VERIA, ŽE VÝSLEDOK BUDE DOBRÝ
Poslanecký klub zaZA uverejnil na sociálnych sieťach video, kde členka klubu Miriam Šuteková spoločne s viceprimátorom Vladimírom Random vysvetľuje svoj postoj k téme mládežníckeho hokeja. „Ani jeden z nás nie je proti hokeju, rovnako nie proti športu, pretože obaja sme športovci. Keď som prišla ako mestská poslankyňa, bola otvorená otázka seniorského či mládežníckeho. Len sme videli, ako nám z rozpočtu ubúda veľmi veľa peňazí na hokej. Chceli sme vedieť, kam idú, lebo nám odchádzalo milión eur. Keď som to prepočítala, tak mi to vyšlo na sumu 1 milión 119-tisíc. Samozrejme, do tohto potom vstúpili ostatné športy s apelom, či je to spravodlivé alebo nespravodlivé voči nám ostatným,“ začala Miriam Šuteková. Pripojil sa k nej aj Vladimír Randa. „Myšlienku spravodlivosti si vážime natoľko, že sme boli ochotní ísť aj do otvoreného konfliktu. Konflikt za to stojí, lebo výsledok pri mužskom hokeji je dobrý a verím, že aj výsledok pri mládežníckom hokeji bude dobrý. Zjavne prostredie ten konflikt nevyhnutne potrebuje, aby sa zmena udiala.“
MOMENTY ZÁKLADNEJ SPRAVODLIVOSTI
Takmer za necelé dva roky pôsobenia na meste sa s hokejom pohli ľady. Mužský tím sa dostal do rúk súkromného investora, čo sa dlhé roky predchodcom na radnici nepodarilo. „Prvé sme urobili transparentné financovanie a boli zverejňované dokumenty, ktoré dovtedy neboli zverejňované. My sme tento tlak vytvorili, aby sme ochránili rozpočet mesta. Teraz sme to dostali do štádia, že sme postupným tlakom na bode so seniorským hokejom a príspevkom od mesta vo výške 75-tisíc eur ročne + im platíme ľad, čo je veľká položka,“ vysvetlila Šuteková. Otázkou je, čo s tým má mládežnícky hokejový klub. Prečo je posledné týždne na pretrase aj on? „Má výsostné postavenie voči ostatným športom. Dostáva zadarmo priestory, ľad a všetky potreby pre svoju tréningovú a športovú činnosť, pričom ostatné kluby si tieto položky musia v Žiline platiť. Tiež z rozpočtu mesta dostávajú 60-tisíc eur ročne bez viazanosti na výsledky, základňu či úspechy. Jednoducho je garantovaná a táto podpora je násobne vyššia ako dostávajú tí najlepší športovci z ostatných športových klubov. Teda ak najlepší dostávajú napríklad 20-tisíc, tak mládežnícky hokej dostáva 60-tisíc, čo je prvý moment základnej spravodlivosti. Dostávajú aj nefinančnú podporu v státisícoch ročne,“ zamyslel sa Randa. „Všetko sa platí z rozpočtu mesta od vytvárania ľadu, správy ľadu, priestorov štadióna, bufetu a tak ďalej. Toto všetko platí mesta a dáva to zadarmo hokejistom. Doteraz šiel najväčší balík na hokej, čo bol podľa mňa v Žiline prioritný šport,“ doplnila Šuteková.
