Gotický kostolík v Stránskom je pod ochrannou rukou občianskeho združenia Obnova slovenskej zeme od roku 2013. Záchranné práce napredujú a z kostolíka, ktorý bol donedávna v smutnom, nedôstojnom stave, sa stáva nádherná zachovaná zrúcanina. Navyše bol kostolík v roku 2017 zaradený do Zoznamu národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy, čím sa považuje za jednu z najvýznamnejších nehnuteľných pamiatok na Slovensku.
„V tomto zozname sa nachádzajú pamiatky, ktoré akútne potrebujú údržbu vzhľadom na ich význam a stavebno-technický stav. Tak sa náš kostolík, ktorý bol prerastený náletovou vegetáciou, zahádzaný odpadom, v zúfalom stavebno-technickom stave a hrozil mu úplný zánik a vyradenie z evidencie pamiatok, dostal do prioritného zoznamu ochrany a obnovy,“ konštatuje Ján Gašpierik z občianskeho združenia Obnova slovenskej zeme.
Členovia združenia majú za sebou ďalší pracovný rok. Podarilo sa im zabezpečiť a zakonzervovať niekoľko častí kostola. Čiastočnou obnovou a konzerváciou prešla južná stena presbytéria, do ktorej sa im podarilo vrátiť množstvo pôvodného kameňa, parapetu aj špaletu. „V západnej časti sakristie bol obnovený poškodený záklenok okna a celá prešla konzerváciou. Zabezpečená bola i severovýchodná stena presbytéria, kde sa nachádza pastofórium. Pracovalo sa aj na statických poruchách a trhlinách v severnej stene lode kostola, ale aj na úprave okolia, terénu a odtoku vody od pamiatky,“ zhrnul minuloročné práce na Kostole sv. Heleny Ján Gašpierik. Tento rok sa plánujú do záchrany pustiť v máji, najneskôr v júni. Vo výhľade majú práce na severnej stene lode, na východnej stene presbytéria, víťaznom oblúku a plánujú dokončiť aj posledné práce v sakristii. Kostolná veža, ktorá svojou „pózou“ trochu pripomína šikmú vežu v Pise, si na svoju záchranu bude musieť ešte nejaký čas počkať.
„Podľa doterajších laserových meraní je veža nateraz bez ďalšieho pohybu a jej nakláňanie zatiaľ nepokračuje, no sú to zatiaľ krátkodobé merania, ktoré budeme musieť opakovať. V tomto roku sa zatiaľ do jej konzervácie nepustíme, na taký vážny zásah momentálne nemáme dostatok finančných prostriedkov,“ vysvetľuje. Peniaze na záchranu získava združenie najmä cez dotačný program Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom, cez ktorý sa im v roku 2018 podarilo zamestnať aj šesť ľudí, z toho štyria boli obyvatelia Stránskeho. S obnovou pomáha podľa možností aj samotná obec. „Snažíme sa získavať financie aj pomocou menších grantov od rôznych obchodných spoločností. Každoročne sa uchádzame aj o podporu formou darovania 2 % z daní, ale sú to malé sumy, ktoré nám len sčasti pokryjú kancelárske a administratívne výdavky,“ rozpráva Ján Gašpierik.
V súčasnosti je kostolík zazimovaný. Žiaľ, tuhé zimy mu nerobia dobre. „Zimné obdobie je pre zrúcaniny nepriaznivé. Topenie snehu, rozmŕzanie a opätovné zamŕzanie spôsobuje v nezakonzervovanom a nechránenom murive poškodenia, vyplavuje maltu, odsúva kamene a spôsobuje trhliny, ktoré časom spôsobia vážne statické komplikácie. Každá zima na neochránenom murive si vyžiada nejaké úbytky hmoty. V podstate všetky časti pamiatky, ktoré neprešli konzerváciou a stavebno-technickým zabezpečením, sú ohrozené a hrozí im úbytok či deštrukcia, a to nielen v zimnom období,“ konštatuje.
Kostolík sv. Heleny bol v Stránskom postavený okolo roku 1368 na pokyn vtedajšieho ostrihomského arcibiskupa. V roku 1858 ho značne poškodilo zemetrasenie, čo spôsobilo, že sa v kostole prestali slúžiť omše. Odvtedy, len na malú výnimku, keď v roku 1992 boli základy veže spevnené betónovou zálievkou, chátral, a to až do roku 2013, kedy sa do jeho záchrany pustili dobrovoľníci, a to naozaj v poslednej chvíli. Ako o každom starobylom objekte, aj o kostole v Stránskom sa šíria legendy. Jedna z nich hovorí, že od kostola až do Rajca vedie tajná chodba.