Vojenský cintorín na Bôriku mesto otvorí pre verejnosť. Avšak nie ako pamiatku a spomienku na pochovaných vojakov z 2. svetovej vojny, ale preto, že ho znova plánuje využívať ako cintorín a vybudovať tu urnové steny. Niektorí susedia s tým však nesúhlasia. Dokonca je to podľa nich aj v rozpore s územným plánom.
ŽILINA. „Akosi potichu sa tu pripravuje znovuvyužívanie tejto plochy ako cintorín. Pritom v minulosti to bolo miesto, ktoré slúžilo aj ako oddychová zóna a pietne miesto,“ upozornil nás čitateľ Peter Vajs.
Dovtedy voľne prístupný cintorín začalo v roku 2013 mesto zamykať. Ťažko to vraj nesú najmä starší občania a vojnoví veteráni. „Je to z dôvodu vandalizmu a „venčenia“ psov v areáli cintorína. Návštevníci môžu v prípade návštevy zavolať na Mestskú políciu Žilina, kde im následne príde mobilná hliadka otvoriť cintorín. Oznámenie o tomto postupe aj s telefónnym číslom na Mestskú políciu Žilina je vyvesené pri bráne cintorína,“ tvrdí hovorca mesta Pavol Čorba.
Peter Vajs s ním však nesúhlasí. Dôvod je podľa neho úplne iný. „Teraz je evidentné, že sa tento dôvod zneužil na to, aby následne vybudovali cintorín. Hovorí sa, že tam budú len urnové miesta. Ale poznáme, ako to na Slovensku chodí. Teraz takto a neskôr si niekto zmyslí, že sa tam bude pochovávať aj do kopaných hrobov. Kto im v tom zabráni, keď už bude cintorín schválený?“ pýta sa obyvateľ Bôrika.
Pavol Čorba potvrdil, že na bôrickom cintoríne mesto plánuje vybudovanie desiatich urnových stien. „Chceme obyvateľom mesta ponúknuť aj túto službu, aby mohli urny uložiť na tomto mieste, ktoré má potenciál a aj priestor stať sa príjemným pietnym miestom,“ hovorí.
Obyvatelia s tým však majú problém. Veď vojenský cintorín je podľa nich evidovaný ako pamiatka. Hnevá ich aj to, že o ich stanovisko sa nikto nezaujímal, dokonca ich o zámere ani neinformovali. „Podľa všetkého to ani nie je v súlade s územným plánom mesta. Ale čo nám vadí najviac, že úradníci a pán primátor stále tvrdia, že nie sú na nič peniaze a tu idú míňať peniaze daňových poplatníkov na niečo, o čom ani nevedia, či bude o to záujem. Však máme obrovský nevyužitý cintorín na Hradisku. A stačí si pozrieť, v akom zlom stave je starý cintorín v centre. Prečo sa tam nič nerieši? Chodníky sú rozbité, z oplotenia opadávajú celé kusy, každú chvíľu sa môže zrútiť, kaplnka je ošarpaná, dom smútku potrebuje rekonštrukciu. Prečo sa tam radšej neinvestuje? To pán primátor nevidí?“ pýtajú sa.
Hovorca priznáva, že mesto plánuje územný plán zmeniť v prospech otvorenia cintorína pre ukladanie urien. Odbornými komisiami zastupiteľstva už takáto požiadavka prebehla. Zmenou územného plánu sa má zastupiteľstvo zaoberať už 29. júna. Nový cintorín podľa jeho slov momentálne slúži na klasické pochovávanie a urnové steny a urnové miesta sú na súkromných pozemkoch.
„Nemyslíme si, že je to zbytočná investícia. Neutešený stav cintorínov je tiež výsledkom činnosti terajšieho správcu cintorínov, s ktorého službami sme neboli spokojní, a preto sme zmluvu o správe cintorínov vypovedali,“ uzavrel Pavol Čorba.
„V Žiline sú oveľa vhodnejšie miesta na vybudovanie kolumbária ako toto pietne miesto. Vidím skôr perspektívu vybudovať urnové steny na súčasných cintorínoch, kde sú už ľudia zvyknutí navštevovať svojich nebohých. V našom regióne však zatiaľ nie je pochovávanie do urnových stien veľmi populárne. Svedčí o tom aj takmer prázdna urnová stena na novom cintoríne. Preto si myslím, že peniaze Žilinčanov by sa mali použiť adresnejšie,“ myslí si Jozef Juriš, kamenár a poslanec MZ v Žiline za stranu SIEŤ.
Michal Filek
Snímka Žilina Gallery, archív