Lavičky by mali slúžiť všetkým. Sú miestom, kde si môžeme oddýchnuť, porozprávať sa či len nasať atmosféru okolia. Na Hlinkovom námestí sú vraj na úžitok len skupinke, u verejnosti nie práve obľúbených ľudí, a to bezdomovcom a ľuďom z rómskej komunity. Je to ale naozaj tak a dá sa s tým niečo robiť?
ŽILINA. Podľa Zuzany, ktorá pracuje v centre mesta, slúžia lavičky na Námestí Andreja Hlinku všetkým, len nie slušným ľuďom. S takýmto postrehom sa podelila na portáli odkazprestarostu. sk.
„Chcela by som informovať o čistote a hygiene Hlinkovho námestia v Žiline. Bežný občan platiaci dane si nemá kam sadnúť, pretože všetky lavičky obsadzujú cigáni, opití a ležiaci bezdomovci. Tým myslím všetky lavičky pri Soche A. Hlinku a tiež pred Tescom. Ak nenarazíte na týchto spoluobčanov, určite narazíte na otvorené kontajnery a smrad takmer v centre mesta. Pracujem na Hlinkovom námestí a podobné názory náhodne počúvam takmer denne. Čo si o meste pomyslia turisti?“ píše Zuzana.
Lavičky majú slúžiť všetkým. Mladým, starým, bez ohľadu na životnú situáciu či pôvod.
Týždenne riešia 100 prípadov s bezdomovcami
O názor turistov sa vraj podľa vedenia mesta nemusíme báť. Aj keď lavičky okupujú ľudia, ktorí nám možno nie sú po vôli, sú tu aj pre nich. „Nie je pravdou, že lavičky sú stále obsadené, pretože hliadky mestskej polície denne s týmito osobami pracujú a priestor je monitorovaný taktiež kamerovým systém. Mestská polícia Žilina týždenne rieši cca 100 prípadov v súvislosti s bezdomovcami, čo zaberá podstatnú časť práce hliadok mestskej polície,“ argumentuje hovorca mesta Pavol Čorba.
Hoc aj napríklad spiacich bezdomovcov z lavičky „vyženú“, tí sa po chvíli, keď je „vzduch čistý“, vrátia späť. Keďže je Ústavou Slovenskej republiky zaručená sloboda pohybu a pobytu, polícia v tejto veci veľa nezmôže. „Nie je možné niekoho násilím donútiť, aby nepoužíval lavičku na sedenie len preto, lebo je bezdomovec alebo Róm a zapácha. Ak tieto osoby páchajú priestupky, sú hliadkami mestskej polície priestupky objasňované v zmysle zákona. Sankcie sú však prakticky nevymožiteľné. Osoby z miesta priestupku odchádzajú na iné miesto, kde sú znova konfrontované hliadkami mestskej polície,“ hovorí Pavol Čorba.
Vykonala malú potrebu v kostole
V súčasnosti sa po Žiline pohybuje okolo tristo bezdomovcov. Že majú muži zákona s nimi dennodennú prácu, vypovedajú aj zvodky Mestskej polície Žilina, ktoré sú zverejnené na webovej stránke útvaru. Napríklad 8. augusta kontaktovala dispečing MP Žilina pracovníčka kaviarne, že na ich terase sedí pomočená bezdomovkyňa, ktorá svojím správaním vzbudzuje verejné pohoršenie. Došlá hliadka ženu z terasy vykázala na menej frekventované miesta.
Deň predtým riešili tú istú bezdomovkyňu aj vo Farskom kostole, kde vraj na podlahe vykonala malú potrebu. „Hliadkou bola na mieste zistená bezdomovkyňa Monika S., znečistená exkrementmi, pod vplyvom alkoholu, ktorá javila známky duševnej poruchy. Na miesto bola privolaná posádka Rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá si menovanú prevzala na ošetrenie,“ uvádza sa v minulotýždňových zvodkách.
Sanitku často volajú aj ku zraneným bezdomovcom, ktorí si ublížili pod vplyvom alkoholu, často riešia aj bitky medzi nimi. „Na Námestí Andreja Hlinku hliadka zistila vo fontáne ženu – bezdomovkyňu Veroniku V., podľa jej vyjadrenia ju do fontány hodila Lívia D. Údajná útočníčka ako dôvod tohto skutku uviedla nezhodu kvôli cigaretám. Veronika V. si na miesto privolala RZP,“ píše sa v policajnom zázname z konca júna.
Michala Stehlíková, snímky autorka