„To je hrôza, čo sa tu deje. Ako zbúrali bytovky, z niektorých ľudí sa stali doslova bezdomovci. Keďže nemali kde ísť, tak spia buď vonku, alebo prespávajú pod schodmi v ostatných bytovkách. My ich nemáme srdce odtiaľ vyhodiť, ale toto je naozaj nedôstojné.
Prečo s tým nikto nič nerobí?“ zavolal nám do redakcie rozčúlený obyvateľ Bratislavskej ulice.
Podľa hovorcu mesta Pavla Čorbu bolo všetkým obyvateľom zo zbúraných bytoviek zabezpečené bývanie v mestských nájomných bytoch alebo ubytovanie v zmysle zmluvy o poskytnutí prístrešia. Po zbúraní poslednej bytovky, ktorá vyhorela v októbri 2016, zabezpečila radnica poškodeným obyvateľom náhradné ubytovanie vo forme unimobuniek. O tých, ktorí údajne zostali bez strechy nad hlavou a prespávajú kade-tade, nemajú informácie. „Nevieme, o aké osoby ide. Ak sa dobrovoľne rozhodli ubytovanie opustiť, mesto im nemôže zasahovať do ich práv. V zásade platí to, že mesto sa v prvom rade bude starať o tých občanov, ktorí majú s mestom uzatvorenú platnú nájomnú zmluvu,“ skonštatoval hovorca.
Už dlhšiu dobu sa diskutuje o tom, že radnica bude pokračovať v búraní bytoviek. „Kedy sa budú búrať, rozhodnú statické posudky na obytné domy. Ich obyvatelia si tak zničili svoje bývanie, že máme obavu z narušenia statiky celého objektu. V takom prípade by mohlo dôjsť k ujme na zdraví, a preto sa snažíme aj týmto spôsobom chrániť obyvateľov týchto domov pred možnou tragédiou s fatálnymi následkami,“ poznamenal Pavol Čorba.
Obyvatelia sú však presvedčení, že to mesto nerobí pre ich bezpečnosť, ale zo zištných dôvodov. „Vôbec im na nás nezáleží. Ľudia tu žijú v zúfalstve. Takmer každý druhý až tretí človek tu fetuje. Niektorí sú už v takom stave, že im na ničom nezáleží, žijú v neporiadku, v špine a smrade. Nemajú už nádej,“ zúfalo skonštatoval Alexander z Bratislavskej ulice.