ŽILINA. Firma Emtest nevyplatila takmer 100 zamestnancom výplaty od mája do septembra roku 2013, s výnimkou mesiaca júl. „Keďže sme nemali zákonné možnosti, ako donútiť firmu, aby nám vyplatila mzdy, požiadali sme Sociálnu poisťovňu, aby nám vyplatila peniaze z garančného fondu. Tá ale do dnešného dňa nič neurobila, i keď jej zamestnávateľ dlhuje vyše 300‑tisíc eur. Tvrdí, že nám nemôže vyplatiť garančný fond, lebo zamestnávateľ nespolupracuje,“ tvrdí bývalý zamestnanec spoločnosti.
Podľa neho zamestnávateľ podniká ďalej, firma sa totiž dostala do procesu reštrukturalizácie. „Výsledok je taký, že my márne čakáme na vyplatenie z garančného fondu, s tým, že peniaze z reštrukturalizácie možno ani neuvidíme. Veľa ľudí ostalo v dlhoch, z ktorých sa nemôžu vyhrabať. Chceme týmto poukázať na spoločenský problém,“ dodáva.
V pláne je vyplatenie 100 % miezd
Spoločnosť Emtest sa zaoberá integráciou systémov v oblasti dopravy. Ladislav Heglas jr., konateľ spoločnosti, potvrdil, že firma je v súčasnosti v procese reštrukturalizácie. Cieľom je zachovanie jej ďalšieho pôsobenia. „V týchto dňoch bolo práve ukončené prihlasovanie pohľadávok voči spoločnosti. Medzi tieto pohľadávky patria okrem iného aj nevyplatené mzdy zamestnancov, ktoré spoločnosť nemohla vyplatiť vzhľadom na nedostatok financií v minulom roku. V rámci reštrukturalizačného konania bude navrhnutý plán vyplatenia prihlásených pohľadávok aj voči zamestnancom,“ informoval nás v stanovisku firmy.
Zamestnanci si svoje pohľadávky (nevyplatené mzdy) do reštrukturalizácie prihlásili. Aj hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder uviedol, že k dnešnému dňu evidujú voči zamestnávateľovi nezaplatené poistné 330 375,59 eura, z toho suma 330 331,49 eura je uplatnená prihláškou do reštrukturalizačného konania.
„V predbežnom pláne spoločnosti Emtest, a. s. je navrhnuté 100 % vyplatenie miezd pre všetkých zamestnancov. Vyplácanie jednotlivých pohľadávok bude prebiehať podľa plánu schváleného veriteľmi a potvrdeného súdom tak, ako to stanovuje Zákon o konkurze a reštrukturalizácii. Iný spôsob nie je možný, nakoľko by dochádzalo k uprednostňovaniu veriteľov, čo zákon nepripúšťa,“ spresňuje konateľ firmy. „V súčasnosti firma môže konať a koná len v zmysle uvedeného zákona, t. j. od začiatku reštrukturalizácie k dnešnému dňu platí všetky svoje záväzky voči zamestnancom, štátu a iným subjektom riadne a včas, a právne úkony, ktoré podliehajú súhlasu správcu, vykonáva s jeho súhlasom. „Veríme, že proces reštrukturalizácie sa nám podarí úspešne zvládnuť a zabezpečiť ďalší rozvoj spoločnosti a tým aj udržať pracovné miesta zamestnancov, ktorí v spoločnosti ostali pracovať,“ dodáva Ladislav Heglas.
Firma im nepriznala nároky
Zamestnanci, ktorým neboli vyplatené mzdy, sa sťažujú, že im neboli vyplatené peniaze z garančného fondu Sociálnej poisťovne. Podľa Petra Višvádera je problémom to, že zamestnávateľ odmietol zamestnancom potvrdiť ich nároky. „Preto Sociálna poisťovňa, pobočka Žilina, nemohla dávku garančného poistenia vyplatiť. Nároky zamestnancom nepotvrdil ani súdom ustanovený reštrukturalizačný správca napriek opakovanej výzve Sociálnej poisťovne,“ vysvetľuje.
Podľa jeho slov poisťovňa dlhodobo podniká kroky, aby nevyplatené nároky zamestnancov mohli byť uspokojené dávkou garančného poistenia. „V súčasnosti prebieha odvolacie konanie, kde vyšli najavo skutočnosti a dôkazy, ktoré neboli k dispozícii pri vydávaní rozhodnutí Sociálnej poisťovne o nepriznaní nároku na dávku garančného poistenia. Zároveň sa vo veci ďalej koná, aj v súčinnosti s inými zainteresovanými orgánmi (inšpektorát práce). Je predpoklad, že po vykonanom dokazovaní budú jednotlivým zamestnancov priznané a vyplatené preddavky na dávku garančného poistenia v čo najkratšom možnom termíne,“ dodáva hovorca Sociálnej poisťovne.
Veronika Cvinčeková
Snímka archív