„Začali robiť už minulý rok v apríli. Bez stavebného povolenia, bez akejkoľvek tabule, čo sa to tam vlastne deje. Robia od rána do večera, soboty, nedele. Je tam hrozný hluk a veľmi sa tam práši. Trištvrte roka si nemôžeme otvoriť okno. Je to takmer pred dokončením, pritom na stavebnom úrade doteraz nebolo konanie určujúce podmienky, za ktorých môžu stavať a ku ktorému by sme boli prizvaní. Načo je ten stavebný úrad? Keď sme si my chceli urobiť obyčajné francúzske okno, rozhodovali o tom polroka. A tu nie je nutné žiadne rozhodnutie a stavba je už hotová. Zaujímavé pritom je, že bude o jedno poschodie vyššia ako okolitá zástavba. Nech mi nikto nehovorí, že architektonicky tam takáto budova sedí,“ obrátil sa na Žilinský večerník Peter Malý. O informácie sme požiadali najskôr mesto Žilina. Boli však veľmi vyhýbavé a nejednoznačné. Na otázku, či sa už konalo stavebné alebo aspoň územné konanie, vôbec neodpovedali. „Stavebný úrad vo veci koná v intenciách, ktoré mu umožňuje zákon. Štátny stavebný dohľad sa tam vykonal niekoľkokrát,“ informoval nás hovorca Pavol Čorba. Podľa neho mesto koná vždy v zmysle legislatívy, ktorá je platná na území mesta, a preto bude aj v tejto veci postupovať v zmysle § 88a stavebného zákona. To znamená, že sa uskutoční konanie o dodatočnom povolení stavby.
Podľa našich informácií dokonca ešte nebolo ani konanie o umiestnení stavby. Stavebný úrad teda ešte ani len nerozhodol, že takáto stavba je v súlade s územným plánom. Hoci zástupca spoločnosti Renome Real Peter Dobrovolský, s ktorým sme sa stretli, hovorí, že s ním je v úplnom súlade. „Máme vyjadrenie architektov mesta, že sme v súlade s územným plánom. Museli sme zachovať index zelene, ale aj počet parkovacích miest,“ povedal. Peter Dobrovolský ďalej vysvetľuje. „Situácia nás veľmi mrzí. Na úplnom začiatku sme urobili jednu chybu, keď sme nepočkali na vydané správoplatnenie búracieho rozhodnutia. Niekto na to upozornil stavebný úrad a ten musel nariadiť štátny stavebný dohľad. Tým sa celá situácia zdržala a skomplikovala. Rátali sme, že v tomto čase už budeme mať právoplatné stavebné povolenie. Bohužiaľ, nemáme, to musíme priznať. Požiadali sme však o vydanie dodatočného stavebného povolenia.“
To, že sa na stavbe pracuje celý týždeň vrátane víkendov, pracovník spoločnosti vysvetľuje snahou vyhovieť susedom a dokončiť práce v čo najkratšom možnom termíne. „Priznávam, boli aj prašné obdobia. Sutinu sme však priebežne navlhčovali. Bohužiaľ, pri takýchto prácach býva znížená kvalita bývania ľudí dookola. Mne je to ľúto, ale, bohužiaľ, inak sa to nedá. Najmä, keď sa buduje v obývanej štvrti. Keby to bolo na zelenej lúke, tak takéto problémy nie sú. Ja sa snažím s ľuďmi okolo, hlavne so zástupcami vlastníkov bytov, priebežne komunikovať. Ale nemôžem hovoriť so všetkými a vždy bude niekto nespokojný, aj keď sa snažíme a budeme sa snažiť ľuďom v maximálnej možnej miere vychádzať v ústrety. Práce sa však už pomaly chýlia ku koncu. Veríme, že v máji by mohlo byť to najhoršie za nami a ľudia si oddýchnu. Prosíme obyvateľov ešte o trochu strpenia a o prepáčenie za to, že sme im znepríjemnili bývanie.“
Dom podľa Petra Dobrovolského zapadne do územia. Zachovať majú jeho pôvodnú farebnosť aj tvar. Po dokončení vzniknú na prízemí administratívne priestory. Uvažujú o malej kaviarni, ale aj o ordinácii lekára. Na poschodiach budú byty. „Áno, je pravda, že budova bude o jedno poschodie vyššia. Ale máme to schválené mestskými architektmi,“ uzavrel.