Pilotný projekt žilinskej polície a študentov Dopravnej akadémie v Žiline Škola šmyku má pokračovanie. Na workshope, ktorý sa uskutočnil minulý týždeň, študenti akadémie predstavili návrhy, ako urobiť naše cesty bezpečnejšími.
ŽILINA. Vedeli ste, že vodiči do 25 rokov spôsobili v našom kraji za posledných päť rokov až 7 smrteľných nehôd? Alebo že vlani zavili až 336 dopravných kolízií? Podľa štatistík polície môže za to najmä prekročená rýchlosť, slabé skúsenosti so šoférovaním i porušovanie povinností vodiča. Aby sa takýchto nehôd stávalo čo najmenej, žilinská polícia spolu s krajom spustila v apríli tohto roku pilotný projekt Škola šmyku, ktorého cieľom je zvýšiť u vodičov do 25 rokov nielen dopravné povedomie, ale aj zručnosti za volantom. Na simulovanej šmykľavej ploche si mladí vodiči, študenti z Dopravnej akadémie v Žiline, vyskúšali, ako zvládať náročné situácie, na ktoré nie sú v reálnom živote často pripravení.
Minulý týždeň Škola šmyku v Žiline pokračovala, a to workshopom, na ktorom 24 študentov z 2. a 3. ročníka akadémie najprv absolvovalo besedu o bezpečnosti na cestách s preventistkami žilinskej polície a neskôr pred komisiou obhajovali prípadové štúdie, na ktorých v skupinkách pracovali. „Zadanie témy si mohli študenti zvoliť, prípadne im bolo zadanie navrhnuté komisiou. Úlohy sa zhostili pomerne slušne. Pred komisiou ako návrhy obhajovali napr. obmedzovač rýchlosti (senzor) nad úrovňou vozovky, osvetlenie priechodov pre chodcov, reflexné čiary, obmedzovanie počtov bilbordov na cestách, elektrické stĺpiky pri priechodoch pre chodcov a iné. Všetci študenti svoje návrhy obhájili, pričom tie najlepšie boli ocenené,“ zhodnotila workshop hovorkyňa polície Jana Balogová.
-ms-, snímka archív polície