MOJŠ. Distribútor elektrickej energie pristúpil k odstráneniu hniezda na základe žiadosti majiteľa pozemku, na ktorom stĺp stojí. „Bociany mu spôsobovali veľké znečistenie. Okrem množstva trusu pod hniezdom tu nachádzal ulovené živočíchy alebo ich pozostatky či časti materiálu, ktoré bociany používajú pri stavbe hniezda a podobne,“ vysvetľuje hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná Miroslav Gejdoš, pričom dodáva, že aj z ich pohľadu bolo premiestnenie hniezda z elektrického vedenia dobré riešenie. „Najmä preto, že bociany svojím trusom poškodzujú vodiče, ale niekedy tiež dochádza ku kolíziám vtákov na vodičoch pod napätím, čo im ubližuje alebo môže spôsobiť aj výpadky elektrickej energie či poškodenie zariadenia.“
K „zhodeniu“ hniezda pristúpili pracovníci Slovenskej distribučnej v stredu 21. augusta za prítomnosti ochranárov aj zástupcov obce. „Likvidácia hniezda prebehla v tomto prípade až vtedy, keď bocian odletel na „zimnú dovolenku“ smerom na juh. My pri tejto činnosti asistujeme tak, že vypneme v dotknutom vedení elektrický prúd, aby prekladanie prebehlo bezpečne a poskytneme vysokozdvižnú plošinu. Po odstránení hniezda sme namontovali na elektrický stĺp hniezdnu zábranu – kovovú konzolu, ktorá znemožňuje opätovné vybudovanie hniezda,“ poznamenal Miroslav Gejdoš.
Nová, nie však najlepšia lokalita
Bocianie hniezdo bude nanovo vybudované na inom mieste. „Náhradná lokalita sa hľadala ťažko. Jednak sa posudzovala vhodnosť lokality pre bociana (hlavným kritériom je, aby bola čo najbližšie k pôvodnej lokalite), a jednak sa museli brať do úvahy aj vlastnícke vzťahy, pretože nie každý človek sa teší z prítomnosti bociana na svojom pozemku. Navrhnuté boli tri alternatívy a výber padol nakoniec na lokalitu, ktorá bola až tretia v poradí vhodnosti – prvé boli vylúčené z dôvodu nesúhlasu vlastníka alebo z dôvodu trasovania optických káblov na pozemku (nemožnosť osadenia náhradného stĺpa),“ rozpráva Gabriela Kalašová zo Správy Národného parku Malá Fatra. Nové bocianie hniezdo sa bude nachádzať asi cca 50 metrov (vzdušnou čiarou) od pôvodnej lokality a bude umiestnené bližšie k Váhu, ďalej od obytnej zóny.
Z minulosti sú známe prípady, kedy bociany nezahniezdili, aj keď sa hniezdo posunulo len o kúsok ďalej. „Konečné rozhodnutie je na bocianovi. Zo Slovenska sú známe prípady, kedy bolo hniezdo premiestnené na zdanlivo ideálnu lokalitu, pár metrov od pôvodnej a bocian tam už nezahniezdil. Pevne veríme, že sa mu nová, bezpečná lokalita zapáči,“ podotkla Gabriela Kalašová.
Symbol jari aj obce
Či sa tak stane, sa uvidí až na budúci rok, keď sa bociany vrátia z „teplých krajín“. Vedenie obce, ktoré nesúhlasilo s premiestnením hniezda, dúfa, že na Mojš bociany nezanevrú. „Hniezdo tam bolo niekoľko desaťročí, pre obyvateľov znamenalo symbol jari, čakali, kedy bociany priletia. Ak na budúci rok v Mojši nezahniezdia, budú im chýbať. Keď hniezdo zložili na zem, prišla ku mne slečna z vedľajšieho domu a dala mi sošku bociana, ktorú dostala pred rokmi za slohovú prácu o bocianoch, aby symbolicky obyvateľom pripomínala časy, keď tu žili bociany,“ opísal nostalgické gesto starosta obce Mojš Štefan Svetko.