„Žilina je asi jediné mesto, ktoré nemá trhovisko, kde by sa dala nakúpiť čerstvá zelenina a ovocie, a zároveň miesto, kde sa ľudia stretávajú. Verím, že noví poslanci a primátor vyriešia, aby mala Žilina riadne trhovisko,“ konštatuje čitateľ Peter.
PRÁCE NA JESEŇ
Podobných podnetov, na základe ktorých sa obyvatelia zaujímajú, akým smerom sa bude uberať najmä staré trhovisko v centre Žiliny, s príchodom jari pribúda. V uplynulom roku zostala výrazná časť tohto trhoviska prázdna po tom, ako po zmene všeobecne záväzného nariadenia došlo v dvoch častiach k demontáži predajných stolov. Žilinská radnica mala v tom čase záujem pozemky odkúpiť a vybudovať na nich oddychovú zónu. Nakoniec ich získala súkromná spoločnosť, ktorú však vedenie mesta podľa svojich slov plánovalo v rámci možností v činnosti regulovať.
Keďže častí trhoviska je niekoľko a vlastníkov tiež, tí už mesto v minulom roku so štúdiou revitalizácie s výmenou predajných stolov a stánkov aj oboznámili. Vedenie dnes opäť potvrdzuje, že so zástupcami spoločností je v kontakte a o ďalších krokoch s nimi komunikuje.
„Pravidelne sa stretávame a komunikujeme so zástupcami spoločnosti S.H.D.T. v.o.s., ktorá prevádzkuje zvyšnú časť starého trhoviska. Máme spoločne odsúhlasený harmonogram prác na revitalizácii trhoviska, ktorý nám táto spoločnosť zaslala,“ informuje hovorkyňa mesta Barbora Zigová, ktorá ďalej naznačuje aj možný časový interval.
„Súčasťou revitalizácie starého trhoviska je aj výmena predajných stolov za nové, ktoré sú schválené Krajským pamiatkovým úradom (KPÚ) v Žiline. Podľa odsúhlaseného harmonogramu by sa na jeseň tohto roku mali začať práce na revitalizácii trhoviska tak, aby sa nová trhová sezóna na jar 2020 už začala na zrevitalizovanom, modernom a esteticky vyzerajúcom trhovisku,“ tvrdí hovorkyňa mesta.
ZATIAĽ BEZ KONKRÉTNYCH PLÁNOV
Radnica zároveň potvrdzuje, že v kontakte je v súčasnosti aj s novým majiteľom pozemku, o ktorého kúpu mala záujem pred niekoľkými mesiacmi. Suma, ktorú ponúkol pôvodným majiteľom súkromný investor, však mala byť vyššia.
„Komunikujeme o možnostiach jeho využitia novým vlastníkom, no podľa našich informácií sa v blízkej budúcnosti neuvažuje o výstavbe na tomto pozemku. Snažíme sa spoločne nájsť vzájomne prijateľný spôsob jeho využitia,“ uvádza Barbora Zigová.
Vo všeobecnej rovine sa k budúcim plánom vyjadruje aj samotný majiteľ. Ten tvrdí, že v súvislosti s revitalizáciou sa zaoberá viacerými možnosťami. „Okrem stavebných a ekonomických analýz možných riešení sme v kontakte aj so samosprávou a s vedením mesta Žilina. Citlivo vnímame historickú hodnotu miesta, potreby občanov, ich zvyklosti, ale aj možnosti, ako posunúť naše krásne mesto a priniesť do tejto centrálnej lokality prínosné riešenie,“ konštatuje zástupkyňa spoločnosti EMIS-EM Marcela Šuštiaková.