Kiežby každá dedina mala svojich skautov. Určite by sme tak žili v čistejšom a krajšom prostredí. V Dolnej Tižine funguje skautský zbor od roku 2008. V súčasnosti má 130 členov a patrí medzi najväčšie skautské zbory na Slovensku. Vďaka ich činnosti je v dedine nielen veselšie, ale aj čistejšie. A to vďaka akcii Smetizberák, ktorú organizujú už osem rokov. „Súvisí to aj so založením nášho skautského zboru v Dolnej Tižine. Boli sme vtedy a stále sme partia mladých ľudí, ktorí hľadajú výzvy a baví nás robiť s ľuďmi a pracovať na zaujímavých projektoch. Deti a mladých v skautingu sa snažíme viesť k prírode a už od založenia skautského zboru sme si všímali, že naša príroda nie je vždy čistá. Rozhodli sme sa teda konať. Za oficiálny rok začiatku Smetizberáku môžeme považovať rok 2011,“ rozpráva Lukáš Ďurina, jeden zo zakladajúcich členov 111. zboru Úsmev Dolná Tižina.
LOKALITY DRŽIA V TAJNOSTI
Už na začiatku si vytypovali dve miesta v blízkosti Dolnej Tižiny, ktoré boli podľa ich pozorovaní najviac znečistené. „Žiaľ, tam musíme chodiť každý rok. Ide o okolie cesty do osady Bačín a o okolie cesty od družstva do obce Belá. Tento rok sme vďaka dobrovoľníkom vyčistili prírodu až na siedmich rôznych miestach v okolí obce,“ poznamenal Lukáš Ďurina. Ôsmy ročník Smetizberáku pripadol tento rok na 13. apríla. Organizátori sa však už poučili a lokality, ktoré budú čistiť, radšej dopredu nezverejňujú. Aký majú na to dôvod? „Raz sme dopredu oznámili miesta, kde pôjdeme likvidovať nelegálne skládky. Nejakí neznámi ľudia nám tam nazvážali deň predtým stavebný odpad. Odvtedy väčšinu miest, kde plánujeme ísť, držíme pred konaním akcie v tajnosti v úzkom kruhu organizátorov,“ vysvetľuje.
VEK NEROZHODUJE
Odpadkov síce v prírode neubúda, ale čo je pozitívne, každý rok sa akcie zúčastňuje čoraz viac ľudí, ktorým osud znečistenej prírody nie je ľahostajný. Tohtoročného Smetizberáku sa zúčastnilo až 70 ľudí a neboli to len členovia skautského zboru. „Výborne sa nám spolupracovalo aj s členmi Jednoty dôchodcov a s miestnymi poľovníkmi a hasičmi. Najstarší dobrovoľníci boli z radov dôchodcov a najmladší účastník mal 5 rokov. Účasť závisí aj od počasia a víkendových prác, ktoré ľudia realizujú vo svojich domácnostiach. Je však pozitívne, že je nás čoraz viac,“ spokojne skonštatoval Lukáš Ďurina.
GAUČ, TOPÁNKY, PLIENKY? NIČ NOVÉ
So zberom tradične začínajú v ranných hodinách. Stretnú sa na dohodnutom mieste a hor sa spoločne na odpadky! Tento rok čistili okolie Dolnej Tižiny niekoľko hodín a spoločnými silami vyzbierali najviac odpadu za posledné tri roky. „Možno budete prekvapení, ale najväčšiu časť tvoril komunálny odpad, za ním v tesnom závese plasty a potom stavebný materiál a sklo. Teda odpad, ktorý viete bez problémov vytriediť a odovzdať aj doma alebo na zberných miestach v obci. Vždy nájdeme aj také typy odpadu, na ktoré spomíname roky. Vieme o lokalitách, kde posielame len vyškolených dospelých a nemôžu tam ísť deti a mladí. Nad vyhodenými pneumatikami, gaučami, sanitou, topánkami, plienkami, sklenenými fľašami, elektronikou atď. sa už dávno nepozastavujeme. Trápi nás, že ľudia dokážu len tak niekde vyhodiť telá uhynutých hospodárskych zvierat, motorové oleje a autosúčiastky, azbest alebo iný nebezpečný odpad. Najväčšie prekvapenie je, keď nájdete v prírode vyhodené a pekne zabalené štósy papiera alebo veľkú zlisovanú kopu zabalených plastových fliaš, čo sa dá pekne zrecyklovať a určite to netreba vyhadzovať do prírody,“ poukázal na ľudskú ľahostajnosť zakladajúci člen skautského zboru v Dolnej Tižine. Ako sa hovorí, všetko, aj to zlé, treba vedieť obrátiť na žart. Veľa úsmevných spomienok majú aj dobrovoľníci z akcie Smetizberák. „Páčilo sa mi, ako chalani vytiahli vyhodený umelý vianočný stromček a začali ho ozdobovať v zásade len nájdenými topánkami a teniskami, ktoré za chvíľu už nebolo kam dávať. Alebo súťaž, kto z nájdeného odpadu postaví najvierohodnejšie vyzerajúci automobil. Zbieranie odpadu si radi spríjemníme takýmito výzvami,“ hovorí s úsmevom Lukáš Ďurina.
NECH MÁME KRAJŠIE PRECHÁDZKY
Odpad, ktorý vyzbierajú, zvážajú na centrálne zberné miesto, kde ho triedia a následne v spolupráci s obcou vyvezú na oficiálne skládky odpadu alebo na recykláciu. Pýtate sa, čo týchto ľudí motivuje k tomu, aby rok čo rok upratovali miesta, ktoré niekto nedbanlivo pravidelne znečisťuje? Tu je ich odpoveď: „Bez nášho zásahu by situácia bola ešte horšia. Keby sme tam nechodili, tak už pri bežnej prechádzke prírodou by ste si všimli odpad a neporiadok. Vďaka našej činnosti to nie je až také viditeľné,“ skromne skonštatoval Lukáš Ďurina.