Podanie na prokuratúru chystajú majitelia budov a prevádzkovatelia služieb z centra. Podanie však už minulý týždeň podal šéf Mestského investorského útvaru Richard Hromec. Zariadenie totiž postavili presne na hranicu jeho pozemku, pričom ochranné pásmo elektrického zariadenia zasahuje do jeho parcely. A udialo sa tak bez toho, aby bol o tom informovaný. Nebol dokonca prizvaný ako účastník a ani do stavebného konania.
„Presne na hranici je elektrické zariadenie. Ani centimeter tam nie je vôľa, takže ochranné pásmo zasahuje do môjho pozemku. Pritom zákon hovorí, že ochranné pásmo je meter na každú stranu. Neprizvali ma k stavebnému konaniu a ani som o tom nevedel,“ hovorí zhrozený Richard Hromec. Okamžite podal sťažnosť na mestskom úrade aj na prokuratúre. „Budem žiadať zastavenie a obnovu konania.“
Mesto Žilina sme prostredníctvom tlačového odboru požiadali o stanovisko k tomuto prípadu. Odpovede sme sa ale nedočkali. „Stavba má vydané stavebné povolenie,“ sucho to okomentovala hovorkyňa Barbora Zigová. Podľa jej slov realizácia stavebných prác momentálne prebieha a systém plánujú spustiť do prevádzky niekedy v októbri alebo novembri.
„Systém bude fungovať v zmysle platného VZN, to znamená, že každý, kto vstupuje do pešej zóny, musí mať uhradenú daň za vjazd a zotrvanie vozidla v historickej časti mesta. Na to budú slúžiť špeciálne čipy, ktoré bude rozpoznávať samotný systém a taktiež EČV, ktoré umožní vstup vozidla do centra mesta,“ informovala o spôsobe fungovania.
Vedenie mesta zrejme ani netrápi, že poslanci takýto spôsob odmietli. „V súčasnosti neplánujeme prípravu návrhu na zmenu VZN, keďže v minulosti na to nebola vôľa Mestského zastupiteľstva v Žiline. Nemení sa systém a ani podmienky na vstup do pešej zóny, mení sa iba nástroj na dodržiavanie platného VZN.“ Z akej poslancami schválenej rozpočtovej kapitoly to však zaplatia, mesto stále nevysvetlilo. Poslanci totiž peniaze na realizáciu zaviazali v rezervnom fonde a jeho použitie a zapojenie týchto prostriedkov do rozpočtu je opäť výhradne v ich kompetencii. Myslia si to viacerí členovia zastupiteľstva.
A tak v tejto veci padne zrejme viacero podaní na prokuratúru. Jedno by mali pripravovať aj obyvatelia centra a vlastníci nehnuteľností, ktorí tu majú svoje obchodné prevádzky, pretože im to skomplikuje život. „Táto téma tu rezonuje už od roku 2016 a zdá sa, že komunikácia s vedením mesta je na úrovni dohadovania sa hluchého so slepým. Jednoducho nemá význam. Sme presvedčení, že v procese obstarávania a vydávania stavebného povolenia neboli dodržané všetky právne predpisy. Výsledok bude preto nakoniec taký, že v zemi zostane zakopaný nefunkčný systém za cca 160-tisíc eur. Pýtame sa, kto to všetko nakoniec zaplatí?“ reagujú vlastníci z centra. A keďže sa spôsobom jednania mesta cítia byť oklamaní, ďalšiu komunikáciu budú viesť prostredníctvom právnikov.