si texty pripravujú. Je to v tom prežívaní života, vnímaní niečoho. Nové materiály sa nedajú robiť ako na páse. Aspoň teda ja si nesadnem len tak a nezačnem písať. Nefungujem ako mnoho mojich kolegov, ktorí si sadnú a rovno píšu. Aj keď, chcela by som, no nejde mi to. Musím veľa zbierať zo života a dávať to postupne v hlave dokopy a až potom, asi raz za mesiac, sa postavím v obývačke a rozprávam do záclony a skúšam si text. Záclona je veľmi vďačný divák, mám takú so slnečnicami, pod ktorými si predstavujem hlavy ľudí.
Zo Žiliny ste sa presťahovali na Kysuce. Cítite sa už ako Kysučanka?
Ja sa stále cítim viac Žilinčanka ako Kysučanka. V Kysuckom Novom Meste som kvôli manželovi. Ale neplánujem tam ostať, i keď je to príjemné mesto so špecifickou atmosférou.
Reagujú na vás ľudia, keď idete po ulici? Odkedy vystupujete v TV, ste známa tvár...
Nie som taký zapamätateľný typ, ale keď som bola v Bratislave a pýtala som sa na cestu, tak sa ma opýtali: A nie ste vy náhodou...? Ale, paradoxne, doma v Kysuckom Novom Meste, čo je dosť malé mesto a kde by som to skôr čakala, veď som tu lokálna celebrita, tak nikto nič (smiech). Veľa ľudí ma skôr vníma negatívne, že mám svoju postavu, že som harpya a stále naštvaná na niečo... Ale nie je to úplne pravda. Možno sa ma ľudia boja, ale nemusia.
Vravíte, že vás vnímajú skôr negatívne. Vo svojich stand-upoch spomínate často svojho manžela. Viac v negatívnom zmysle ako pozitívnom. Ako veľmi je to nadnesené? Aký je v skutočnosti váš manžel?
Je pravda, že sa nevyhýbam vtipom na manželovu adresu, no snažím sa robiť aj iné materiály, na iné témy, lebo mu to začalo trochu prekážať. Napriek tomu, čo o manželovi hovorím vo svojich vystúpeniach, pravdaže mnoho vecí som si vymyslela, aby to vyznelo vtipne, niečo som nafúkla, musím povedať, že je veľmi schopný a veľmi tolerantný. Zatiaľ.
Mávate pred vystúpením nejaký zaužívaný rituál? (Dáte si „frťana“ na povzbudenie alebo si odriekate nejakú mantru...?)
Alkohol vôbec nepožívam, lebo ten ma skôr zabrzdí... Hm, keď tak rozmýšľam, asi ani nemám žiaden rituál. Ale asi sa len snažím udržať v pohode.... Vlastne, fajčím. Cigaretu si dám, ale hádam už od zajtra nie (smiech). Áno, cigareta mi pomáha. No keď je veľmi zle, tak sa aj prežehnám. Ale nie zlý nápad... Možno by som mala začať so sebou nosiť nejakú prasaciu labku (smiech).
Často mávate pred vystúpeniami trému?
Keď idem so známym materiálom, ktorý poznám a mám ho zažitý, čiže som ho povedala už viackrát, tak vtedy trému necítim. Skôr len také mravčenie. Vtedy sa aj viac sústredím na publikum. Ale keď idem s novým materiálom, ktorý ešte nemám odskúšaný, tak tam ten strach, tréma je, lebo neviem, či tie vtipy budú vtipné. Nikdy neviem, ako budú ľudia reagovať. Oni sú tí kati, ktorí buď povedia áno, alebo nie.
Stalo sa, že by nejaký váš vtip neuspel?
Pravdaže. A nie raz. Koľkokrát som mala úplne super vtip a oni? Nič.
Ako je to u vás s vulgarizmami?