MENEJ ZDROJOV OD MESTA
Výsledok mimoriadneho zastupiteľstva ohľadom hokejovej mládeže je jasný. Na zimnom štadióne budú môcť naďalej pôsobiť, no finančná dotácia sa poriadne okreše. „Príspevok sa zníži približne na 20-tisíc, zvyšok pôjde transparentne medzi kluby s výsledkami či členskou základňou. Toto zrovnoprávnenie je holý fakt, dostanú menej zdrojov z mesta a možno ich to zobudí získavať peniaze zo sponzorského či dvoch percent, kde boli rezervy,“ zrekapituloval Randa výstup zo zastupiteľstva s dovetkom Šutekovej. „Oni chcú byť stále mestský klub, lebo je to podľa mňa veľmi pohodlné. Čisto môj osobný názor, lebo ich zakrýva mestský rozpočet a majú stály príjem peňazí. Preto robíme aj tento krok, aby sme nastavili rovnaké podmienky pre všetky kluby, hoci hokejová mládež ostáva stále mestským klubom.“ Ako v každom športovom klube, ostáva zodpovedať víziu do budúcnosti. „Radi by sme reflektovali na požiadavky športových klubov, aby sa dotácie rozdeľovali spravodlivo. Dotácia pre hokejovú mládež musí byť podľa vzorca, ako aj pre ostatné kluby, týmto spôsobom dosiahneme navýšenie dotácií aj pre iné kluby a aj hokejisti dostanú peniaze rovnajúce sa ich výsledkom. Nič iné, proste to, čo musia spĺňať ostatní, musia aj hokejisti. Máme volejbal, ktorý sa prebúdza a potrebuje podporiť. Tiež basketbal, hádzanú, krasokorčuliarov. Je tu aj hokej, no nie je tu sám. To je veľmi dôležité prízvukovať. My chceme pomôcť aj ostatným a dať im morálny odkaz, že niekto si všimol ich prácu a oceňuje ju. Nevyberáme niekoho, kto je významnejší a len toho budeme podporovať. Akoby v tom je celé naše snaženie, oceniť tých, ktorí tu robia a dať im pocítiť, že sú rovnoprávni aj s hokejom,“ hovoril viceprimátor. Jeho slová podčiarkla aj Miriam Šuteková. „Pracujeme s celým športom. Vznikla nová dotačná schéma, kde sme pridali peniaze a ak niekto povie, že likvidujeme šport, tak sa balím. Ešte tam pôjdu ďalšie peniaze navyše, nastavili sme spravodlivé kritériá pre čerpanie dotácie.
KONFLIT ZÁUJMOV POSLANCA
O tom, že hokej v Žiline je citlivá téma, niet pochýb. Dlhodobo rozdeľuje športovú i laickú verejnosť pre odčerpávanie zdrojov z mestskej pokladnice, pričom úspechy či jasná vízia hokeju pod Dubňom dlhodobo chýbali. „Roky sa to tolerovalo, ľudia sa sťažovali v tichosti. Otvorene do toho konfliktu s hokejovým prostredím nikto nechcel ísť,“ tvrdí Randa s poukázaním na zaujímavú skutočnosť vnútri MsHKm Žilina. „Je určite na povážení, keď niektorý z poslancov mestského zastupiteľstva má svoju firmu, ktorá fakturuje MsHKm a zároveň za ňu vystupuje. Mali by sme byť transparentní a povedať áno, v tejto veci mám konflikt záujmov a nebudem sa zúčastňovať diskusie, hlasovania a tak ďalej.“ Nepriamo takto myslel poslanca mestského zastupiteľstva Róberta Kaššu. Šuteková mala k tejto téme všeobecnejší postreh. „Je mi ľúto verejnej mienky, ktorá sa roky v Žiline buduje, že sa nafukuje bublina, ako niektorí ľudia ničia šport. My od začiatku nie sme takto nastavení a práve preto vysvetľujeme dané veci. Dokonca je mi ľúto, že to najviac riešia ľudia, ktorí tam majú osobné záujmy, teda aj poslanci.“
IDEÁLNY SCENÁR? PREROD NA SÚKROMNÝ KLUB
Ideálna predstava o smerovaní mládežníckeho hokeja v Žiline je podľa Randu nasledovná. „Klub dočasne funguje pod mestom, ale dostáva dotáciu ako rovnaké kluby. Dostáva ľad zadarmo, lebo to zohľadňuje náročnosť športu a v časovom horizonte, ktorý je zatiaľ otvorený, sa odčlení od mesta tak, aby sa žiadnym spôsobom nemusel ohýbať systém.“ Miriam Šuteková uzavrela tému s jasným odkazom, ktorý by mal určitým modelom kopírovať predaj klubu do súkromných rúk po vzore seniorov. „Klub nech sa transformuje na inú formu bez účasti mesta. Na to budeme vyvíjať tlak, aby sa našli ľudia vnútri hokejovej štruktúry alebo vonku a postavia sa za ten hokej a preberú si ho. Budú ho viesť, ale už bez mestskej účasti.“