Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS) dlhodobo upozorňuje na niekoľko bodov, ktoré vidia pediatri ako kritické. Jedným z nich je to, že v systéme chýba každý piaty pediater a každý druhý pracujúci je v dôchodkovom veku. Ako uviedli, keby sa všetci títo pediatri rozhodli odísť na druhý deň do dôchodku, zostalo by takmer 600-tisíc detí bez prístupu k zdravotnej starostlivosti. Ďalším dôležitým bodom je neúnosná pracovná doba. Detskí lekári zo svojej dennej ambulancie odchádzajú po skončení ordinačných hodín slúžiť na ďalších šesť hodín na pohotovosť, čo predstavuje službu nad rámec pracovného času. Dlhodobo sa takéto tempo nedá udržať z fyzického i psychického hľadiska, najmä vo vyššom veku. Pediatri aj s podporou ministerstva zdravotníctva preto žiadajú dodržiavanie zákonníka práce, právo na oddych po práci a právo na ochranu zdravia. SSPPS tak podala návrh na skrátenie ordinačnej doby o dve hodiny. Ambulantné pohotovostné služby (APS), ktoré momentálne fungujú do 22:00 hod, by boli len do 20:00 a cez víkend a sviatky by namiesto 15 hodín trvali len 12. Následne by zdravotnú starostlivosť štandardne pokryla nočná pohotovostná služba a urgentný príjem.
Dobrovoľnosť podmienená povinnosťou
Po tom, ako túto výzvu v parlamente nepodporil ani jeden poslanec, časovaná bomba na seba nenechala dlho čakať. „Využívame svoje zákonné práva a ako prvý krok podávame výpovede z dobrovoľných služieb APS,“ uviedli lekári združení v SSPPS. Ambulantné pohotovostné služby (APS) zabezpečujú väčšinou tí istí lekári, ktorí cez deň prevádzkujú svoje pediatrické ambulancie. Pediater, ktorý pracuje v ambulancii, je tiež povinný dobrovoľne slúžiť na ambulantnej pohotovosti. Dobrovoľné zmluvy podpísali, pretože im zaručovali vyššiu mzdu a možnosť vyberania služieb. Výpoveďami však chcú pediatri podľa odborníčky ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Eleny Prokopovej naznačiť, že v APS dobrovoľne neslúžia. Po tom, ako podali výpovede, si nebudú môcť služby vyberať, bude ich rozpisovať vyšší územný celok. Budú tiež slúžiť za deväť eur na hodinu v hrubom, ale nikto nebude môcť povedať, že pediatri slúžia dobrovoľne. Žilinská nemocnica prevádzkuje ambulantnú pevnú pohotovostnú službu pre deti a dospelých a zároveň ambulantnú pevnú pohotovostnú službu pre dospelých. Lekári slúžiaci na pohotovostiach nie sú zamestnancami nemocnice, majú však spoločné zmluvné vzťahy. „V súvislosti s medializáciou výpovedí detských lekárov zo služieb pohotovostí doposiaľ evidujeme 14 návrhov na ukončenie zmluvného vzťahu externých lekárov. Aktuálny zmluvný vzťah však takéto ukončenie zmluvy neumožňuje, preto s uvedenými lekármi osobne komunikujeme,“ uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Lenka Záteková. V piatok 7. júla sa uskutočnilo stretnutie lekárov detskej pohotovosti s vedením žilinskej nemocnice, kde konzultovali ďalšie kroky a možnosti. „Služby v priebehu júla sú zatiaľ naďalej platné,“ ubezpečila hovorkyňa.
Žilinská pohotovosť v štandardnej prevádzke
Ministerstvo zdravotníctva ohlásilo aj rušenie vyše dvadsiatky pohotovostí na Slovensku, ktoré sa má uskutočniť v troch etapách. Má ísť najmä o ambulancie, ktoré sú nedostatočne obsadené lekármi a minimálne využívané pacientmi. V Žilinskom kraji ide o Ružomberok a Námestovo. Napriek tomu, že si všetci želajú okamžitý prístup k zdravotným službám, treba si uvedomiť, že pediatrov je už teraz málo. Navrhovaná sieť ambulantných pohotovostných služieb má však rešpektovať starostlivosť o tých najchúlostivejších pacientov. Spádová oblasť žilinskej nemocnice dosahuje už dnes v niektorých odbornostiach až štvrť milióna obyvateľov. Žilina je krajské mesto, dopravná križovatka ciest s obľúbenými turistickými destináciami, ako sú terchovská a rajecká dolina či Malá Fatra. „Aj týmto vplyvom sa navyšuje počet akútnych pacientov, ktorých vyšetrujeme v našej nemocnici, a to nielen v rámci pohotovostí, ale tiež urgentného príjmu a nočných služieb. Počet pacientov neustále pribúda, v letnom období narastá počet úrazov a nehôd. Rodičia mnohokrát neovládajú základy prvej pomoci, prípadne v obave o zdravie dieťaťa preventívne vyhľadajú pomoc v nemocnici, čím dochádza k ďalšiemu nárastu pacientov,“ upozorňuje hovorkyňa žilinskej nemocnice. To je takisto jeden z bodov, na ktoré upozorňuje SSPPS. Na pohotovosť vraj často chodia rodičia detí s problémami, ktoré dokážu vyriešiť aj doma. Lenka Záteková podotýka: „Pohotovosť v žilinskej nemocnice je naďalej v štandardnej prevádzke bez zmeny, prosíme však rodičov aj dospelých pacientov, aby starostlivosť využívali výhradne v akútnych situáciách. Vplyvom preťaženia pohotovosti alebo urgentného príjmu neakútnymi či odkladnými stavmi dochádza k predĺženiu čakacích dôb.“ Na Slovensku podľa Ministerstva zdravotníctva SR dnes chýba až 229 pediatrov.
Hlavné body výpovede pediatrov:
• Odmietame slúžiť nad rámec pracovného času určeného zákonníkom práce
• Odmietame slúžiť bez ohľadu na vek a zdravotný stav
•
Odmietame povinnosť, akú nemá žiaden pracujúci v tomto štáte – povinnosť slúžiť mimo pracovného času, v rozpore so zákonníkom práce a zásadami ochrany zdravia.
•
Žiadame skutočnú profesionalizáciu APS a tým dobrovoľnosť služieb pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti
• Žiadame zvýšenie platieb za využitie služby APS
•
Žiadame neúnavnú edukáciu pacientov o tom, ako riešiť ľahké ochorenia cestou dostupných médií s podporou štátu
•
Žiadame výšenie mzdy lekára za hodinu služby APS a reálne uplatňovanie príplatkov za víkendy a sviatky
Ambulantná pohotovostná služba pre deti a dorast FnsP Žilina:
budova B, oproti hlavnej poliklinike
PO – PI 16.00 – 22.00
SO – NE 7.00 – 22.00 (vrátane sviatkov)
Ambulantná pohotovostná služba pre dospelých FnsP Žilina:
budova L, vedľa gynekologicko-pôrodníckeho areálu
PO – PI 16.00 – 22.00
SO – NE 7.00 – 22.00 (vrátane sviatkov)