Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -5°C

Spravodajstvo

Štrajk: školy zatvorili zo dňa na deň

Minulotýždňový celoslovenský protest učiteľov mal upozorniť na zlú situáciu v školstve. V Žiline boli zatvorené tri základné a jedna stredná škola.

23.11.2015 | 13:39

Minulotýždňový celoslovenský protest učiteľov mal upozorniť na zlú situáciu v školstve. V Žiline boli zatvorené tri základné a jedna stredná škola.
 

ŽILINA. Mnohé deti sa tešili, keď vo štvrtok 19. 11. na ich škole obmedzili alebo úplne prerušili vyučovanie. Učitelia sa takto rozhodli upozorniť slovenskú vládu na nízke platy, byrokraciu a celkovú nepriaznivú situáciu v školstve.

Začiatkom novembra protestovali učitelia pred úradom vlády v Bratislave s dlhými papierovými nosmi, ktoré si vybrali ako paralelu k „ťahaniu za nos“. Tentokrát sa štrajk uskutočnil počas bežného pracovného dňa. Týkal sa aj Žiliny. Zavreté boli Bilingválne gymnázium, T. Ružičku, ZŠ Martinská na sídlisku Vlčince, ZŠ Námestie mladosti 1 na Hájiku a ZŠ s MŠ Do Stošky, Žilina-Bánová. Čiastočne sa zapojila aj ZŠ Karpatská, protestovalo niekoľko učiteľov, no vyučovací proces škola neprerušila. Deň pred štrajkom bolo v niektorých médiách mylne uvedené, že sa zapojila aj ZŠ s MŠ Závodie. Ako uviedol riaditeľ školy vo štvrtok, tam pracovali ako včeličky. Z mimožilinských škôl sa zapojili ZŠ Varín a Turie.

 

Rodičia ostali prekvapení

Školy o štvrtkovom voľne informovali dopredu rodičov oznamom na škole, v žiackych knižkách alebo na svojej webovej stránke. Napriek tomu ostali niektorí rodičia prekvapení, pretože sa o voľnom dni dozvedeli len deň predtým. „Ja podporujem každý štrajk, keď chcú ľudia dosiahnuť vyššiu úroveň, len ma mrzí, že to nedali vedieť už v pondelok ako väčšina škôl. Na budove vraj visel oznam už od utorka, ale to bol sviatok, kto by išiel k škole, a deťom to dali do slovníčka až v stredu,“ hovorí mamička žiačky, ktorá navštevuje ZŠ Martinská. Mnoho rodičov si tak muselo zariadiť opatrovanie na poslednú chvíľu.

Ako uviedla riaditeľka tejto školy Beáta Veselská, učitelia sa rozhodli podporiť akciu v pondelok. „Keď som zistila, že je to taký počet, že nebudem môcť zabezpečiť prevádzku školy z organizačných dôvodov, rozhodla som sa, že budem postupovať podľa zákona a na 19. 11. udelím riaditeľské voľno,“ informovala Žilinský večerník. Účasť učiteľov zo ZŠ Martinská na proteste bola 83‑percentná, zo 49 pedagogických zamestnancov sa zúčastnilo 41. Priznala, že náhradný program tentokrát pre žiakov nemali pripravený. „V každom prípade si myslím, že do školstva musí ísť v budúcnosti viac peňazí – podporuje to v podstate aj minister školstva. Často sa školám vyčíta, že málo bojujú za svoje práva. Aby sa peniaze v rezorte školstva navýšili, je potrebné o ne zabojovať,“ odpovedala riaditeľka na otázku, či iniciatívu svojich učiteľov podporuje. V piatok vyučovanie aj mimoškolské činnosti prebehli podľa štandardného rozvrhu, ako na Martinskej, tak aj na ostatných školách.

 

Neporušili zákon

Vedúci vzdelávacích inštitúcií pri udeľovaní riaditeľského voľna vychádzali zo školského zákona a zdôvodnili ho organizačnými a prevádzkovými dôvodmi, prípadne pripojením sa k iniciatíve Slovenskej komory učiteľov: Deň zdravia – učiteľská kvapka krvi.

Minulý štvrtok sme navštívili Národnú transfúznu službu (NTS) SR v areáli žilinskej nemocnice, no zástupy darcov by ste hľadali márne. „Tie štvrtky a piatky chodí darovať krv viac ľudí, to je už tak roky dané, väčšinou si chcú predĺžiť víkend. Od 19. októbra do 20. novembra však prebieha aj Študentská kvapka krvi, takže ten počet je o čosi vyšší. Nerozlišujeme, kto z darcov je učiteľ, no v každom prípade je chvályhodné, keď pedagógovia idú príkladom študentom. Ale v dnešný deň (19. 11.) neevidujeme nejaký badateľný zvýšený počet darcov oproti ostatným týždňom,“ uviedla vedúca lekárka NTS v Žiline Mária Laurincová.

Zriaďovateľom základných škôl na území Žiliny je mesto. „Keďže nebol porušený zákon, mesto Žilina rešpektuje protestnú akciu, do ktorej sa zapojili aj niektorí učitelia niektorých škôl, ktoré sú v našej zriaďovateľskej pôsobnosti,“ informoval hovorca mesta Pavol Čorba.

Zúčastnení učitelia podporili výzvu Slovenskej komory učiteľov na zvýšenie tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov v školstve o 140 eur, na zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami a prijatia novely zákona o možnosti opäť získavať kredity overením kompetencií, za rozširujúce štúdium či tvorivé aktivity. Ďalší učiteľský protest je ohlásený na 10. decembra ako takzvaný „babysitting day“ (babysitting – z angl. opatrovanie detí, pozn. red.).
 

Veronika Cvinčeková
Snímka SITA

 

Pozri aj Komentár

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod