Žilinský orchester vznikol v roku 1974 ako jediný orchester „mozartovského typu“ na Slovensku. Jeho prvým riaditeľom, ktorý na svojom poste pôsobil takmer 25 rokov, bol Ján Figura a prvým šéfdirigentom Eduard Fischer. Počas svojej existencie orchester odohral viac ako 3300 koncertov dokopy v 37 krajinách na 4 kontinentoch - vo väčšine štátov Európy, v Tunisku, Turecku, Arménsku, Južnej Kórei, štyrikrát v Japonsku, trikrát v Číne, dvakrát v USA, dvakrát v Kanade a v Brazílii.
V orchestri, ktorý má 35 členov, sa počas jeho doterajšej existencie vystriedalo 180 hráčov. Najhrávanejším autorom celkovo je W. A. Mozart, najhrávanejším slovenským dielom v repertoári ŠKO sú Spomienky Jána Cikkera. Tie odzneli práve aj na začiatku slávnostného koncertu. Nasledoval Koncert pre dva klavíry Es dur KV 365 v podaní skvelého Mariána Lapšanského a Ivana Gajana. Po prestávke pokračoval program skladbou Malá Suita s passacagliou op. 3 v úprave Bohumila Urbana a večer uzavrela veľkolepá Te Deum op. 103 pre sóla, zbor a orchester v podaní sopranistky Andrei Vizvári a barytonistu Petra Mikuláša so Žilinským miešaným zborom pod vedením zbormajstra Štefana Sedlického a Cantica Collegium Musicum Martin. A tak sa stalo, že v jednom momente bolo na pomerne malom pódiu domu umenia viac ako 100 hudobníkov, ktorí svojimi hlasmi a hrou na nástrojoch vytvorili ohromnú energiu a privodili nejednému divákovi zimomriavky.
V tento významný večer nemohli v Dome umenia Fatra chýbať dôležití pozvaní hostia, medzi ktorými boli napríklad primátor Peter Fiabáne s manželkou, Mons. doc. ThDr. Tomáš Galis, PhD., či Ján a František Figurovci. My sme mali to šťastie, že sme v hľadisku sedeli tiež a mohli sme byť súčasťou oslavy krásneho jubilea. Štátnemu komornému orchestru Žilina želáme do ďalších aspoň päťdesiatich rokov mnoho tvorivej energie, úspešných koncertov a spokojných návštevníkov, ktorí si vždy nájdu cestu za podujatiami ŠKO. Pretože ako povedal už Pythagoras - Hudba veľmi prospieva zdraviu, ak ju užívame správnym spôsobom.