Ťažko mi je seba sledovať ako laik, ale videla som sa na obraze a slovesne mi to vôbec nesedelo. Chcela by som sa dostať na nižšiu úroveň používania vulgarizmov. A snažím sa ich používať čoraz menej. Vulgarizmus je barlička. Niekedy tam sedí, čomu sa nebránim, veď treba hovoriť, ako nám huba narástla. Okrem toho, do každého vystúpenia sa snažím preniesť odraz reálneho života. Jeden vulgarizmus v celom koncepte môže výstup len zosilniť a podnietiť k tomu, že si poviete, toto je človek ako ja – normálny. Ja osobne sa vulgarizmov nikdy nevzdám, lebo patria do slovnej zásoby obyčajného človeka a ja som obyčajný človek. Navyše ľudia, ktorí si myslia, že sme veľmi vulgárni, by si mali najskôr pozrieť ďalšiu slovenskú stand-up comedy Temné kecy, aby zistili, čo je vulgárne.
Čo máte na stand-upe najradšej?
Stand-up je o vás a o tom, ako vnímate svet okolo seba, je špecifický. Pre mňa je to niečo, čo ma baví a ešte mi aj dáva peniaze. Úplne najradšej mám kontakt s ľuďmi. Najmä po vystúpení. Máme taký zvyk, že po vystúpení chodíme pod javisko a debatujeme s ľuďmi – odfotíme sa s nimi a pod., žartujeme a tak. Zároveň je zábavné, že niektorí ľudia veria všetkému, čo poviem. Teraz som mala výstup, kde som povedala: Za každým úspešným manželstvom stojí upratovacia firma, a to je dôvod, prečo sa rozvádzam. Ozvali sa mi dvaja ľudia, že čo sa stalo a že to nebude upratovacou firmou. Vraj ich to mrzí...
Aká ste v súkromí? Rovnaká ako Simona na vystúpení alebo celkom iná?
Môj manžel zvykne hovoriť, že si zarábam humorom a doma vôbec nie som vtipná. Ale tak to býva. A hoci sa snažím byť vtipná aj doma, akosi sa mi to nedarí. Doma nie som dramatická ako na javisku, predsa len, tam sa to snažím aj herecky predať, ale zároveň aj spojiť s tým, aká som, aby to bolo uveriteľné a aby som s tým bola stotožnená ja.
Čo vaši kamaráti?
Tým, že mám dve roboty, dieťa a domácnosť, kamarátov nestíham. Ale mám skvelú kamošku, ktorá je veľmi talentovaná najmä v písaní a keď sa stretneme, veľa sa nasmejeme. Keď ste s niekým na jednej vlne, tak vtipy idú samy. A dá sa z toho vyťažiť. No a asi tak dvakrát do roka sa stretávam s kamarátmi zo strednej školy – medzi nimi som ten vtipný článok ja, možno preto, lebo som pri nich uvoľnená. Ale našťastie nikdy nežiadali nadštandardné služby typu: Daj sem stand-up. Toho som sa dočkala skôr od cudzích ľudí. Stalo sa mi to zhodou okolností v jednom žilinskom bare. Mala som na sebe aj firemné tričko a už som počula len: No, poď moja, tu sa postav a rozprávaj.
Čo robievate vo voľnom čase?
Začala som cvičiť a celkom ma to baví, ale zas to nepreháňam. Nepotrebujem mať brucho vysekané ako rajecký betlehem. Cvičím tak 2-až 3-krát do týždňa.
Stand-up
Stand-up comedy je forma komédie charakteristická živým a sólovým vystúpením komika pred jeho obecenstvom. Hlavným nástrojom komédie je verbálny prejav a obvykle pozostáva z rozprávania vtipov a vtipnej interpretácie najrôznejších tém a udalostí v živote ľudí a spoločnosti. Niekedy slúži ako priestor pre spojenie humoru so sociálnou kritikou. Obvyklým dejiskom vystúpení sú kluby, bary a divadlá, aj keď výber miesta konania nepodlieha z hľadiska definície žánru žiadnym obmedzeniam. Medzi najznámejších predstaviteľov tohto žánru patria George Carlin a Richard Pryor.
Zdroj: https://sk.wikipedia. org/