Svoju históriu začali Stavbáristi písať v roku 1959 vďaka podpore štátneho podniku Pozemné stavby v Žiline, ktorý sa stal zriaďovateľom súboru. K entuziazmu, chuti a láske k folklóru členov súboru pridal umeleckú hodnotu jeho prvý choreograf Miroslav Vallo, bývalý člen SĽUK-u. Postupne rozširuje súbor spoluprácu so Žilinským konzervatóriom.
Vďaka novým členom stúpla umelecká úroveň hudobnej a speváckej zložky. Úspech na seba nenechal dlho čakať a FS Stavbár získava svoje prvé ocenenie za vystúpenie na súťaži vo Východnej. Od tohto momentu začínajú Stavbáristi zbierať a zhmotňovať svoje úspechy.
Výborné výsledky boli základom dlhoročnej spolupráce s redakciou ľudovej hudby Slovenského rozhlasu v Bratislave. Externým spolupracovníkom sa stáva Ondrej Demo, ktorého úpravy hudobných a speváckych čísel tvorili dlhodobo základný repertoár Stavbáru. Počas tohto obdobia sa v Stavbári vystriedalo niekoľko umeleckých vedúcich a choreografov, ktorí prenášali svoje myšlienky a skúsenosti na javisko (Janko Papp, Tibor Hlbočan, Štefan Zima, Alžbeta Lalková).
Výborné umelecké a choreografické cítenie Vladimíra Urbana sa v spolupráci s vedúcim muziky Zolom Balážom pretavuje do nádherných tanečných, hudobných i speváckych čísel žnúcich jeden úspech za druhým. V roku 1974 vzniká základňa súboru - detský folklórny súbor Stavbárik, ktorý je dodnes dôležitým podporovateľom nových talentov.
Zánik Pozemných stavieb š. p. priniesol súboru ťažké chvíle. V roku 1997 sa vďaka podpore a pochopeniu vtedajšieho vedenia Žilinskej univerzity zaradil medzi akademické umelecké telesá. Začala sa nová éra, vďaka ktorej dnes znie oficiálne meno súboru Stavbár – Folklórny súbor Žilinskej univerzite v Žiline.
50. výročie súboru v roku 2009 bolo dôležitým medzníkom medzi tým, čo bolo a čo bude. Prehupli sme sa cez polstoročnicu a odozva divákov potvrdila, že FS Stavbár má stále na čom stavať. Nesmierne dôležitá je však skutočnosť, že intenzívne sa rozbiehala nová tvorba dodávajúca nohám švih, hlasu silu a rukám muzikantov dynamiku. Slávnostný program pri príležitosti 55. výročia nenechal nikoho na pochybách, že nežijeme z histórie ale ideme ďalej.
Nové hudobné a tanečné pásma z Kysúc, Terchovej, považského Kostolca či Horehronia sú zážitkom pre diváka ale i nás. My, Stavbáristi, sme sa práve pred pár dňami vrátili z medzinárodného festivalu, z portugalského mesta Alfena. Každý rok sme účastní na medzinárodných folklórnych festivaloch.
V posledných rokoch sme precestovali Brazíliu, Sicíliu, Francúzsko, Belgicko, Litvu, Mexiko či Kóreu. Portugalsko nás hostilo už po druhýkrát a opäť sa z neho vraciame s krásnymi zážitkami. Po návrate domov nás čaká plný kalendár vystúpení na domácej pôde, ktoré zavŕšime v decembri už tradičným Vianočným koncertom v Dome umenia Fatra v Žiline.
Aby sme naďalej rozvíjali súbor a tiež seba, tešíme sa na nových členov, ktorých s radosťou privítame v našich radoch. V dňoch 10. a 11. októbra 2016 sa v rámci konkurzu môžu všetci milovníci folklóru prihlásiť k nám, Stavbáristom. Ak by však tento termín niekto premeškal, dvere do nášho súboru sú otvorené vždy a pre každého. Radosť z toho, že ľudia vôkol nás sa tešia z našej lásky k folklóru je neopísateľná. Ako sa hovorí, kto nezažil, nepochopí. No isté je, že kým diváci budú tlieskať, hudba hrať a nohy tancovať, my, Stavbáristi, sa budeme radovať.