Podľa tlačovej agentúry TASR je na Slovensku viac aktívnych mobilných SIM kariet ako obyvateľov. Telefonovanie cez mobilné siete využíva čoraz väčší počet ľudí, čím sa dostáva do úzadia pevná linka. V súčasnosti už len v máloktorej domácnosti nájdete „telefón napevno“. Horšia situácia je už asi len v uliciach. V súčasnosti by mal byť v Žiline len jeden telefónny automat, pričom vo februári boli ešte tri, aj keď viac-menej nefunkčné.
Upozornila nás na to naša čitateľka Marcela, ktorá telefónne búdky osobne otestovala a nahlásila ich nefunkčnosť. Ako nám však dala vedieť pred pár dňami, situácia s káblovým telefonovaním sa v Žiline za posledné mesiace ešte zhoršila. „Na základe nahlasovania nefunkčnosti telefónneho automatu na Borovej ulici na Solinkách došlo v tomto mesiaci k jeho odstráneniu.
Telefónny automat bol funkčný asi mesiac,“ napísala nám do redakcie.
V Žiline by tak v súčasnosti mala byť už len jedna fungujúca telefónna búdka, a to v nemocnici. Zmizol aj automat na Vlčincoch, ktorý sa donedávna nachádzal v zastávke MHD na Ulici Cyrila a Metoda. Pritom vo februári tohto roka nám prevádzkovateľ verejnej telefónnej služby poskytol vyjadrenie, že nefunkčné automaty opravia. „Napokon sa zmenili plány, nakoľko boli tieto automaty takmer nevyužívané a poškodenia po pravidelných útokoch vandalov boli veľmi závažné, preto sme sa rozhodli ich odstrániť,“ reagoval Peter Gálik zo spoločnosti Slovak Telekom.
Udržiavať doma pevnú linku považujú mnohí ľudia už za prežitok. Dlhoročný zberateľ historických telefónov Jozef Remenec zo Žiliny však na takýto spôsob telefonovania nedá dopustiť. Pevná linka má v jeho domácnosti stále pevné miesto. „Na 90% síce mobily vytlačili z domácností pevnú linku, ale tá má podľa mňa stále silné postavenie v spoločnosti, či už v štátnej alebo verejnej správe, v zdravotníctve alebo ako spojenie medzi riadiacimi vežami a letiskami... Veď keď vypadne mobilná sieť, ako budeme komunikovať? Určite bude ľuďom slúžiť ešte dlhé roky,“ podotkol Jozef Remenec.