Minulý týždeň sa ocitol v žilinskom útulku psík, ktorého majiteľ sa hľadal ťažko. Mal síce čip, ale nebol registrovaný. Čo to znamená?
ŽILINA. Minulotýždňový prípad sa, našťastie, skončil dobre a psík sa vďaka sociálnej sieti dostal späť k svojej majiteľke. Problém čipovaných, no neregistrovaných domácich miláčikov je však pomerne častý. Podľa žilinskej mestskej polície, ktorá zabezpečuje odchyt túlavých psov, ide o dva prípady z desiatich. Majitelia pritom veľakrát nevedia, že nie sú uvedení v registri, prípadne si myslia, že čipovanie stačí.
Povinnosť registrovať čipované spoločenské zvieratká, teda psy, mačky a fretky, majú veterinári, ktorí im čip zavedú. „V registri by mala byť adresa a hlavne kontakt na majiteľa. Ak sa zmení majiteľ, adresa alebo kontakt, treba to nahlásiť u veterinára, aby to prepísal, pretože iba on môže vykonať zmeny v databáze,“ informovali nás zo Žilinského útulku, kde sa s týmto problémom stretávajú. Bežný človek má v registri podľa čísla čipu k dispozícii iba meno psa, dátum narodenia a kontakt na majiteľa, nie adresu. „Je preto nutné nahlásiť každú zmenu, hlavne telefonický kontakt. Často sa ale stáva, že pes má čip, no veterinár ho nezaregistruje vôbec a potom je čipovanie úplne zbytočné,“ uvádzajú.
Mestská polícia používa CRSZ – Centrálny register spoločenských zvierat – na nájdenie majiteľa zatúlaného zvieratka. „Používa register na identifikáciu priamo, pretože disponujeme čítačkou čipov,“ informuje hovorca mesta Pavol Čorba.
Z útulku odporúčajú: „Majitelia by si mali skontrolovať vo vlastnom záujme stránku CRSZ a to, či sú tam tieto dôležité údaje vedené.“
-vc-, snímka archív