Žilinčanka Jana Necpalová má na svojom konte niekoľko detských kníh, ktoré sa dostali do povedomia nielen Žilinčanov, ale aj čitateľov mimo nášho mesta. Okrem literárnej tvorby pre deti sa venuje písaniu scenárov a muzikálov pre deti. Detský muzikál v anglicko-slovenskom jazyku Na jeden deň labuťou sa hral v Žiline i Bratislave, muzikál Motýlia láska v Žiline.
V Krajskej knižnici v Žiline nedávno uviedla do života knihu Tajomstvo pečate mesta, ktorú vydalo združenie human 2 human (www. human2human.sk) s podporou grantových systémov mesta Žilina a Žilinského samosprávneho kraja. „Kniha vyšla už pred dvanástimi rokmi, ale keďže na besedách stále túto knihu pýtajú a už sa nedá kúpiť, tak sme sa rozhodli, že ju trochu vynovíme a ešte raz vydáme,“ prezradila samotná autorka.
DEJ V OBCHODNOM CENTRE
Kniha Tajomstvo pečate mesta je knihou pre žiakov mladšieho školského veku. Dej má dve časti a odohráva sa v súčasnosti v jednom žilinskom obchodnom centre. „K vytvoreniu knihy ma inšpirovala moja dcéra Dianka, ktorá ako štvorročná túžila ostať na noc zatvorená v obchodnom centre. Začala som jej rozprávať tento príbeh. Postupne sa to nabaľovalo,“ povedala Jana Necpalová. „Keď som ešte učila na ZŠ Karpatská, zapojili sme sa s deťmi do súťaže. Počúvala som žiakov a spoločnými silami sme knihu napísali. Súťaž sme vyhrali. Ja som v písaní pokračovala a vznikla druhá časť knihy, ktorá sa týka priamo Žiliny.“ Dnes už má Dianka dvadsaťsedem rokov. A právom sa stala krstnou mamou knihy. Tú uviedli do života rolničkami.
ZÁBAVNÉ I POUČNÉ
Príbeh knihy je o malom chlapcovi Maťovi, ktorý si nedáva pozor na svoje želania a ostáva na noc zavretý v obchodnom centre. „Maťo ostáva v obchodnom centre sám, potme, v noci a prichádza na to, že to nie je jednoduché,“ priblížila nám dej knižky autorka, „čaká na neho veľa príjemných i menej príjemných situácií, ktoré sú ale postavené tak, aby nenásilne a jemne formovali jeho charakter, vôľu i zodpovednosť za vlastné činy.“ V druhej časti je už Martin štvrták a do obchodného centra sa necháva na noc zatvoriť dobrovoľne. Cíti zodpovednosť za svojich priateľov, ktorí potrebujú jeho pomoc. Teraz je to už ťažšie. Nie je to len noc v obchode. „Dostáva úlohy, ktoré nie sú jednoduché. Martin musí ísť do Dadanovej tlačiarne, na Mariánske námestie, poznáva históriu Budatínskeho zámku, lesopark, hvezdáreň, sútok Váhu a Kysuce, Dom umenia Fatra, Žilinskú univerzitu a iné dôležité miesta krajského mesta Žiliny. Touto formou sa čitateľ učí o meste a jeho okolí,“ vysvetlila. Martin sa zároveň dostáva do situácií, v ktorých autorka podáva nenásilnou formou možnosti správania sa, rozhodovania a empatie k iným deťom, ľuďom, dokonca aj mimozemšťanom. Venuje sa ochrane prírody a čistote mesta spôsobom, kedy dieťa ani nezbadá, že príbeh je metodikou a návodom k zlepšovaniu čistoty mesta a ochrany prírody v jeho okolí. Záver knihy je pozitívny, upokojujúci, dávajúci nádej, že z každej životnej situácie existuje cesta, ktorá je pre nás školou do lepších dní. Najobľúbenejšou časťou v knihe pre autorku je časť, v ktorej vystupujú gumkáči – malí zelení trpaslíci žijúci v lesoparku. „Gumkáči si žijú všetci spolu svojím jednoduchým životom. Sú síce trošku hlúpučkí, ale veľmi dobrosrdeční a milí. Keď ich šéfa bolí ucho, nariekajú s ním. Postarajú sa o Maťovu sestru Tímeu, kým Maťo šéfovi pomôže liečivou bylinkou.“
MODERNEJŠIA PODOBA KNIHY
Ako sme už spomínali, kniha vyšla pred dvanástimi rokmi. Teraz vyšla vo vynovenej a obnovenej podobe. „Nie sú to veľké zmeny,“ vysvetlila autorka, „no niečo som musela vynoviť. Dnešné deti napríklad nevedia, čo je obchodný dom, používajú výraz obchodné centrum, tak som to upravila. A rovnako tam bolo viac podobných slovných hračiek, ale tiež veci, ktoré som musela dať úplne preč.“ Kniha tým dostala modernejší ráz a pre súčasných malých čitateľov sa tak stala prístupnejšou.