Silným potleskom a skandovaním uplynulý štvrtok opätovne podporili zhromaždenie za vyjadrenie nespokojnosti s krokmi slovenských politikov tisícky Žilinčanov. Aj keď sa v súvislosti s ďalšími protestmi naprieč Slovenskom hovorí o nižšej účasti, žilinské Námestie Andreja Hlinku sa dokázalo zaplniť obrovským množstvom ľudí aj po štvrtýkrát. Minulotýždňové zhromaždenia sa vo väčšine slovenských miest uskutočnili už vo štvrtok. Zatiaľ čo v Žiline sa odhadovaná účasť pohybuje v tisícoch, v hlavnom meste sa malo podľa aktuálnych informácií zísť na Námestí SNP viac ako 35-tisíc ľudí.
ZHROMAŽDENIE S EMÓCIOU
Situácia na Námestí Andreja Hlinku bola počas štvrtkového zhromaždenia pokojná a súdržná. Hoci by sa mohlo zdať, že nasadenie ľudí postupom času opadne a protestovať príde viditeľne nižší počet Žilinčanov, opak bol pravdou. Dav ľudí s výraznými transparentmi vyjadroval s mnohými rečníkmi súhlas, ktorý podčiarkoval neutíchajúcim potleskom. K hlavným požiadavkám organizátorov celoslovenských zhromaždení sa v súvislosti s novými skutočnosťami na politickej scéne okrem dôkladného a nezávislého vyšetrenia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pridalo i odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara. „Cieľom dnešného zhromaždenia je vyslať jasný nesúhlas s tým, aby policajný zbor naďalej viedol politický nominant, pod ktorého vedením prišlo k pochybeniam pri vyšetrovaní vrážd Jána a Martiny. Rovnako chceme poukázať na nevyhnutné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície,“ uviedli v udalosti na sociálnej sieti organizátori protestov. „Vraj je už načase priznať, kto to celé riadi a financuje. Financujete to vy cez vaše dobrovoľné príspevky. A kto to riadi? Je pravda, že zhromaždenia organizujeme my, tak ako nás tu vidíte, ale výrazne nám pritom pomáhajú aj ďalší ľudia a je čas odhaliť, kto to je. Špeciálne na dnešné zhromaždenie vás pozýval minister čohokoľvek Tomáš Drucker, ktorý stále váha a rozmýšľa, či odvolá alebo neodvolá a kedy odvolá alebo neodvolá policajného prezidenta Tibora Gašpara. A my mu tu dnes hovoríme, že ho treba odvolať, a to hneď. Aj keď niektorí ľudia stále pochybujú, či má zmysel prísť na námestia, tak nám pomohol a stále nám nezištne pomáha aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý za deväť rokov nepodal ani jednu obžalobu v 61 prípadoch, ktoré osobne dozoroval. Všetko úspešne zamietol pod koberec,“ rečnil jeden z organizátorov žilinského zhromaždenia Marek Richter.
PRÍDEME ZNOVA
Vo svojom príhovore neskôr poukázal aj na verejnoprávnu RTVS, ktorej verejnoprávnosť v poslednom období následkom niekoľkých personálnych rozhodnutí vyvoláva medzi jej zamestnancami i verejnosťou mnohé otázniky. „Z RTVS sa opäť snažia urobiť nástroj politického marketingu, a tak nám tu okrem iného začína aj boj o verejnoprávnosť. Vyzerá to tak, že nás čaká boj na viacerých frontoch. Nemôžeme však zabúdať, že začať musíme každý sám od seba. Ak sa nezmeníme my sami, tak sa nikam neposunieme. Slovensko je krajina, ktorej stav je výsledkom nás všetkých,“ pokračoval Marek Richter. „Ak to bude potrebné, nezostáva nám nič iné, ako opäť prísť. Nemôžeme sa predsa vzdať preto, že sa nám nechce a že nás to unavuje. Je to zápas o charakter našej krajiny,“ povedal. Najlepším príkladom toho, ako sa nevzdať, by nám mal podľa neho byť práve Ján Kuciak, ktorý 18 mesiacov pracoval na článku, ktorý nestihol vydať.
KĽÚČOM JE SPRAVODLIVOSŤ
Na Námestí Andreja Hlinku na štvrtom zhromaždení vystúpil so svojím prejavom aj blízky priateľ Jána Kuciaka Marcel Tomaník, ktorý prostredníctvom svojej reči vyzval všetkých ľudí, aby dávali najavo, že to, čo sa na Slovensku deje, nie je v poriadku a aby neprestali bojovať za slušný štát. Medzi rečníkmi vystúpil napríklad aj Ján Orlovský z Nadácie otvorenej spoločnosti či herečka Mestského divadla Žilina Iveta Pagáčová. „Spravodlivosť je pre každú spoločnosť kľúčovou hodnotou, od ktorej sa odvíja všetko ostatné. Spravodlivosť v podobe múdrych zákonov, ktoré platia pre každého, spravodlivosť v podobe férových vzťahov a spravodlivosť v podobe ľudí, ktorí majú spoločnosť múdro spravovať. Potrebujeme oslobodiť políciu od vplyvov politikov. Sme presvedčení, že policajný prezident nesmie byť ich bábkou, ale charakterný profesionál. Polícia musí byť samostatnou a nezávislou inštitúciou a potrebujeme i nezávislú policajnú inšpekciu, ktorá bude prísne kontrolovať, či policajti plnia svoje poslanie a svoju moc nezneužívajú. Tieto zmeny však nie je možné uskutočniť, ak na čele policajného zboru zostane človek, ktorého funkčné obdobie je typické konštatovaním „skutok sa nestal“,“ pridal sa k rečníkom Ján Orlovský za iniciatívu Chceme veriť. Na žilinskom zhromaždení Za slušné Slovensko vystúpil aj profesor Ján Košturiak či evanjelický farár Marián Kaňuch. O hudobnú zložku sa postarala skupina Ditch the Fridge a ĽH Javorníček, ktorej členovia v závere zhromaždenia zahrali a s ostatnými zúčastnenými spoločne zaspievali slovenskú hymnu.