Výstrelu z plynovej zbrane na žilinskom internáte na Hlinách mala predchádzať hádka dvoch 19-ročných študentov. Jeden z mladíkov aj napriek prísnemu zákazu priniesol do študentského ubytovacieho zariadenia plynovú zbraň, s ktorou mal vystreliť na svojho rovesníka. „V noci z pondelka 1. apríla na utorok 2. apríla došlo na žilinskom internáte za doposiaľ presne nezistených okolností k zraneniu 19-ročného muža. V súvislosti s touto udalosťou bol predvedený na policajný útvar druhý 19-ročný muž, ktorý bol po vykonaní potrebných úkonov prepustený. V predmetnej veci prebieha vyšetrovanie vo veci podozrenia z trestného činu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu,“ informoval hovorca žilinskej polície Radko Moravčík.
Bežne dostupná zbraň
Počas dokumentovania skutku zaistila polícia na mieste zbraň, ktorá bola zaslaná na expertízne skúmanie. Na základe fotografie od polície ide podľa odborníka na zbrane o plynový revolver so siedmimi kusmi slzotvorných nábojov a adaptérom pre vystreľovanie signálnych svetlíc. „Takéto zbrane sú primárne určené na osobnú ochranu a obranu v medziach krajnej núdze a nutnej obrany. Je možné ich využiť aj ako poplašné, resp. štartovacie zbrane, napr. na športových pretekoch. S použitím adaptéra pre vystreľovanie signálnych svetlíc malého kalibru ich je možné využiť aj ako signálne zbrane, napr. na vyslanie signálu do vzduchu pri zablúdení v lese,“ vysvetľuje František Gajdoš z internetového obchodu, ktorý sa špecializuje na predaj voľnopredajných zbraní a zbraní na zbrojný preukaz.
Zbraň, ktorú študent priniesol na internát, je podľa zákona voľne dostupná osobám starším ako 18 rokov s plnou právnou spôsobilosťou na právne úkony. Je skonštruovaná tak, aby vylučovala použitie guľových nábojov alebo akýchkoľvek iných projektilov. Napriek tomu dokáže človeka nepríjemne zraniť. „Zasiahnutie slzotvorným nábojom do tváre pôsobí silné pálenie a podráždenie pokožky na tvári, štípanie očí, kýchanie a kašľanie. Účinok takýchto nábojov je rovnaký, ako keby ste si veľmi pálivú mletú papriku nasypali na tvár, do očí a úst,“ opisuje následky po zásahu slzotvorným nábojom František Gajdoš.
Šanca, že by zbraň vedela spôsobiť ťažké zranenie, je podľa jeho slov minimálna. Vážne poranenie hrozí, ak je zo zbrane vystrelené do tváre vo vzdialenosti menšej ako pol metra. „Vtedy môže tlak výstrelu spolu s krátkym výšľahom plameňa spôsobiť povrchové zranenia tváre, očí, nosa a ľahké popálenie pokožky. Z extrémne krátkej vzdialenosti môžu byť zranenia aj vážnejšie,“ dodáva odborník na zbrane.
Po incidente na žilinskom internáte bol mladík, ktorého zasiahol výstrel z plynovej zbrane, ošetrený lekármi zo Záchrannej zdravotnej služby (ZZS). „Výzvu na tiesňovú linku 155 sme prijali v utorok 2. apríla o 00.56 h s tým, že pomoc potrebuje muž, ktorý krváca z nosa a sťažuje sa na problémy so zrakom. Záchranári ho po ošetrení previezli pri vedomí do nemocnice,“ uviedla k udalosti hovorkyňa Operačného strediska ZZS Alena Krčová.
Trest za nerozvážnosť
V nemocnici absolvoval zranený študent základné vyšetrenia a následne na vlastnú žiadosť zo zdravotníckeho zariadenia odišiel. Pre študenta, ktorý priniesol na internát zbraň, však bude mať incident aj inú dohru, ako „len“ stíhanie za ublíženie na zdraví. Podľa zmluvy o ubytovaní, ktorú študent podpisuje pri nástupe na internát, je držanie zbraní v ubytovacom zariadení prísne zakázané. „Doteraz sa nám takéto niečo nestalo. Študent je dospelá osoba, ktorá je plne zodpovedná za svoje činy. Vec rieši polícia. Z našej strany a aj názor Rady ubytovaných študentov je jednoznačný: vylúčenie z internátu. Už to riešime,“ uviedol k minulotýždňovému incidentu riaditeľ internátov na Hlinách v Žiline Miroslav Stromček.